Kurban eti saklanırken nelere dikkat edilmeli

Kurban eti saklanırken nelere dikkat edilmeli

Bugün müslüman almei olarak kurban bayramını idralk ediyoruz.Kurban ibadetlerimizin yerine getirlmesinin ardından kesilen kurbana ait etlerin özenle saklanması gerekiyor.Uzmanlar etleri saklanması konusunda önemli tavsiyelerde bulunuyorlar.

Kurban eti saklanırken nelere dikkat edilmeli

Prof. Dr. Bülent Polat: Etin küçük bir parçasına bakteri bulaşırsa birkaç gün içerisinde insanları zehirleyebilir.

Kurbanlık hayvanların, veteriner hekim kontrolü yapılan ve hijyen  şartları iyi olan, bakanlıktan ruhsat almış mezbaha ve kombinalar veya geçici  kesim yerlerinde kesilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Bülent Polat, "Kurbanlıklar, Gıda Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığınca görevlendirilen veteriner hekimlerin kontrolünde,  profesyonel kasaplarca hijyenik bir ortamda kesilmeli.

Bu sayede vatandaşlarımız  hem denetimden geçmiş sağlıklı et tüketebilecek hem de çevre kirliliği önemli  oranda engellenmiş olacaktır." diye konuştu.

Polat, kurbanlık kesiminde asıl sıkıntının, kurbanın kesiminden sonra  ortaya çıktığını dile getirerek, şunları kaydetti:

Uygun koşullarda bir  bakteri 12 saatte 16 milyar adete ulaşabilmekte

"Et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir  ortam niteliğindedir. Aslında sıkıntı bundan sonra başlıyor. Çünkü et ve et  ürünleri, bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortam. Uygun koşullarda bir  bakteri 12 saatte 16 milyar adete ulaşabilmektedir. Özellikle etin küçük bir  parçasına bakteri bulaşırsa ve biz bunları uygun şartlarda muhafaza edemezsek  birkaç gün içerisinde insanları zehirleyebilecek, hasta edebilecek boyutlarda  bakteri ortaya çıkmış olabilir."

Kurban eti küçük parçalar halinde muhafaza edilmekte

Kurban kesildikten sonra etin güneş görmeyen serin yerde soğumasının  beklenmesi gerektiğini aktaran Polat, kurban etinin daha sonra küçük parçalar  halinde getirilip muhafaza edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Polat, etin kalitesinin korunması ve sağlık risklerinin önlenmesi için  kısa sürede tüketilecekse artı 4, uzun süre muhafaza edilecekse sıfırın altında  18 derecede saklanması gerektiğini belirterek, sağlıklı beslenme için bu  özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kurban edilen hayvanın sağlıklı olması gerektiğine dikkati çeken  Polat, şunları söyledi:

"Hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek tehlikelerin azaltılması  veya ortadan kaldırılması için kesilen hayvanın sağlıklı olması önemlidir. Bu  nedenle veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa  sunulan ve kesilen hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma  riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından  önemli risk oluşturmaktadır.

Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları, hayvan  borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurbanlık satış  yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır."

Polat, hastalık belirtisi sayılan yüksek ateşli, tüyleri karışık ve  mat, bakışları ve dış görünümü cansız, pis kokulu ishal ve burun akıntısı olan,  çevreye karşı aşırı tepkili ya da çok duyarsız olan, vücudunun çeşitli yerlerinde  şişlikler olan hayvanların kurban edilmemesi gerektiğini belirterek, "Ülkemizin  hayvan sayısını artırmak amacıyla yoğun şekilde gebe düve ithal ettiğimiz bir  dönemde damızlık değeri olan dişi hayvanların kesilmemesi de ülkemizin hayvan  varlığını artırmak için önemli faydalar sağlayacaktır." değerlendirmesinde  bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü