En sinsi kanser Pankreans kanseri kaşıntıyla geliyor

En sinsi kanser Pankreans kanseri kaşıntıyla geliyor

En tehlikeli kanser türü olan pankreas kanseri'nin belirtileri arasında en çok dikkat çeken kaşınma belirtileri önemsiz gibi görünse de hastalığın en önemli belirtisi olarak karşımıza çıkıyor.

En sinsi kanser Pankreans kanseri kaşıntıyla geliyor

Pankreas kanseri en sinsi ve tehlikeli kanser türlerinden biri olarak biliniyor. Şikayetlerin önemsenmemesi ve basit belirtilerle ortaya çıkması nedeniyle tanı da çok geç kalınıyor ve hastalık ölümlerle sonuçlanıyor. Nedensiz kaşıntı, hazımsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı gibi şikayetler önemsiz gibi görünse de pankreas kanserinin habercisi olabiliyor. Aynı zamanda aniden ortaya çıkan TİP-2 diyabet de pankreas kanserinin habercisi olabiliyor. 

ŞİKÂYETLERİ DİKKATE ALMAK ÖNEMLİ
Pankreas kanseri hakkında açıklamalar yapan Genel Cerrahi Bölümü Prof. Dr. Zafer Ferahköşe, hayat kurtarıcı olan erken tanıya dikkat çekti. Pankreas kanserinde erken teşhis için basit şikayetlerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ferahköşe, son yıllarda pankreas kanserinin görülme oranının arttığına dikkat çekti. 

PANKREAS KANSERİNDE ERKEN TANI ÖNEMLİ
Kanser türleri arasında en az yaşama şansına sahip olan tür pankreas kanseri. Pankreas kanserinde 5 yıllık yaşam şansı sadece yüzde 5 ya da 6 oranında bulunuyor. Sigara, obezite ve diyet pankreas kanserlerinde en önemli etkenler arasında yer alıyor. Aile bireylerinde pankreas kanseri olması diğer bireyler için de riskin en az iki misli artmasına neden oluyor. Genelde 60 yaş üzerinde ve erkeklerde görülen pankreas kanseri, şu anda kadınlarda ve gençlerde de sık görülmeye başlandı. Erken tanının hayati önem taşıdığı pankreas kanserinde müdahale açısından tümörün boyutu da oldukça önemli. Bundan dolayı günlük hayatta önemsiz gibi görünen nedensiz kaşıntı, kilo kaybı, karın ağrısı ve hazımsızlık gibi belirtileri dikkate almak gerekiyor. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü