Hapşırırken bunu yaptığınızda ölebilirsiniz!

Hapşırırken bunu yaptığınızda ölebilirsiniz!

Hapşırırken nefesimizi tutmanın sonuçlarının çok ağır olduğunu ifade eden uzmanlar uyarıda bulundu. Ses çıkarmamak için nefes tutmak ölüme kadar götürüyor.

Hapşırırken bunu yaptığınızda ölebilirsiniz!

Vücudun dış etkenlere karşı bir tepkisi olarak meydana gelen, günlük yaşantımızda hemen hemen herkesin karşılaştığı hapşırma eyleminin basite indirgenmemesi gerektiğini belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Sevil, hapşırmaya engel olunduğunda beyin kanaması, felce hatta kalbin durması gibi sonuçlarla karşılaşılabileceğini kaydetti.

Sevil, hapşırma esnasında dikkat edilmesi konulara dikkat çekerek, hapşırma eylemi esnasında vücuttaki çok yüksek bir basınç olduğunu bu nedenle fazla hapşırmalarda bayılmaların meydana gelebileceğini, hapşırma hissi geldiğinde ağız ve burun kapatılarak nefes tutulduğunda akciğerlerin yırtılabileceğini ifade etti.

Ayrıca basınç dolayısı ile beyninde zarar görebileceğinin altını çizen Sevil, felç olma riskinin yüksek olduğunu beyinde kanamasına meydana gelebileceğini, göz damarlarını çatlayabileceğini, kulak zarlarının hasar görebileceğini belirtti.

Aynı zamanda yüksek basınç nedeniyle kalbin durmasına sebep olabilir. Grip, nezle gibi hastalıklar ile hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılmasına ve bulaşmasına sebep olur” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü