İzmir'in Kurtuluşunda Cevdet Binbaşa'nın rolü neydi? Tarihte Cevdet Binbaşı var mı merak ediliyor!

İzmir'in Kurtuluşunda Cevdet Binbaşa'nın rolü neydi? Tarihte Cevdet Binbaşı var mı merak ediliyor!

İzmir'in Kurtuluşunda Cevdet Binbaşı'nın rolü neydi merak konusu oldu. Vatanım Sensin isimli dizinin başlamasıyla insanlar Cevdet Binbaşı'nın gerçekte olup olmadığını sorguluyor. Tarih sayflarını karıştıran aslında Cevdet Binbaşı'nın adına rastlamadı. Peki Cevdet Binbaşı gerçekte yok muydu bu yaşananlar hep bir hayal ürünü mü?

İzmir'in Kurtuluşunda Cevdet Binbaşa'nın rolü neydi? Tarihte Cevdet Binbaşı var mı merak ediliyor!

Vatanım Sensin bugün bomba gibi bölüm ile ekranlara geliyor. Cevdet Binbaşı İzmir 'in Kurtuluşunda büyük önem taşıyor mu yoksa Cevdet Binbaşı sadece bir hayal ürünü mü merak ediliyor. 

Vatanım Sensin yayınlanan ilk bölümü ile izleyenleri ekranlara toplamayı başardı. Cevdet Binbaşı tarihte gerçekte var mı yoksa bu bir hayal ürünü mü merak konusu oldu. Cevdet Binbaşı vatanı için Yunanların safına geçmiş ve bunu herkesten ailesinden bile gizledi. 

Vatanım Sensin ilk bölümü ile izleyenlere oldukça duygu dolu anlar yaşattı. Vatanım Sensin'de Cevdet Vatanı için oğlu Ali Kemal'i öldürdü mü Ali Kemal nasıl bu durumdan kurtuldu oldukça merak konusu oldu. Azize ve Cevdet'in büyük aşkını aynı zamanda İzmir İşgalini konu alan dizide şok eden gelişmeler yaşanıyor. 

Vatanım Sensin yayınlanan ilk bölüm ile izleyenleri ekranlara kitledi. Azize ve Cevdet'in büyük aşkını konu alırken aynı zamanda en büyük aşk olan Vatan aşkı da çok güzel bir şekilde ekranlara yansıyor. En çok merak edilen konu ise Cevdet'in hayat hikayesi oldu. 

vatanim-sensin-cevdet

Kayınvalidesi ve üç çocuğuyla zorlu mücadelenin ortasında kendini bulan Azize, çok sevdiği kocasının yokluğu ve zorluklarla çocuklarını yetiştirir. 1919 senesinde Yıldız gözü yükseklerde güzeller güzeli genç bir kız, Hilal ise mücadeleci memleket sevdalısı genç bir kız olmuştur. Ali Kemal’de aşk acısı çeken serseri mayındır. Her birinin derdiyle ayrı ayrı uğraşmaya çalışan Azize, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği haberiyle sarsıntı yaşarlar. Bilmiyorlar ki bu işgalin onlara kaybettikleri birini geri vereceğini, ancak umulmadık bir biçimde.

CEVDET’LE İLGİLİ 3 FARKLI TEORİ

Selanik müdafaası esnasında şehit olduğu düşünülen Binbaşı Cevdet’in Yunan işgal ordularının Albay Cevdet’i olarak İzmir’e geri döndüğü sahnenin yayınlanmasıyla birlikte, sosyal medyada çeşitli teoriler ortaya atıldı.
İzleyiciler üç ihtimalin üzerinde duruyor. İlki; Binbaşı Cevdet’in esir düşüp hafızasını kaybettiği, ikincisi de Cevdet’in ilk bölümde karşısına çıkan Eşref’le 


işbirliği yaparak Yunan ordusuna sızdığı yönünde. Üçüncü teoriye göre ise yaşadıklarından sonra umudunu tamamen yitiren Cevdet, gerçekten hain...

Binbaşı Cevdet hain mi

OĞLUNU İNFAZ ETMEK ÜZEREYKEN...

Kahraman bir şehit olarak gömdükleri Cevdet’in hain bir işgalci asker olarak İzmir’e dönüşünün ardındaki sır, dizinin ikinci bölümünde ortaya çıkacak. Cevdet, oğlu Ali Kemal’i infaz etmek üzereyken karısı Azize’yle karşılaşacak. 
Cevdet’in hayatta olduğu ve şehre döndüğünü haberi, ailenin diğer üyelerinin yanı sıra Miralay Tevfik’te de şok etkisi yaratacak!

 Binbaşı Cevdet hain mi

Kardeşler büyüdü

“Vatanım Sensin” dizisinin ilk bölümünde küçük birer çocuk olan Ali Kemal, Hilal ve Yıldız’ı ikinci bölümde büyümüş halleriyle göreceğiz. ‘Ali Kemal’ rolünde Kubilay Aka, ‘Hilal’ rolünde Miray Daner ve ‘Yıldız’ rolünde ise Pınar Deniz seyirci karşısına çıkacak...


Babalarının öldüğü haberiyle hayatları değişen, Selanik’in işgaliyle birlikte kendilerini İzmir’de bulan Ali Kemal, Hilal ve Yıldız, anneleri Azize’nin fedakar çabalarıyla hayatlarını sürdürmektedir. Üç kardeşin üçü de birbirinden siyah ve beyaz gibi farklıdır.


Ailenin büyük oğlu Ali Kemal; babasına hayran, onun gibi kahraman bir asker olmak isteyen bir çocuktur. Ancak gerçek ailesinin yıllar önce öldüğü gerçeğini öğrenmesiyle hayatı değişir. 


Güzelliği dillere destan olan Yıldız; eğlenceli, şımarık, çocuksu, arzulu ve kırılgan bir genç kızdır. Hayattaki en büyük amacı kabul gören, iyi bir yaşam süren biri olmaktır.


Hilal ise zeki, cevval ve münevver bir genç kızdır. İşgal altında olan vatanı kurtarmayı düşünen az sayıda vatanperverden biridir. Hilal için uğruna babasını kaybettiği vatan, en büyük değerdir.
Binbaşı Cevdet’in ölüm haberiyle birlikte bu üç çocuğun da tüm külfeti Azize’nin omuzlarına kalmıştır. Azize; büyüme çağındaki çocuklarını hem düşmandan hem kendilerinden korumaya çalışır.

 

Vatanım Sensin Dizisi Konusu ve Oyuncuları Cevdet'in Kızı Yıldız Kim Oynuyor
Art arda mağlubiyetle biten savaşlardan yorgun düşmüş bir milletin, sonuncu en büyük sınavına hazırlandığı 1919 senesinin baharı Cevdet ve Azize’nin dönüm noktası olacaktır. Düşman gölgesinde tekrar yolları kesişecek ve bu kesişme yüzünden hayatları tekrar tepetaklak olacaktır. Bir yandan zafer diğer yandan mağlubiyetler görecekler. Hem ayrılıklar hemde kavuşmalar yaşayacaklar. Azize ve Cevdet’in hikayesi ülkenin küllerinden yeniden doğan kaderiyle yazılacak. Vatanım Sensin; Savaş ortamında her şeye rağmen aşklarını yeniden yeşerten ve  bir arada kalmaya çabalayan ailenin esaretten özgürlüğe doğru yol aldığı hayat hikayesi anlatılıyor

Balkan Harbi ve İzmir’in işgal dönemini konu alan dizide hem vatanı hemde aşkı uğruna savaş veren bir askerin hayatını anlatmaktadır. Kimin kahraman kimin hain olduğunun asla ilk bakışta anlaşılmayacağı savaşta parçalanmış ailenin tekrardan bir araya gelmesi anlatılıyor. Bir tarafta Vatan mı, ailen mi? sorusuyla imtihan edilecek Yüzbaşı Cevdet’in, diğer tarafta ise Cevdet’e olan sevgisiyle sınanacak olan Azize’nin hikayesini konu oluyor.

vatanım sensin ile ilgili görsel sonucu

Vatanım Sensin Oyuncuları
Oyuncular: Halit Ergenç (Cevdet), Bergüzar Korel (Azize), Onur Saylak (Tevfik), Senan Kara (Veronika), Baki Davrak (Vasili), Şebnem Hassanisoughi (Eftelya), Celile Toyon (Hasibe), Boran Kuzum (Leon), Pınar Deniz (Yıldız), Miray Daner (Hilal), Kubilay Aka (Ali Kemal), Hakan Salınmış (Eşref), Aslı Omağ (Marika), Mert Denizmen (Yinon), Yasemin Szawlowski (Eleni), Emre Şen (Hacimihalis), Ercan Yazgan (Hristo)

vatanım sensin ile ilgili görsel sonucu

Halit Ergenç
Cevdet

Vatanı için yiğit bir asker, çocuklarına şefkatli bir baba, karısına tutkun bir aşık, anasına ise hayırlı bir evlattır. Cevdet’in en büyük vasfı aynı zamanda zaafı: vazifesine olan tutkusu, kırılmaz inadı, erdemleri…

Bergüzar Korel
Yüzbaşı Cevdet’in karısı, Ali Kemal, Yıldız ve Hilal’in anası, Hasibe’nin kızı gibi sevdiği gelini, ahu gözlü bir balkan güzelidir. Hemşire olan Azize işi gereği soğukkanlı, kuvvetli, fedakar, yeri geldiğinde sert, ama her daim vicdanlı, sözünün eri, lafını sakınmayan, onurlu bir kadındır.

Onur Saylak
Tevfik

Gözü açık, hırslı bir Yüzbaşıdır Tevfik. Kaybedecek hiç bir şeyi,  tutunacak hiç bir değeri yoktur… Kan kardeşi Cevdet’in başarılarını içten içe kıskanır. Çocukken aşık olduğu kızla yıllar sonra Cevdet evlenir. Aşkını da içine atar Tevfik. “Düşmandan tehlikelidir, bazısının dostluğu…” demişler. Tevfik tam da bunun ispatıdır.

Senan Kara
Veronika

Yunan Komutanı Vasili’nin eşi, Leon’un annesi olan Veronika, yıllar önce ilk çocuğunu kaybettiği günden beri ruhunun bir yarısı eksik, kendi hafif esrik, bazen buhranlı, bazen şen kahkahalar atan, kocasına ise çok derine gömdüğü bir öfke barındıran, oldukça alımlı, delişmen tabiatlı bir kadındır.

Baki Davrak
Vasili

İzmir işgalini gerçekleştiren Büyük Yunan Komutanı Vasili, başarılı, gözü kara, zeki acımasız bir milis Kumandan. Gözünü kırpmadan oğlunu bile ateşe atacak kadar bağlı ilkelerine…

Şebnem Hassanisoughi
Eftelya

Bir meyhanede Rum şarkıcı olan Eftalya, neşeli, çekici ve temiz yüreklidir. Tevfik ile ilişkisini alenen yaşamak, onunla evlenmek ister ancak gözü Azize’de olan Tevfik onu her daim oyalar. Kullanıldığını anladığı anlar da dahi Tevfik’e olan hastalıklı aşkından vazgeçmez.

Celile Toyon
Hasibe

Yüzbaşı Cevdet’in annesi Hasibe, haram yemez, doğru, iffetli, istikametli bir Osmanlı kadınıdır. Torunlarının sivri dilinden nasibini aldığı ancak dizinde ağladığı, gölgesinde nefeslendiği köklü, asil bir çınar olurken gelini Azize’nin de yol göstereni, feneri olmuştur adeta.

Boran Kuzum
Leon

Büyük Yunan komutanı Vasili’nin oğludur Leon. Zeki, eğitimli, başarılı Leon’un hayattaki en büyük sorunu babasıyla olan ilişkisidir. Babasının gözüne girmek için elinden geleni yapar ama bunu asla başaramaz.
Pınar Deniz
Yıldız

Azize ve Cevdet’in güzelliği dillere destan olan büyük kızıdır. Hem şımarık, hem çocuk gibi, hem arzulu, hem mesafeli, hem kırılgan hem hoyrat bir edası vardır. İyi bir yaşam, herkesçe kabul gören bir hanımefendi olmaktır dileği.

Kanal D ekranlarında yer alan vatanım sensin dizisi ile birlikte gerçekte binbaşı cevdet kimdir soruları sorulmaya başlanmış izmir işgali nasıl olmuştur veya neler yaşanmıştır gibi soruları ardında getirmiştir izmirin işgali sırasında cevdet binbaşı adı altında bilinen biri yoktur. Fakat dizimizdeki Tevfik karakteri izmirden sorumlu Osmanlı komutanı olarak yer aldığına göre gerçekte tarihte Ali Nadir paşa olmalıdır onun akibetide aşağıdaki yazıda olacaktır.

İzmir’in İşgali, I. Dünya Savaşı sonrasında Paris’te toplanan uluslararası barış konferansının kararıyla[kaynak belirtilmeli] İzmir kentinin 15 Mayıs 1919’da Yunanistan Krallığı tarafından işgaliyle başlayan ve 9 Eylül 1922’de Türk Ordusunun kente girmesiyle sona eren işgaldir

İşgal, İtilaf Devletleri’nin izniyle Yunan Yüksek Komiseri Aristidis Stergiadis komutası altında yapılmıştır. I. Dünya Savaşı’nda Yunan Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında herhangi bir askeri çatışma yaşanmaması sebebiyle işgal, İtilaf Devletleri arasında da tartışma konusu olmuştur. İşgale izin veren İtilaf Devletleri’nin ana amacı İtalyanların Anadolu’daki toprak kazançlarını dengelemektir. İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa arasında 26 Nisan 1917’de yapılan St.-Jean-de-Maurienne antlaşması Yunan işgali ile uygulanamamış, çünkü İtalyanlara söz verilen İzmir bölgesi Yunanlar tarafından işgal edilmiştir. Yunanların eylemleri, Türk Kurtuluş Savaşı’nda İtalya-Türk Ulusal Hareketi arasında yakınlaşmaya sebep olmuştur.[kaynak belirtilmeli]İzmir kenti ile birlikte Ayvalık, iki kent arasındaki sahil şeridi, Çeşme yarımadası, Selçuk ve Belkahve’ye kadar İzmir’in arka alanı da işgal edilmiştir. Nisan 1920’den sonra Yunan ordusu İzmir’den harekete geçerek, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’a kadar Batı Anadolu’nun büyük bir bölümünü de işgal altına almıştır.

İzmir’in işgali düşüncesi 1919’un Şubat ortalarında Yunanistan başbakanı Venizelos’un önerisiyle, İngiltere başbakanı Lloyd George tarafından ortaya atıldı. ABD başkanı Wilson bu öneriye önce kesinlikle karşı çıktı, ancak 25 Mart olayında daha esnek bir tavrı benimsedi. 7 Mayıs’ta İngiltere, ABD ve Fransa, Yunan donanmasının İzmir’e gönderilmesinde hemfikir oldular. Karar 15 Mayıs’ta uygulandı.

Yunan işgali, Türk barış antlaşmasının imzalanmasına kadar sürecek bir güvenlik tedbiri olarak sunulmuştur. (I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na göre, barış imzalanıncaya kadar İtilaf Devletleri’ne gerekli gördükleri limanları ve stratejik noktaları işgal etme yetkisi verilmişti.) İzmir Yunanistan’a ilhak edilmemiş, Yunan askeri kontrolü altında bir Türk vali tarafından yönetilmiştir.

10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması uyarınca İzmir ve Ayvalık beş yıl süreyle Yunan işgali altında Osmanlı egemenliğinde kalacak, bu sürenin sonunda hangi devlete katılacaklarına ilişkin plebisit (halkoylaması) yapılacağı yönünde karar alınmı, Türk ve dünya kamuoyu İzmir’in işgalini, Türk ulusuna yönelik bir hakaret ve nihai Yunan ilhakına yönelik bir adım olarak değerlendirmiştir.

İşgalin en büyük gerekçesi hazırlanan sahte raporlarla ilgili bölgedeki Rum sayısının Türk sayısından fazla olduğudur ve bu bölgenin Yunanlara verilmesinin kararlaştırılmasıdır. ABD başkanı Wilson buna önce karşı çıksa da sonradan daha yumuşak bir tavır göstermiştir. Wilson İtalyanların Akdeniz Bölgesi’ne izinsiz asker çıkardığı haberini aldı.[9] İtalyanların Anadolu içine sefer başlatmaları olasılığından şüphelendi ve dolayısıyla İzmir üzerinde olan Yunan hak iddialarına sıcak bakmaya başladı. Bunu İtalyanları cezalandırmak için iyi bir olanak olarak gördü ve Rumlara karşı yapılan zulüm hikâyeleri onu İzmir’in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesine onay vermesinde etkiledi

İzmir’in işgalinden önce, 14 Mayıs’ta İzmir istihkâmları işgal edildi. İngiliz birlikleri Karaburun ve Uzunada’yı, Fransız birlikleri Urla ve Foça’yı, Yunan birlikleri de Yenikale’yi işgal ettiler. 15 Mayıs 1919 sabahı İtilaf Devletleri donanmasının koruması altında Yunan askerleri İzmir rıhtımına çıktılar. İzmir’de ise buna karşı koyabilecek sadece 200 kişilik bir askeri birlik bulunuyordu. İzmir ve çevresindeki birliklerin başında bulunan Ali Nadir Paşa, Yunan askerlerine karşı koyulmaması ve silahları İtilaf Devletleri askerlerine teslim edilmesi için emir verdi.İzmirli Rumların sevinç gösterileri arasında geçit töreni yapan Yunan askerlerine ateş eden Hasan Tahsin bir Yunan askerini öldürdü, akabinde diğer Yunan askerlerinin ateşiyle hayatını kaybetti. Hasan Tahsin’in ateş ettiği kurşun, Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ilk kurşun olarak bilinir. Yunan askerleri bu olaya karşılık çevreye yaylım ateşi başlattılar. Askeri kışlada bulunan silahsız Türk askerlerini hedef alan yaylım ateşi, Türk askerlerinin teslim olmasına rağmen devam etti. Türk subayları ve askerleri dipçiklenerek ve süngülenerek öldürüldü. Zito Venizelos (Yaşasın Venizelos) diye bağırmayan Türk subayları süngüleniyordu. Ali Nadir Paşa ise Yunan askerleri tarafından tekmeleniyordu. Türk sivillere karşı öldürme, yağma ve tecavüz olayları başladı. İşgalin ilk günü İzmir’de 400 Türk öldürüldü. 15-16 Mayıs arası çevredeki köylerde ve kazalarda yaşanan olaylar ile 5.000 kadar Türk öldürüldü. 19 Mayıs 1919 tarihli New York Times gazetesi, işgalin ilk günü 800 Türk’ün ve 100 Yunanın öldüğünü yazdı. 15 Mayıs günü sonunda toplam 20.000 Yunan askeri İzmir ve etrafındaki bölgeye çıkarılmıştı.

16 Mayıs sabahı İzmir’in işgalini duyan 800 kadar yerli Rum, Türk köylerine saldırmaya başladı. Savunmasız insanlar öldürüldü ve malları yağmalanmaya başlandı. Urla’daki Türk mahalleleri Rumlar tarafından kuşatılmaya başlandı. Bunun üzerine 56. Tümene bağlı 173. Alay Komutanı Yarbay Kâzım Bey yanında bulunan 18 er ve birkaç jandarma ile kasabayı savunmaya başladı. İlk Rum saldırısı püskürtüldü. Aynı gün bu olayı öğrenen kasabadaki Türk halkı, Urla’daki askeri silâh deposunda bulunan 120 silâhı ve cephaneyi alarak, 120 kişilik bir milis kuvveti meydana getirmiş, böylece Batı Anadolu’da ilk Kuva-yi Milliye birliği doğmuştur. Bunu çevrede hızla başka milis kuvvetlerinin kuruluşu izlemiştir

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
vatan     2016-11-10 gizli kahramanlar, adı bilinmeyen nice vatansever sayesinde Türkiye var olacaktır ebediyen.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü