Anayasa değişikliğinde 9. madde kabul edildi

Anayasa değişikliğinde 9. madde kabul edildi

Mecliste büyük kavgalara neden olan Anayasa değişikliği oylaması bugün de devam etti. Anayasa değişiklik teklifinin dokuzuncu maddesinin oylaması yapıldı. Dokuzuncu madde 343 oyla kabul edildi. Oylamada 137 ret oyu, 2 geçersiz oy ve 3 boş oy kullanıldı.

Anayasa değişikliğinde 9. madde kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin 9. maddesine,  343 kabul,  137 ret oyu  verildi. 

"Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunu" düzenleyen 9. maddenin gizli  oylamasına 485 milletvekili katıldı.


 343 milletvekili kabul oyu kullanırken, 137 milletvekili ret oyu  verdi. 3 oy boş çıkarken, 2 oy da geçersiz sayıldı.

 Madde, Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye  tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılmasını  öngörüyor. Meclis, önergeyi en geç 1 ay içinde görüşüp, üye tamsayısının beşte  üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verecek.

Soruşturma açılmasına karar verilirse, Meclisteki partilerin, güçleri  oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının 3 katı olarak gösterecekleri  adaylar arasından her parti için ayrı ayrı ad çekerek kurulacak 15 kişilik bir  komisyon tarafından soruşturma yapılacak. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten  raporunu 2 ay içinde Meclis Başkanlığına sunacak. Soruşturmanın bu sürede  bitirilememesi halinde, komisyona 1 aylık yeni ve kesin bir süre verilecek.

Rapor, Başkanlığa verildiği tarihten itibaren 13 gün içinde  dağıtılacak, dağıtımından itibaren 10 gün içinde Genel Kurulda görüşülecek. TBMM  üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divana sevk kararı alabilecek.  Yüce Divan yargılaması 3 ay içinde tamamlanacak, bu sürede tamamlanamazsa bir  defaya mahsus 3 aylık ek süre verilecek, yargılama bu sürede kesin olarak  tamamlanacak.

Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim  kararı alamayacak. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkum edilen  Cumhurbaşkanının görevi de sona erecek.

Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar  için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanacak.

TEKLİFİN DOKUZUNCU MADDESİ

9. MADDE Cumhurbaşkanı'nın cezai sorumluluğunu düzenliyor. Halen sadece "vatana ihanetle" suçlanabilen Cumhurbaşkanı hakkında, yeni sistemde bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun (301) vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. 360 milletvekilinin oyu ile soruşturma açılabilecek. TBMM üye tam sayısının üçte ikisinin (400) gizli oyuyla Yüce Divan'a sevk edilebilecek. Yüce Divan yargılaması en çok 6 ay içinde kesin olarak sonlandırılacak. Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkum edilen cumhurbaşkanının görevi sona erecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü