CHP'nin AYM kararı belli oldu

CHP'nin AYM kararı belli oldu

Anayasa değişikliği için referandum günü belli oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Anayasa Mahkemesine başvurmama kararını neden aldıklarını açıkladı. Kılıçdaroğlu, bu sorunun memleket meselesi olduğunu fakat sandık başına gidecek seçmene güvendiğini söyledi.

CHP'nin AYM kararı belli oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul'da sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile biraraya geldi. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Cumhurbaşkanlığı sistemi vardı. 

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı sistemini şu sözlerle eleştirdi "Referandum sonucunda 'hayır' çıkarsa ne olur? Ülke de bir kaos mu yaşanır? Hayır tam tersine sayın Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı görevine devam edecek. Sayın Binali Yıldırım Başbakanlık görevine devam edecek. TBMM yasa yapmaya devam edecek. Yine demokratik yöntemlerle komisyonlarda, genel kurulda tartışarak yasaları olgunlaştırarak çıkarmış olacak. Herkes görevini anayasa sınırları içerisinde yerine getirecek ve Türkiye yoluna devam edecek. Bu açıdan sandığa giderken bütün vatandaşların düşünerek sandığa gitmelerini ve oy kullanmalarını istedim. Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğimiz yönündeki açıklama belli çevrelerde hayal kırıklığı yarattı. CHP'nin Anayasa Mahkemesine gitmesini ve bunu meydanlarda koz olarak kullanmayı bekliyorlardı. Biz milletimize güveniyoruz, bu milletin ferasetine, bu milletin sağduyusuna güveniyoruz. Sorun sadece CHP değil sorun AKP sorunu değil, sorun MHP sorunu değil, sorun memleket sorunu. Dolayısıyla kararı millet verecektir." 


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü