Vatanım Sensin Tevfik Paşa kimdir Tarihte Ali Nadir Paşa olarak mı biliniyor!

Vatanım Sensin Tevfik Paşa kimdir Tarihte Ali Nadir Paşa olarak mı biliniyor!

Vatanım Sensin Tevfik Paşa kimdir? Herkes tarafından merak edilen bir isim de Tevfik Paşa oldu. Tevfik Paşa yani Cevdet'in yakın arkadaşı vatan haini mi? Şuanda dizide vatan haini olduğu netlik kazandı. Tevfik Paşa Azize ile evlendi mi yoksa hain olduğu ortaya çıktı mı merak ile bekliyoruz.

Vatanım Sensin Tevfik Paşa kimdir Tarihte Ali Nadir Paşa olarak mı biliniyor!

Vatanım Sensin yayınlandığı ilk bölümden itibaren akıllarda soru işareti bıraktı çünkü Cevdet Paşa Tevfik Paşa bunların isimlerinin aslında tarihte net bir karşılığı yok. Tevfik Paşa 'nın ise Ali Nadir Paşa olduğu iddia ediliyor. Peki kimdir Ali Nadir Paşa işte o sorunun cevabı

ALİ NADİR PAŞA KİMDİR?

Ali Nadir Paşa (1867 - 1924, Mısır) Osmanlı askeri.

1885 yılında Harp Okulu'nu, 1888 yılında da Harp Akademisi'ni bitirdi. 1913 yılında Ferik rütbesiyle emekli oldu.

Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra savaş suçlularını ve Ermeni Tehciri sorumlularını yakalamak için kurulan Hayret Paşa başkanlığındaki Divan-ı Harb'de üyelik yaptı. 1919 yılında İzmir'in Yunanlar tarafından işgali öncesi Ege'deki 17. Kolordu Komutanlığı'na atandı. İşgal sırasında hiçbir direniş göstermediği halde işgalciler tarafından tutuklandı. İşgal sırasında Yunan bayrağını öptüğü gerekçesiyle büyük tepki gördü. Daha sonra 1920 yılında kurulan Kuva-yi İnzibatiye'nin komutanları arasında yer aldı. Türk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra vatan haini ilan edilerek Yüzellilikler listesine alındı. Bununla birlikte vatandaşlıktan ve Türkiye'den çıkarıldı. 1924 yılında Mısır'da vefat etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü