Yumurtanın öyle faydaları var ki...

Yumurtanın öyle faydaları var ki...

Yumurtanın sağlık açısından önemi hep dile getirilmişti ama ilk kez bu kadar faydalı olduğu net olarak açıklandı. Uzmanlar, anne sütü ne kadar değerliyse yumurtanın da o kadar değerli olduğu ifade etti. İşte yumurtanın faydaları.

Yumurtanın öyle faydaları var ki...

Çocuklar için özellikle yeni doğan bebeklerde ilk 6 ay mutlaka anne sütü almaları tavsiye edilir.Çünkü yeni doğan çocuğun hayatında anne sütünün büyük önemi vardır.Çocuğumuzun yaşı ilerledikten sonra alması gereken besinlerin başında ise yumurta gelir yumurta vazgeçilmez bir demir ve protein kaynağıdır.

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, kahvaltıların, yemeklerin, çorbaların, böreklerin yani neredeyse yediğimiz her yemeğin içerisinde yer alan yumurtanın anne sütü kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu vurguladı.

Yumurta beyazı yüzde 100 protein yapısındadır. Özellikle kas yapmak isteyen sporcular için ya da kas kaybı olan hastalıklarda yumurta beyazı tüketimi çok önemlidir. Ayrıca yumurtada bulunan bu proteinler kaliteli yapıdadır, yani vücudumuzda hızlıca ve kayba uğramadan kullanılırlar.

Yumurta sarısı demir ve protein kaynağı

Yumurtanın sarısı demir minerali içerir. Fakat vücudun bu demiri kullanabilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. O nedenle yumurtanın taze sebzeler ile veya taze sıkılmış meyve suları ile tüketilmesi son derece yararlıdır.

Saçlar ve beyin için vazgeçilmez: Biyotin

Yumurta sarısında aynı zamanda biyotin vitamini yer alır. Saç ve tırnak sağlığı ve beyin gelişiminde önemli olan bu vitaminin en iyi kaynağı yumurtadır. Beyazı iyi pişmemiş yumurtalarda, avidin isimli madde biyotinin vücutta kullanılmasını engeller. Bu nedenle yumurtanın beyazının iyice pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Haşlanmış yumurtada gri halka oluştuysa yumurta faydasız hale geliyor

Çok haşlanmış yumurtalarda oluşan gri halka artık bu yumurtadan sadece protein alabileceğimizin, vitamin ve minerallerin büyük kısmını kullanamayacağımızın göstergesidir. Bu yumurtalarda özellikle demir minerali kullanılamaz hale gelmiştir.

Sadece 70 kalori

Bir yumurta ortalama 70 kaloridir. Düşük kalorisine rağmen içerdiği kaliteli protein sayesinde uzun süre tok tutar.

Avokado ile yumurtayı birlikte tüketin

Avokado kendisi ile aynı anda tüketilen besinlerin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar. Yumurta gibi kıymetli bir besinden maksimum fayda sağlamak için avokado ile birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü