Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği neden düştü?

Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği neden düştü?

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştü bugün. 2013 yılında İstanbul'da öldürülen bir teröristin Adana'daki cenaze törenine katılan Yüksekdağ hakkında son karar bugün verildi. Yüksekdağ'ın kesin hüküm giymesinin ardından milletvekilliği düştü.

Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği neden düştü?

Halen tutuklu bulunan HDP eş genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştü. Figen Yüksekdağ'ın vekilliği bugün düştü fakat süreç 2013 yılında başladı. 2013 yılında Adana'da yerel mahkemenin vermiş olduğu karar ile Yüksekdağ'ın vekilliği bugün düşürüldü. Figen Yüksekdağ İstanbul'da ölen bir PKK'lının Adana'da düzenlenen cenaze törenine katılmıştı. 

Figen Yüksekdağ ve beraberindeki 7 kişi hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. O kapsamda Adana 7. Ağır Ceza mahkemesi tarafından 27 Kasım 2013 tarihinde terör örgütü propagandasını yapmak suçundan 10 ay hapis cezası verilmişti. Bu karar daha sonra Yagıtay'da temyize götürülmüştü. Yargıtay 16. ceza dairesi bu kararı 22 Eylül 2016 tarihinde onadı ve bu onamanın ardından süreç başladı. 

Anayasanın 84. maddesine göre işledi bundan sonra ki süreçte. Anayasanın 84. maddesinin ikinci fıkrasında ki hüküm şöyle: 'Milletvekillinin kesin hüküm giyme yada kısıtlanması halinde milletvekilliğinin düşmesi kesin mahkeme kararının genel kurula bildirilmesi ile olur' ifadesi yer alıyor. 

Adalet Bakanlığı Başbakanlığa, Başbakanlık'ta Meclis'e 8 Şubat tarihinde Yüksekdağ hakkındaki kararı gönderdi. Karar bugün Meclis genel kurulunda okundu. Kararın genel kurulda okunması ile birlikte HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın vekilliği düşmüş oldu. Böylece HDP'nin Meclis'teki milletvekili sayısı 1 vekil düşmüş oldu. TBMM'nin sitesinden de Figen Yüksekdağ'ın isminin çıkartıldığı görüldü. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü