Elektronik sigara içenler nikotin'den kaçayım derken kimyasala bulaşıyor

Elektronik sigara içenler nikotin'den kaçayım derken kimyasala bulaşıyor

Sigarayı bırakmak isteyenler çeşitli rüyalara başvuruyorlar.Özellikle nikotin bağımlılığından ve dudak tiryakiliğinden kurtulamayanlar elektronik sigara ile sigara alışkanlığını azaltmaya ve sigarayı bırakmaya çalışıyorlar fakat uzmanlar yaptıkları uyarıda hiçte iyi şeyler söylemiyor.

Elektronik sigara içenler nikotin'den kaçayım derken kimyasala bulaşıyor

Türkiye Akciğer Derneği tarafından Antalya’da 7. Ulusal Akciğer Kongresi, akciğer kanseri gündeme getirildi. Kongrede basına açıklama yapan Doç. Dr. Ömer Fatih Ölmez, Kasım ayının akciğer kanserine yönelik farkındalığı artırma ayı olduğunu ifade etti. Kanser için erken tanının çok önemli olduğunu ifade eden Ölmez, sigara kullanımına dair beyanatta bulundu.

Sigara kullanımı hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Ömer Faruk Ölmez, sigaraların pazarlama stratejilerinin sigaranın zararını az gösterme eğiliminde olduğunu ifade etti. Sözlerine devam eden Doç. Dr. Ölmez, “Ne kadar uzun yıllar sigara içerseniz akciğer kanserine yakalanma riskiniz de o kadar artıyor.” dedi.

Sigara kullanımı konusundaki konuşmasında sözlerine Elektronik sigaralarla devam eden Doç. Dr. Ölmez, “Elektronik sigaraların iyi tarafı var o da çevresindeki insanlara zarar vermemesidir. Çünkü su buharı çıkarıyor. İçen kişi ile ilgili ‘normal sigaraya kıyasla daha az kanser yapar’ diyebilmemiz için oldukça erken. Bununla ilgili elimizdeki veriler çok yetersiz. Elektronik bile olsa sigaradan uzak durmak gerekiyor. O elektronik sigara ile birlikte akciğerlerimize çektiğimiz kimyasal maddelerin akciğere neler yapabileceğiyle ilgili şimdilik ciddi bir veri eksikliğine sahibiz. İnsanların kafasında ‘Bende kanser yapmaz. Bununla birlikte nikotin bağımlığına devam edebilirim’ diye bir algı oluşmasın insanların kafasında.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü