Ak Parti Başkanlık sistemi ve yeni anayasa için MHP'ye gidecek

Ak Parti Başkanlık sistemi ve yeni anayasa için MHP'ye gidecek

Ak Parti içinde Anayasa değişikliğinin de yer aldığı yasa taslağını bu hafta MHP'ye iletecek. Taslağın iletilmesinden sonra iki partinin vekillerinden oluşan bir komisyon oluşturulacağı, komisyonun çalışmalarını tamamladıktan sonra taslağın son şekline iki lider yapacakları toplantıda karar verecekler.

Ak Parti Başkanlık sistemi ve yeni anayasa için MHP'ye gidecek

Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi düzenlemesi için kritik bir hafta başlıyor. Ak Parti tarafından hazırlanan taslağın bu hafta MHP'ye sunulması bekleniyor. Yapılacak müzakereler sonrasında nihai kararı süreci başlatan liderler verecek. 

Anayasa değişikliği ile ilgili süreç Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında ki görüşmeden sonra hızlanmıştı. Görüşme sonrasında MHP lideri ilk değerlendirmesini sosyal medya üzerinden yapmıştı. "Henüz somut siyasi bir mutabakat sağlanmamış olsa da önümüzde ki sürecin Türkiye'de ki fiili dayatmayı çözeceği kanaatindeyim" demişti. 

Sürece ilişkin yol haritasıda ortaya çıktı. Ak Parti hazırlanan anayasa değişikliğine yönelik yasa taslağını bu hafta içinde MHP'ye iletecek. Ardından iki partinin iki yada üçe karar vermesi ile birlikte bir komisyon oluşturulacak. Taslak üzerinde çalışma yapılacak. Ak Parti'nin önereceği Başkanlık sistemine ilişkin ilk somut bilgiler de bu taslak ile ortaya çıkacak. Komisyonun çalışması tamamlandığında iki lider yeniden biraraya gelecek. Taslağın teklife dönüşmesi için nihai karar verilecek. MHP Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluğu arasında paralellik olmasını istiyor. Ak Parti'nin 2012 teklifinde Başkan'a tanınan yetkilerin sınırlandırılması, sorumluluğun belirlenmesi de MHP açısından önemli. MHP'nin üzerinde durduğu noktalardan biri de tüm bu yetki kullanımının siyasi sorumluluğun yanısıra hukuki yaptırım da içermesi yönünde. 

YENİUFUKELAZIĞ.COM özel haber

 

ak parti başkanlık sistemi mhp görüşme yeni anayasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü