CHP bildirisi tam metin merak ediliyor! AK Parti'den CHP Bildirisine suç duyurusu

CHP bildirisi tam metin merak ediliyor! AK Parti'den CHP Bildirisine suç duyurusu

CHP bildirisi pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. CHP dün gerçekleştirilen PM'nin ardından sert bir bildiri yayınlayarak herkesi şaşkına çevirdi. CHP'nin sitesinden yayınlanan bildiri de "Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir" ifadelerine yer verildi. CHP'nin bu bildirisinin ardından Ak Parti bu bildiri hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP bildirisi tam metin merak ediliyor! AK Parti'den CHP Bildirisine suç duyurusu

CHP'nin dün yayınladığı bildiri pek çok kişi tarafından şaşkınlık ile karşılandı. Dün yapılan PM'in ardından CHP'nin internet sitesinden sert bir bildiri yayınlandı. Bu bildirinin ardından Ak Parti suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. 

CHP dün gerçekleştirilen ve 6.5 saatten fazla süren PM'nin ardından resmi internet sitesinde çok sert bir bildiri yayınladı. Açıklamada "Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir" gibi ifadelere yer verildi.

CHP Parti Meclisi’nden yapılan açıklamada “milletvekillerinin Anayasa ve AYM içtihatlarına aykırıdır. Cumhuriyet gazetesine yönelik hukuksuz ve akıl dışı dava bir an önce sona ermelidir, tutuklu gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır” denildi. CHP’de dün olağanüstü gerçekleştirilen Parti Meclisi yaklaşık 6.5 saat sürmüş ve kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Toplantının ardından bu sabah CHP’nin resmi sitesinde çok sert bir bildiri yayınlandı.

İşte bildirinin tam metni:

CHP PARTİ MECLİSİ'NDEN YURTTAŞLARIMIZA

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi, 6 Kasım 2016 tarihinde olağanüstü gündemli olarak toplanmış ve ülkemizde son dönemde yaşanan gelişmeleri üzüntü ve kaygıyla izleyen tüm yurttaşlarımıza aşağıdaki çağrıyı yapma kararı almıştır:

Türkiye iyi yönetilmemektedir. Ülkemizi 14 yıldır yöneten AKP iktidarı, devlet yönetiminin her kademesine yerleştirdiği FETÖ elemanlarıyla Türkiye'yi bilinçli ve planlı bir şekilde darbe ortamına sürüklemiştir. Halkımız, Gazi Meclis'imiz ve darbeye karşı duran medyanın aldığı ortak tavır sonucunda darbe girişimi başarısız kılınmıştır. Parlamenter rejimimiz Türkiye'nin demokrasi güçleri tarafından başarıyla korunmuştur. Ancak AKP iktidarı 15 Temmuz'da yaşananlardan hiçbir ders almamıştır. Toplumsal uzlaşıyı dışlamış, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu değerlerine dönük saldırılarını arttırarak sürdürmüştür. Yargı siyasetin güdümü altına alınmıştır. Gelinen noktada Türkiye, FETÖ ile mücadele bahanesiyle ortaya konan karanlık ve otoriter Saray darbesini yaşamaktadır. Mevcut siyasi durum halkımızın özgürlüğüne ve ülkemizin bekasına yönelik büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Bu kapsamda,

1- FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan bir savcı tarafından başlatılan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik hukuksuz ve akıl dışı dava bir an önce sona ermelidir. Bu dava, hükümetin yönlendirmesi ve desteğiyle açılan siyasi bir davadır. Siyasi iktidar yalnızca gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Cumhuriyet'le yaşıt ve basınımızın simgesi olan Cumhuriyet Gazetesi'nden adeta öç almaktadır. Basına yönelik her türlü baskıya son verilmelidir. Düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün kullanılmasını engelleyen tüm baskılar ortadan kaldırılmalıdır. Tutuklu gazetecilerin tamamı serbest bırakılmalıdır.

2- Darbe girişiminde yer alan, destek veren askeri, siyasi ve bürokratik tüm unsurlar en kısa sürede ortaya çıkartılmalı ve hukuk çerçevesinde yargılanmalıdır. Öte yandan, OHAL kapsamında tutuklanan, görevden uzaklaştırılan ve ihraç edilen tüm yurttaşlarımıza adil yargılanma hakkı tanınmalıdır. İnsan haklarına aykırı muamelede bulunan ve buna meşruiyet katan tüm sorumlular yargı önünde hesap vermelidir.

3- AKP, TBMM zemininde ve seçimle gelen temsilciler ile yürütülmesi gereken çözüm sürecini, TBMM'yi hiçe sayarak doğrudan PKK ile pazarlığa girerek yürütmüştür. Ülkemizin karşı karşıya getirildiği terör ve şiddet ortamı, parlamentoyu yok sayan bu yöntemin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlamıştır. Aynı hatayı tekrarlayan AKP, bugün de Meclis'teki milletvekillerini tutuklatarak teröre hizmet etmektedir. Hukuki süreçler tamamlanıp hüküm kesinleşmeden milletvekillerinin tutuklanması anayasaya ve Anayasa Mahkemesi'nin içtihatlarına aykırıdır. Bu hukuk dışı uygulamaya son verilmelidir.

4- Otoriter rejim; yurttaşların ifade, toplantı, örgütlenme ve girişim özgürlüklerini kısıtlamakta, tüm toplum kesimlerini yoğun bir baskı altına almaktadır. Okullara, üniversitelere, emekçilere, kadınlara, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına ve yurttaşlarımızın can güvenliğine yönelik tehditler, saldırılar, baskılar derhal son bulmalıdır.

FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir. Bu tehdit yurttaşlarımıza demokratik direnme hakkını da vermektedir. Demokrasimize, birliğimize, huzur ve barış ortamına karşı yapılan bu tehdidi önlemek için yapılması gerekenler bellidir. Vatanını seven, demokrasiye inanan, temel ve hak ve özgürlükleri savunan her yurttaşımız Cumhuriyetimize yönelen bu büyük tehdidi bertaraf etmek için bir araya gelmelidir. CHP bu yaşamsal özgürlük, demokrasi, birlik ve bağımsızlık hareketinin öncülüğünü yapmaya hazırdır. Hiçbir yurttaşımızın kuşkusu olmasın ki CHP bu mücadelenin bütün gereklerini yerine getirecektir.

Diktatörlük kurma çabaları, çok geçmeden özgürlük, hukuk ve demokrasi sevdalısı halkımızın iradesi tarafından yenilgiye uğratılacaktır. Türkiye'yi uçuruma sürükleyenler mutlaka yargıya hesap verecektir.

Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi…

Güven ve umut, karanlık ve korkuyu yenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti, daima ileriye gidecektir.

Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacağız.

Vatansever halkımıza saygıyla duyurulur…

AK PARTİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti, CHP'nin dün yayımladığı 4 maddelik bildirinin ardından suç duyurusunda bulundu. CHP'den ise yanıt geldi.

CHP'nin dün yayımladığı Parti Meclisi bildirisinde "Cumhuriyet gazetesine yönelik dava sona erdirilmeli, basına, okullara, üniversitelere yönelik her türlü baskıya son verilmeli" diyerek, HDP'li 10 milletvekilinin tutuklanmasının anayasaya aykırı olduğunu belirtmişti. Bildiride, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili de ifadeler yer almıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SUÇ DUYURUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Meclisi (PM) üyeleri hakkında, 6 Kasım'daki PM toplantısının ardından yayımlanan bildiride kullanılan ifadeler nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten suç duyurusunda bulundu.Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, CHP PM toplantısının ardından yayımlanan bildiride Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı "ağır hakarette bulunulduğu" bildirildi.

"CUMHURBAŞKANINA HAKARET"

PM toplantısının ardından yayımlanan bildirinin şikayete konu bölümlerine yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçunun işlendiği belirtildi. Suç duyurusunda, söz konusu bildiride yer alan, "FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray... ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir. Bu tehdit yurttaşlarımıza demokratik direnme hakkını da vermektedir." açıklamalarına karşılık, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak FETÖ elemanlarının devlet yönetiminin her kademesine yerleştirilerek, ülkemizi bilinçli ve planlı bir şekilde darbe ortamına sürüklemek, 'FETÖ ile mücadele' adı altında saray darbesi gerçekleştirmek, FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık etmek gibi akıl, izan ve insaf dışı suçlamalarda bulunulmuştur." ifadelerine yer verildi.

CHP adına yapılan açıklamanın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yeni ve haksız bir hakaret kampanyasının parçası olarak değerlendirildiği aktarılan dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, 29 Temmuz 2016'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nin açılışında yaptığı açıklama ile şahsına karşı her türlü hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affetmiş, davalarını geri çekmiş ve başta siyasetçiler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini, ülkemizin içinde bulunduğu hassas duruma uygun şekilde davranmaya davet etmiştir. Bu kapsamda yalnızca Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açılmış olan 19 tazminat davasından, 15 savcılık soruşturmasından ve 2 ceza davasından vazgeçmiştir. Bunun dışında başta CHP milletvekilleri olmak üzere birçok partili hakkında da dava ve şikayetinden vazgeçmiştir."

'SORUMSUZ VE DÜZEYSİZ MUHALEFET ANLAYIŞI'


Dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından milletin asgari müşterekte buluşması, birlik ve beraberliğin tahkim edilmesi, siyasi hayattaki asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle şahsına yönelik hakaretleri affetmesi ve tüm davalardan vazgeçmesine rağmen "sorumsuz ve düzeysiz muhalefet anlayışının" sürdürülmesinin hayretle takip edildiği belirtildi. 
Suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Şüpheliler, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı paylaşımlarla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliği, saygınlığı ve itibarını hedef alarak atılı suçu alenen işlemiştir. Aleniyet, hakaret suçunun belirsiz sayıdaki kimse tarafından bilinip görülebileceği şekilde işlenmesidir. Basına yönelik yapılan açıklamayla, suça konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup, somut olayda suçun nitelikli hali olan ikinci fıkrasının uygulanması gerekir."


AK PARTİ'DEN DE SUÇ DUYURUSU

AK Parti de  CHP Parti Meclisi'nin açıkladığı bildiri hakkında suç duyurusunda bulundu. AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "CHP siyaseti değil terör örgütlerini, destekçilerini koruyan tutumuyla Türkiye partisi olup olmadığı konusunda kendisini tartışmaya açmıştır. CHP PM bildirisi baştan sona partimize,Cumhurbaşkanımıza,milletimize ve ülkemize yönelik hakaret ve iftiralarla, yalan beyanlarla doludur. CHP'nin PM bildirisine karşı AK Parti olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suçduyurusunda bulunulmuştur. CHP, terör örgütlerinin yanında, Cumhuriyetin ve halkın karşısında durdukça bu milletten gereken dersi almaya devam edecektir" dedi.

CHP VE KILIÇDAROĞLU'NDAN YANIT GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun suç duyurusuna dair ilk açıklaması şöyle oldu: “İlk günden beri teröre yardım ve yataklık yapanların yargılanmasını istediğimizi hep dile getirdik. Kamuoyunca da bu bilinen bir gerçek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ülkede vatana ihanet edenlerin, terör estirenlerin yargılanmasını tıpkı bizim gibi istediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Hatta teröristlere kamyonlarla silah dağıtanların ve bunların eylemlerine göz yumanların da biran evvel yargılanmasını bekliyoruz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba suç duyurusuyla ilgili olarak konuştu. Ağbaba, "Çok iyi yapmışlar. Mahkemede hesaplaşmaktan memnun oluruz. Kim teröre destek veriyor tek tek mahkemede kanıtlarız. Kim IŞİD'e silah gönderdiyse, kim ambulans gönderip hastanede tedavi ettirdiyse kanıtlarız.  Daha düne kadar Amerika terörist diyene kadar, bunlara terörist diyemelenler bizi terörize etmeye çalışıyor. Ama bilsinler ki CHP onlara teslim olmaz. 

CHP Parti Meclisi'nden HDP ve Cumhuriyet açıklaması

CHP. Hala El Nusra'ya terör örgütü diyemeyen bir siyasi anlayışla karşı karşıyayız. CHP'nin geçmişi bellidir. Dün Kandil ile İmralı arasında aracılık edenler teröre destek vermiştir. Bugün Güneydoğu'da askerlerin ölümüne neden olan, şehirlere silahların yığılmasına göz yumanlar, ana caddelere bomba döşenirken valilere görmezden gelin talimatı verenler terör destekçisidir. Türkiye'yi Kabil'e Bağdat'a benzeten, her yerinde bombacı dolaşan bir ülke haline getiren anlayıştır teröre destek veren. Herkesin sicili ortadadır. Mahkemelerde her yerde hesaplaşmaya hazırız. Karşılarında öyle teslim olacak bir güç yok. Cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi korumak için ölüm dahi göze almış bir parti vardır karşılarında.  Hodri meydan, diyoruz. 15 Temmuz'da meclise bomba atanlar, insanlara sokaklarda kurşun atanların önünü açanlar, FETÖ’yü devlete yerleştirenler teröre destek vermiştir. Hala bakanlıklarda FETÖ var. FETÖ'nün olmadığı tek yer siyaset! Buna kargalar güler" dedi. 

 

chp bildiri ak parti suç duyurusu chp bildirisi tam metin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü