Facebook ve Twitter neden açılmıyor 19 Aralık Rus Büyükelçi'nin vurulma görüntüleri yüzünden...

Facebook ve Twitter neden açılmıyor 19 Aralık Rus Büyükelçi'nin vurulma görüntüleri yüzünden...

Facebook'u açmak isteyenler şuanda zorlanmaya başladı. İnternet hızının düşmesi ile birlikte pek çok kişi sosyal medya hesaplarına ulaşamamaya başladı. Rusya Büyükelçi'nin suikaste uğramasının ardından internette gözle görülür bir yavaşlama oldu. Rusya Büyükelçisine yönelik silahlı saldırının görüntüleri sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Suikastin ardından internet hızının Türkiye genelinde düşürüldüğü gündeme geldi.

Facebook ve Twitter neden açılmıyor 19 Aralık Rus Büyükelçi'nin vurulma görüntüleri yüzünden...

Facebook ve Twitter hesaplarına ulaşamayanlar internetin neden yavaşladığını merak etmeye başladı. Bugün Ankara'da Rusya Büyükelçisi'ne düzenlenen silahlı saldırının ardından internet hızı ciddi oranda düştü. Milyonlarca kullanıcı sosyal medya hesaplarına ulaşamıyor. Facebook'u açmak isteyen kullanıcılar 'Bu siteye şuan ulaşılamıyor' uyarısı ile karşılaşıyor. Rusya Büyükelçisi'nin silahlı saldırıda ölmesinin ardından sosyal medyada bilgi kirliliğine engel olmak için internet hızının düşürüldüğü gündeme geldi. 

Rus Büyükelçisine Ankara’da düzenlenen silahlı suikast ile birlikte yayın yasağı getirildi. Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medyalara erişim kısıtlanırken konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’de tüm olaylarda olduğu gibi ilk engel sosyal medyaya geldi. Kayseri ve Beşiktaş saldırılarında engellenmeyen Twitter ve Facebook’un Rus Büyükelçisine suikastte engellenmesi kafaları karıştırdı. Yaşanan yavaşlama sonrasında gözler yapılacak resmi açıklamalarda.

İnternet Ne Zaman Düzelecek?
 
Ankara’da suikast sonrasında büyük bir kaos ortamı hakim. Konu ile ilgili henüz bir açıklama gelmemesi nedeniyle sorunun ne zaman giderileceği yönünde de bir bilgi yok. Yavaşlama sorununun bu gece boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.

 

Rusya Büyükelçisi Çankaya Çağdaş Sanatlar merkezinde katıldığı sergi açılışında silahlı suikaste uğradı. Rusya Büyükelçisine 4-5 el ateş eden saldırgan Allahhuekber Halep ve Suriye'yi unutmayın diye bağırdı. Kendisine müdahale etmek isteyen güvenlik görevlilerine silah doğrultan saldırgan daha sonra kayıplara karıştı. Rusya Büyükelçi'sinin öldürülme görüntüleri Hollanda kanalı tarafından görüntülendi ve yayınlandı. Saldırının ardından hemen hastaneye kaldırılan Rusya Büyükelçi'sinin hayatını kaybettiği bildirildi. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da bir sergi açılışı sırasında silahlı saldırıya uğradı.

 

Reuters, Rus haber ajansı RIA Novosti’ye dayanarak, Karlov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rus büyükelçi saldırı sırasında Çankaya belediyesine ait Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeydi.

AA’nın haberine göre saldırgan, Karlov’u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı. Salondaki davetliler panik içinde kaçışırken ağır yaralanan büyükelçi Güven Hastanesi’ne kaldırıldı.

​Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen resim sergisine katılan Rus Büyükelçi burada suikaste uğradı. Büyükelçi sergi açılışında konuşurken arkasında duran siyah takım elbiseli kişi Büyükelçi'nin ensesine 3 el ateş etti. Büyükelçi hemen Güven hastanesine kaldırıldı fakat yaşama tutunamadı. Büyükelçi'nin az önce hayatını kaybettiği açıklandı. 


Anadolu Ajansı, saldırganın öldürüldüğünü, operasyonun tamamlandığını duyurdu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, saldırıya ilişkin başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

İlk bilgiler şu yöndeydi:

Büyükelçi merkezdeki bir fotoğraf sergisinin açılışında konuşma yaparken saldırıya uğradı.

CNN Türk’ten Deniz Zeyrek’in anlattığına göre saldırgan önce havaya ateş açtı, ardından da Karlov’u sırtından vurdu. Karlov’la beraber üç kişi daha yaralandı.

Saldırganın büyükelçiye ateş etmesinin ardından salonu boşalttığı da kaydedildi.

Saldırganın sergi salonuna polis kimliği göstererek girdiği belirtildi.

Silah seslerinin ardından bina polisler tarafından kuşatıldı. Polisle saldırgan arasında çatışma başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu merkezin bulunduğu noktaya bölgeye gitti.


1954 doğumlu Karlov, Temmuz 2013’te Ankara’ya büyükelçi olarak atanmıştı.

Saldırının tanığı Hürriyet muhabiri Haşim Kılıç şunları aktardı: “Çok anlık bir olay oldu. Büyükelçi konuşma yapmak için kürsüye geldiği sırada saldırgan önce Halep üzerine bir şeyler söyledi, insanların dışarı çıkmasını istedi, havaya birkaç kez ateş etti. Sonra doğrudan büyükelçiyi hedef alarak dört beş el arkasından ateş etti. Benim bildiğim büyükelçi korumayla gezmiyordu. Ankara’da koruma ile gezen bir büyükelçi değil. Yanında koruması yoktu. Çağdaş Sanat Galerisi’nin içinde polis de yoktu. Saldırgan dini içerikli bazı sloganlar da atıp büyükelçiye ateş etti. İçerideki herkes dışarı kaçtıktan sonra yarım saat kadar ateş sesleri gelmeye devam etti.” 

Bir başka görgü tanığı da şunları söyledi: “Tek bir saldırgan vardı. Takım elbise giyiyordu. Rus elçiye ‘Ben buradan sağ çıkmayacağım siz de çıkmayacaksınız’ diye bağırdı ve doğrudan elçiye ateş etti. Biz dışarı çıkarken büyükelçi yerde hareketsiz yatıyordu.”

ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜ

Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki saldırı sonrası zanlı ile polis arasında çatışma çıktı. Saldırgan özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda vurularak öldürüldü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. Türkiye ile temas halinde olunduğu belirtilen açıklamada, büyükelçinin ağır yaralandığı doğrulandı.

KORUMA POLİSİ GİBİ GİRDİ

Saldırının 20-25 yaşlarındaki bir kişi tarafından gerçekleştirildiği ve zanlının etkinliğin gerçekleştirildiği binaya koruma polisi gibi girdiği öğrenildi.

"SURİYE'NİN HESABINI VERECEKSİNİZ"

Saldırganın ayrıca silahını ateşlemeden önce "Ya Allah Bismillah... Suriye'de sivillere bomba yağdırdınız, hesabını vereceksiniz" diye bağırdığı iddia edildi.

Saldırının yarın Moskova'da Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılacak Suriye konulu kritik toplantı öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

RTÜK'TEN YAYIN KISITLAMASI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu. 

facebook facebook neden açılmıyor twitter neden açılmıyor rus büyükelçi vurulma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü