Vahdettin İnce kimdir ne dedi?

Vahdettin İnce kimdir ne dedi?

Vahdettin İnce kimdir sosyal medyada tartışmalara neden olan isim oldu. CNN Türk 'te yayınlanan programda yaptığı açıklamada şok eden konuşmaları ile bir çok kişinin tepkisini çekti. Peki kimdir Vahdettin İnce?

Vahdettin İnce kimdir ne dedi?

CNN Türk’te Şirin Payzın ile Ne Oluyor? programında söyledikleriyle gündeme oturan Vahdettin İnce kimdir? Dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun evliliğinin kabul edilebilir olduğunu söyleyen Vahdettin İnce sosyal medya gündemine oturdu. Peki Vahdettin İnce kimdir? Yanıtı haberimizde.

VAHDETTİN İNCE NE DEDİ?

‘Bizim kültürümüzde reşit olmak ile Avrupa'da reşit olmak aynı değildir. Bizde reşit olmak kız çocuğu için muayyen halleridir, erkek çocuğu için ihtilam durumudur. Toplum değerlerini göz önünde bulunduracaksan yasayı buna göre kurarsın' diyen Vahdettin İnce, Şirin Payzın ile Ne Oluyor? programında büyük bir tartışmaya neden oldu.

İnce, sözlerinde, 18 yaşından küçük bir kızın tecavüzcüsüyle gibi nitelendirilmesinin yanlış olduğunu bunun nedeninin yasaların Avrupa yasalarından tercüme edilerek yazıldığını söyledi. İnce, son olarak, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun da evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savundu. 

VAHDETTİN İNCE KİMDİR?

1961 yılında Van’ın Erciş ilçesine bağlı Dinlence köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Erciş’te, liseyi de Muş İmam-Hatip Lisesinde okudu. 1985 yılında da Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arap-Fars dilleri ve edebiyatları bölümünden mezun oldu.

İnce, Çeşitli kanallarda siyasi tartışma programlarının moderatörlüğünü yapmıştır. ''Vahdettin İnce ile GÜNDEM on4 ,TRT Kürdi'de Toplum ve Siyaset "Civak û Siyaset" bu programlardan bazılarıdır. Gazeteci Mehmet Ocaktan'ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı karar.com'da köşe yazarıdır. ''Kürdinsan Bir Kürt Sosyolojisi Denemesi'' isimli kitabın yazarıdır. Şimdiye kadar bir çok eserin çevirisini yapmıştır.  

Vahdettin İnce 1 Kasım seçimleri öncesinde Ak Parti Van 3.Sıra Milletvekili Adayı olmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü