Reklamı Geç

Sınırsız internet alıp kotaya takılanlara BTK müjdesi

BTK çok önemli bir uygulamaya imza atmaya hazırlanıyor.İnternet kullanıcılarının en çok şikateyçi olduğu noktalardan biri olan adil kullanım kotası kaldırılıyor.Sınırsız internet aboneliği alan fakat 15 GB sınırının geçtikten sonra yavaşlayan internet kullanıcıları çilden çıkarıyordu.

Sınırsız internet alıp kotaya takılanlara BTK müjdesiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kullanıcıların internethızının düşmesine neden olan adil kullanım kotasının kaldırılmasına yönelik hazırladığı taslakta sona geldi. 31 Aralık 2018 itibarıyla adil kullanım kotası uygulamasını bütünüyle kaldıracak olan kurum, geçiş sürecinde kullanıcıların mağduriyetini gidermek için de bir dizi önlem alacak. Bu sürede adil kullanım kotası sonrası mobil veri indirme hızı en az 128 Kbps olarak uygulanacak ve 02.00-08.00 saatleri arasındaki internet kullanımları bu kotaya dahil edilmeyecek.

2018'DE KOTA SINIRI KALKACAK

Geçiş sürecinde öncelikli olarak, adil kullanımın yüzde 80'i ve yüzde 100'üne ulaşıldığında kullanıcıların kısa mesajla bilgilendirilmesi şartı getirildi. İşletmelerin yaptığı tarife ve paket tanıtımlarında adil kullanım noktası değeri ve erişim hızı açıkça belirtilecek ve tüketici bilgilendirmelere kolayca erişebilecek. Taslakla birlikte mobil veri kullanımında adil kullanım kotası sonrası veri indirme hızı 128 Kbps olarak uygulanacak ve sabit internette kota sonrası erişim hızı da yüzde 50 oranında artırılacak. Gece yarısından sonra internet kullanımları kota uygulamasına dahil edilmeyecek. Kurum tüm bunların ardından 2019 yılı başında uygulamaya bütünüyle son verecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Murat Akyer kimdir ne iş yapar merak konusu oldu Nursel'in Mutfağı'nda şok iddia
Murat Akyer kimdir ne iş yapar merak konusu oldu Nursel'in Mutfağı'nda şok iddia
Ümran bebek öldü mü? Annesi babası yaşıyor mu merak edildi
Ümran bebek öldü mü? Annesi babası yaşıyor mu merak edildi