Gültan Kışanak neden tutuklandı?

Gültan Kışanak neden tutuklandı?

Gülten Kışanak'ın neden tutuklandığı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Dün gece yarısı flaş bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz aylarda terör örgütüne yardım suçlaması ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hakkında soruşturma başlatılmıştı. Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve kapatılan DTP'nin Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata hakkında tutuklama kararı verildi.

Gültan Kışanak neden tutuklandı?

Gültan Kışanak'ın tutuklanma haberi herkesi şaşırttı. Geçtiğimiz aylarda Gültan Kışanak hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçu nedeni ile soruşturma başlatılmıştı. Dün gece flaş bir gelişme yaşandı ve Gültan Kışanak'ın tutuklandığı haberi gündeme geldi. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve kapatılan DTP'nin Batman eski Milletvekili Ayla Akat Ata hakkında tutuklama kararı verildi.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturmaları çerçevesinde 5 gün önce gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, dün haklarındaki kısıtlılık kararının kaldırılmasının ardından avukatlarıyla görüştü. Sabaha kadar ifade veren Kışanak ve Anlı, bugün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi.

NÖBETÇİ HAKİMLİĞE SEVK EDİLDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

KIŞANAK, ANLI VE ATA TUTUKLANDI

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 5 gün önce terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye çıkarılan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile meclis üyesi Anlı, ifade işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Mahkeme Fırat Anlı ile Gültan Kışanak'ın tutuklanmasına karar verdi.

Terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen Kışanak, 25 Ekim günü Diyarbakır Havalimanı'nda, DBP Meclis Üyesi Fırat Anlı ise adresinde, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınmıştı. 

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Belediye Meclis Üyesi Anlı'nın gözaltına alınmasını, belediye önünde protesto eyleminde yakalanan Eski BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı.Savcılıktaki ifadesinden sonra nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Ata, tutuklandı.

SAVCILIK: SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLMAKTAN TUTUKLANDILAR 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör  soruşturması kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı  Gültan Kışanak ve DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın tutuklandığı açıklandı.  Savcılıktaki ifade işleminin ardından tutuklanma talebiyle Kışanak ve  Anlı'nın nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği belirtilen açıklamada, şu  ifadelere yer verildi: "Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 2016/619 ve 2016/621 sorgu  numaraları ile tamamlanan sorgularının ardından şüpheliler Gültan Kışanak ve  Fırat Anlı TCK 314/2 maddesi gereğince 'silahlı terör örgütüne üye olmak'  suçundan tutuklanmalarına karar verilmiştir. Başsavcılığımızca yürütülmekte olan  2015/45832 ve 2016/32488 numaralı soruşturmalar devam etmekte olup,  soruşturmaların safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir."
 

20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak  ve DBP'li Meclis Üyesi Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasını protesto etmek için  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde toplanan gruptan, 20 kişi gözaltına alındı. 

Alınan bilgiye göre, HDP Darıca İlçe Başkanlığı önünde Kışanak ve  DBP'li Meclis Üyesi Anlı'nın gözaltına alınmasını protesto etmek için toplanan  grubu polis, basın açıklamasını parti binalarında yapmaları konusunda uyardı.

Polisin uyarsına itiraz eden ve taşkınlık çıkaran gruba polis müdahale  etti. Aralarında HDP Kocaeli İl Başkanı İbrahim Ergin ve bazı parti  yöneticilerinin de bulunduğu 20 kişi, gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, Gebze Fatih Devlet Hastanesindeki sağlık  kontrollerinin ardından Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

GÜLTAN KIŞANAK KİMDİR?

 

Gültan Kışanak (d. 15 Haziran 1961, Elâzığ), Kürt kökenli gazeteci ve siyasetçi.

Kürt siyasetinin temsilcisi durumundaki Kışanak[1]; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Barış ve Demokrasi Partisi eski eşbaşkanı [2], Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem Diyarbakır ve 24. dönem Siirt milletvekilidir.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Yaşamı
15 Haziran 1961'de Elâzığ'da doğdu. Ailesi zamanında Tunceli'den göçerek Elazığ'ın merkez köylerinden Sünköy' e yerleşmiş bulunan Ağuce aşiretine mensuptur.[4] Çocukluk ve gençlik yıllarını Elazığ’da geçirdi; lise yıllarında siyasetle ilgilenmeye başladı . Elazığ Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1978’de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü'ne girdi.19 yaşında üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken gerçekleşen 12 Eylül darbesi sırasında tutuklandı. 1980 ve 1982 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde yattı. Cezaevi sürecinde işkenceye maruz kaldığını dile getirmiştir. İki yıl süren tutukluluğun ardından cezaevinden çıktıktan sonra Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü tamamladı.

1991'de stajyer olarak girdiği Güneş gazetesinin ardından Yeni Ülke, Özgür Gündem ve Özgür Ülke gazetelerinde gazeteci, yazı işleri müdürü ve yayın koordinatörü olarak çalıştı.1990’lı yılların başında bir grup arkadaşı ile Toplumsal Direniş gazetesini kurdu; ancak gazete fazla uzun ömürlü olmadı.

1997 yılından itibaren kadın hareketi içinde yer aldı; Diyarbakır’a dönerek kadın hakları savunucusu bir gazeteci olarak çeşitli derneklerde aktif görev yaptı. 2003 yılından itibaren Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nin sosyal proje danışmanı olarak çalıştı.

2007 genel seçimlerinde yüzde onluk seçim barajını aşmak için kurulan Bin Umut Adayları adlı seçim blokunda yer aldı[9] ve Demokratik Toplum Partisi’nin desteklediği bağımsız Diyarbakır milletvekili olarak meclise seçildi. Kürt sorununun çözümü konusundaki söylemleriyle gündeme geldi. Çözüm için o güne kadar dillendirilmemiş bir öneri olarak, İmralı Adası'nda hapiste bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması yönündeki konuşmalarıyla dikkat çekti.

2009 yılında Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti.[10] Partinin genel başkanlığını Selahattin Demirtaş ile birlikte eşbaşkan sıfatıyla üstlendi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 2011 Türkiye Genel Seçimleri'nde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Siirt'ten meclise seçildi.

2014 yerel seçimlerinde BDP'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı seçildi.Evli ve 1 çocuk annesidir.[8]

Gültan Kışanak, 25 Ekim 2016'da PKK lehine söylemde bulunmak, olağan üye sıfatıyla katıldığı Demokratik Toplum Kongresi'nde terör örgütü lehine konuşma yapmak, özerlik çağrısında bulunmak, kamu kaynaklarını terör örgütüne aktarmak ve belediye araçlarını PKK'lıların cenazelerine tahsis etmek iddialarıyla gözaltına alındı.[11]

gülten kışanak gültan kışanak neden tutuklandı gültan kışanak tutuklanma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü