Juan Manuel Santos kimdir neden Nobel Barış Ödülünü aldı merak ediliyor!

Juan Manuel Santos kimdir neden Nobel Barış Ödülünü aldı merak ediliyor!

Nobel Barış Ödülü sahibi buldu. Yaptığı muhteşem bir iş ile Nobel BArış Ödülünü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos kazandı. Bir anda sosyal medyada da gündem olan Juan Manuel Santos kimdir neden Nobel Barış ödülünü aldı konuşulmaya başlandı.

Juan Manuel Santos kimdir neden Nobel Barış Ödülünü aldı merak ediliyor!

2016 Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un oldu. Kolombiya'da Marksist gerilla örgütü FARC ile hükümet arasında 52 yıl sonra sağlanan anlaşmanın en önemli ismi olan Juan Manuel Santos bir anda dünya gündeminde yerini aldı. 

Santos, Kolombiya'da Marksist gerilla örgütü FARC ile hükümet arasında 52 yıl sonra sağlanan anlaşmanın mimarlarından biri.   Geçtiğimiz günlerde Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, hükümet ile FARC (Kolombiya Devrimci Silah Güçleri) arasındaki ateşkesin 31 Ekim’de son bulacağını duyurmuştu. Kolombiya’da hükümet ile FARC arasında 52 yıllık iç savaşa son veren barış anlaşması, 4 yıl süren müzakerelerin ardından Küba’nın başkenti Havana’da geçtiğimiz hafta imzalanmıştı. Fakat anlaşma, ülkede yapılan referandumla reddedilmişti.

Juan Manuel Santos kimdir?
Her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması, ve barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarf eden kişilere layık görülen Noben Barış Ödülü bu yıl Juan Manuel Santos’a verildi. Peki Juan Manuel Santos kimdir?

10 Ağustos 1951 yılında doğan Juan Manuel Santos Calderón, 7 Ağustos 2010 yılından bu yana Kolombiya Devlet Başkanı’dır. Daha önce Dış Ticaret, Maliye Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı.

1991 yılında devlet başkanı Cesar Gaviria idaresi sırasında Dış Ticaret Bakanı oldu. 1992 yılında dört yıllık bir süre için Ticaret ve Kalkınma VII Birleşmiş Milletler Konferansı Başkanı olarak atandı. 1999 yılında Latin Amerika ve Karayipler (ECLAC) Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Başkanı olarak atandı ve 2001-2002 dönemi için Corporación Andina de Fomento (CAF) Direktörü olarak görev yaptı.

20 Haziran 2010 seçimlerinde ikinci turdan sonra Juan Manuel Santos Calderon resmen Kolombiya Başkanı seçildi.

AİLESİ

Santos Kolombiya’nın önde gelen ailelerinden birinin bir üyesidir. Onun büyük amcası Eduardo Santos 1938 yılından 1942’ye kadar Kolombiya Devlet Başkanı ve ülkenin önde gelen gazetesi El Tiempo’nun sahibi ve Müdürüydü. Babası Enrique Santos Castillo gazetesi editörü olarak 50 yıl çalıştı. kuzeni Francisco Santos ülkenin Başkanı olarak Alvaro Uribe’nin iki dönem boyunca Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Juan Manuel Santos Maria Clemencia “Tutina” Rodriguez ile evlidir. Martín, Maria Antonia ve Esteban isimli üç çocukları vardır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü