En çok görülen kanser türü hakkında uyardılar

En çok görülen kanser türü hakkında uyardılar

Prostat kanseri erkeklerin en büyük korkularından biri bu hastalık hakkında uzmanlar bazı önemli uyarılarda bulunuyorlar.Özellikle 40 yaş üzeri erkeklerde görülmesi muhtemel hastalık için düzenli kontrol şart sağlıklı yaşam en önemli süreçlerden birisi olarak belirtiliyor.

En çok görülen kanser türü hakkında uyardılar

Kemer Toplum Sağlığı Merkezi vatandaşları sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirme faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Kemer TSM Müdürü Dr. Filiz Çetin tarafından prostat kanseri, Kalp ve damar hastalıkları ve sağlıklı yaşam hakkında bilgiler verildi.


PROSTAT KANSERİ NEDİR?


Erkeklerde ileri yaşlarda görülen en sık kanser türlerinden biri olan prostat kanseri hakkında bilgiler veren Dr. Çetin, “Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Kalın bağırsağın son kısmının önünde ve mesanenin altına yerleşmiştir. Idrar yolunu çepeçevre sarar. Sağlıklı prostat bezi gençlerde yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. Yaşlanma ile birlikte büyüme eğilimindedir. Prostat bezini oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucu prostat kanseri gelişebilir. Bu kanser hücreleri zamanla prostatı terk edip başta kemikler olmak üzere başka organlara da yayılabilir” dedi.


YAŞ İLERLEDİKÇE RİSK ARTAR
Prostat kanserinin kesin nedenlerinin bilinmediğini belirten Dr. Filiz Çetin, yaş ilerlemesi, birinci derece akrabalarında prostat kanseri görünenlerin ve beslenme alışkalnıklarıdan doymuş yağdan ve kırmızı etten zengin, sebze meyveden fakir bir diyetin prostat kanseri riskini arttırabileceğini söyledi.


PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİLERİ


Prostat kanserinin erken evrede hiçbir belirti vermediğini, kanser dokusu büyüdükçe, sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, kesik kesik, zor, ağrılı ve kanlı idrar yapma, kanlı meni gibi şikayetlere yol açabilceğini anlatan Dr. Çetin, bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermediğini, ancak bir ipucu olabilileceğinden, bu yakınlamalardan birisi olduğunda, mutlaka bir üroloji hekimine başvurulması gerektiğini belirtti.


ERKEN TEDAVİ HAYAT KURTARIR
Prostat kanserinin erken tanı konulabilen ve tedavi edilebiler bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Filiz Çetin; “hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Aktif izlem, prostatın tamamının çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormone tedavisi veya diğer kemoterapi diğer evrelerde gerekli görülebilir. Yüksek riskli hastalarda erken tedavi hayat kurtarıcıdır.”


KORUNMAK İÇİN
Dr. Filiz Çetin, “Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları prostat kanseri riskini azaltabilir. Bunun yanında birinci derece akrabaları arasında prostat kanseri görülen kişilerde risk altında olduğundan 40 yaşından itibaren düzenli olarak üroloji hekimine giderek muayene olunması gerekmektedir” dedi.


“HIZLI DAVRAN HAYATINI KURTAR”


Kemer TSM Müdürü Dr. Filiz Çetin yaptığı açıklamada ayrıca Kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgiler verdi. Dr. Çetin açıklamasında şunları söyledi;  “Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerindendir. Türkiye’de her 10 ölümden 4’ü kalp krizi nedeniyle oluşmaktadır. Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir. Kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımı bozulmaktadır. Kalbe gelen kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasar o kadar artmakta, kişi hayatını kaybedebilmekte veya ileriki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşmaktadır.
Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya dek geçen süre en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmek hayati önem taşımaktadır.
Halkımızın farkındalığını artırmak amacıyla iki temel hedefimiz bulunmaktadır:
1. Toplumun kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanması:
-  Kalp krizi belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tibbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir.
2. Acil durumlarda 112’yi arayarak hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişiminin sağlanması:
-  Halkımızın kalp krizine hızla müdahale edebilmesi için derhal 112 Acil Servisi aramanın ne kadar önemli olduğunu anlaması gereklidir. Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak  112 Acil Servisi zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır.


-  Hastaneye ulaşan hastaların rahatsızlıklarının kalp krizi olması durumunda ambulansın ilgili hastayı doğrudan anjiyo yapılan merkezlere ulaştırılmalarını sağlanması hedeflenmektedir.
Kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranını ve kalp yetersizliğini azaltmak, yaşam kalitesini artırmak amacıyla, hastanın uygun tedavi erişimini artırmak ve işlemin en iyi standartlarda yapılmasını teşvik etmek için desteklerinizi ve çalışmalarımızda başarıda yanımızda yer almanızı bekliyoruz.”


SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR


Kemer TSM Müdürü Dr. Filiz Çetin, sağlıklı bir yaşam için bilgiler verdi. Sağlık; vücudun hasta olmaması durumu, vücut esenliği, sıhhat, afiyet durumu olduğunu belirten Dr. Çetin; “Sağlıklı yaşam; kişinin temizliğine, yediği yemeğe dikkat etmesi, spor yapması ile birlikte yaz kış hastalıklara yakalanmadan yaşamanı sürdürmesidir. Sağlıklı yaşam kişinin olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı yaşam, kişisel yaşantımızdan tutunda iş yaşamına kadar her yaşamımızı etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için uyulması gereken ciddi kurallar vardır. Sağlıklı yaşam wellness olarakta bilinmektedir. Sağlıklı yaşam demek erken yaşlarda hastalığa yakalanmamanız demektir. Her yıl sağlıksız yaşamdan dolayı yüzlerce hasta hayatını kaybetmektedir. Yaşamınızın tüm ipleri sizlerin elinde. Sağlıklı yaşam demek kendinize varsa varsa eşininze varsa çocuklarınıza saygı ve sevgi duymaktır. Sağlıksız yaşayan bir kişi mutsuzluğa mahkumdur. Çeşitli bahaneler altına saklanmamalıyız gününüz ne kadar yoğun ve stresli geçerse geçsin kendinize akşamları ayıracağınız 1 saat bile size çok iyi gelecektir” dedi.


UYULMASI GEREKEN KURALLAR NEDİR?


Haftada bir bile olsa şehrin stresli yaşamından uzaklaşmanın doğa ile başbaşa kalmanın sağlığa iyi geliceğini belirten Dr. Filiz Çetin sağlıklı bir yaşam için uyulması gereken kuralları anlattı: spor yapmaya özen gösterilmeli, yağlı ve aşırı yemek yenmemeli, sağlıklı beslenmeli, sabah kahvaltısını mutlaka yapılmalı, meyve tüketimine özen gösterilmeli, alkol ve sigara tüketilmemeli, gün içerisinde sürekli oturulmamalı aktif olunmalı, kişisel ve çevre temizliğine önem verilmeli, stresten uzak durulmalı, cinsel yaşama dikkat edilmeli, ukyunuza dikkat edin.”


SAĞLIKSIZ YAŞAM NASILIR?
Sağlıksız yaşayan kişilerin daha çabuk hastalıklara yakalandığını ve gün içerisinde uyku sıkıntısı, konsantrasyon ve enerji kaybı gibi sıkıntıları sık  yaşadığını belirten Dr. Çetin, spor yapılmayan, yağlı yemekler yiyen, gün içerisinde hareketsiz kalan, devamlı kilo alan, stresli bir yaşam geçiren, uykusuna dikkat etmeyen, kirli ortamlarda bulunan, sigara ve alkol tüketilen bir yaşamı sağlıksız yaşam olarak adlandırabileceklerini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü