DDos saldırısı nedir? Türkiye tehlike de mi merak konusu oldu

DDos saldırısı nedir? Türkiye tehlike de mi merak konusu oldu

DDos saldırısı herkesi tedirgin etmeye başladı. ABD'de başlayan bu siber saldırı sonrasında Türkiye'de büyük tehlike altında mı bir çok kullanıcı tarafından merak edildi.

DDos saldırısı nedir? Türkiye tehlike de mi merak konusu oldu

DDos saldırısı herkesi şok etkisi yarattı. Peki Türkiye DDos tehlikesi var mı merak konusu oldu. DDos saldırısının bu sabaha karşı ABD’de başladığını ve en çok ülkenin doğusunu etkilediğini bildirdi. 

Kullanıcıların; Reddit, Twitter, Etsy, Github, Soundcloud, Spotify başta olmak üzere birçok siteye erişimi iyice zorlaştı. Paypal, Pinterest ve Tumblr gibi sitelerle bazı kablolu hizmet sağlayıcılara erişimde de kesintiler olduğu bildirildi.

Aslında saldırının hedefinde DynDNS vardı. Birçok siteye DNS sağlayan DynDNS'e yapılan saldırı bu nedenle bu kadar büyük çaplı ve etkili oldu.

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme), sistemlerin erişilebilirliğini engellemeye yönelik bir saldırı türü olmakla birlikte günümüzde oldukça fazla yapılır hale geldi.

Bir süre Türkiye'de de kesintiler yaşanırken kesinti sıklığının azaldığı gözleniyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Saldırı DynDNS’nin “DDos” kısaltmasıyla bilinen “Hizmetin Dağıtılmış Reddi” (Distributed Denial of Service) verilerine boğulmasıyla başladı, bu da bu hizmeti kullanan internet kullanıcılarının aradıkları sitelere ulaşmalarını güçleştiren bir etki yarattı.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği ya da neden DynDNS’nin hedef olduğu henüz anlaşılamadı.

BTK Başkanı Sayan'dan siber saldırı uyarısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Amerika'da yaşanan bir siber saldırı vakası nedeniyle birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını bildirerek, "Siber saldırılar konusunda tüm operatörlerimizi, kamu kuruluşlarımızı ve vatandaşlarımızı uyarıyoruz" dedi.

Sayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amerika'da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, "Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir" diye konuştu.

İki farklı kuşak halinde Twitter, Reddit gibi siteler için bugün 14.00-17.00 saatlerinde ve saat 20.00 dolayında kesintiler gözlemlendiğini anlatan Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan, şunları kaydetti:

"Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü