Aslıhan ile Emir Sadettin evlendi mi Hain Emir Sadettin Köpek'in ibretlik sonu!

Aslıhan ile Emir Sadettin evlendi mi Hain Emir Sadettin Köpek'in ibretlik sonu!

Emir Sadettin Köpek her dönemde olduğu gibi Selçuklu döneminin haini olarak tarihe geçmiş isim oldu. Çavdaroğlu Aslıhan 'ın Ertuğrul Gazi'ye olan ilgisi ve Candar Bey'in isteği üzerine evlendirilmek istendi ama Ertuğrul Gazi eşine ihanet etmeyince tüm dengeler bozuldu.

Aslıhan ile Emir Sadettin evlendi mi Hain Emir Sadettin Köpek'in ibretlik sonu!

Çavdaroğlu 'nun gözünden sakındığı güzeller güzel Aslıhan'ın gönlü her zaman için Ertuğrul'dan yanaydı ama Ertuğrul karısına olan sadakatından dolayı bu teklifi kabul etmedi. Bu durum iki oba arasında gerilime neden oldu. Peki Aslıhan Hatun Sadettin Köpek ile evlendi mi merak ediliyor

Candaroğlu 'nun güzeller güzeli kızı Aslıhan Hatun oldukça yiğit bir hatundur. Ertuğrul ile evlenme hayalleri kuran Aslıhan Hatun sonrasında büyük hayal kırıklığı yaşadı. Bu durum iki oba arasında büyük gerilime neden olmuştu. Sonrasında göz yaşları eşliğinde Emir Hazretleri ile evliliği kabul etmiştir. 

Tarihte Aslıhan Hatun Emir Saddetin ile evlenecek mi merak konusu oldu. Önce Ertuğrul Gazi ile evlenmek için heveslendi ama Ertuğrul obasına rağmen karısına bunu yapamadı. Ertuğrul Gazi ile evlenmeyen Aslıhan Emir Saddetin ile evlenecek mi merak ediliyor.

Diriliş Etuğrul dizisinin önemli karakteri olan Emir Hazretleri Sadeddin Köpek bir çok kişi tarafından o döenmin FEthullah Gülen'i olarak yorumlanıyor. Peki Emir Hazretleri Sadeddin Köpek kimdir nasıl öldü gerekli bilgi haber detayında yerini aldı. 

Sadeddin Köpek (Arap harfleriyle: سعد الدين كوبك بن محمد) (ö. 1239) Anadolu Selçuklu Devleti devlet adamı ve baş mimarı. I. Alaeddin Keykubad ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemlerinde görev yapmış ve devlet yönetiminde büyük söz sahibi olmuştur.

Sadeddin Köpek' in hayatının ilk yılları hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak baba ve annesinin Konya' nın saygın ailelerine mensup olduğu ve annesinin adının Şehnaz Hanım olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır[1]. Gerçek adı "Köpek bin Muhammed", lakabı ise Sadeddin'dir[2]. I. Alaeddin Keykubad döneminde emirlik görevinde bulunmuştur. Tarihçi İbn Bîbî tarafından emîr-i şikâr, nakkaş ve mimar olarak bahsedilmiştir. 1226 yılında I. Alâeddin Keykubad’ın Harput civarında Eyyûbîler’le yaptığı savaşta Selçuklu ordusunun sol kanat kuvvetlerinin kumandanlığını yaptı. Beyşehir gölü yakınlarındaki Kubadabad Sarayı' nın mimarı olan Sadeddin Köpek, 1235-1236 yılları arasında Konya ve Aksaray şehirleri arasında bulunan ve günümüze kadar ulaşabilen Zazadin Hanı' nı da inşa etmiştir. I. Alaeddin Keykubad' ın ani ölümünden (1237) sonra, oğulları arasında çıkan taht kavgalarında II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in tarafını tutarak onun tahta çıkmasını sağladı. İbn Bîbî gibi dönemin tarihçilerine göre I. Alaeddin Keykubad' ın zehirlenerek öldürülmesinde ve veliahdı İzzeddin Kılıç Arslan' ın tahta çıkmasının engellenmesinde önemli rol oynadığı belirtilmektedir[1][3].

II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in tahta çıkmasından sonra Sadettin Köpek tarafından, sultanın kardeşinin tarafını tuttuğu gerekçesiyle Anadolu'ya yerleşmiş olan Harzemşahlar'ın önemli liderlerinden Kayır Han' ı tutaklatıp ve sonrasında öldürtmesiyle Harzemşah beyleri Anadolu' da geçtikleri yerleri yağmalayarak Harran, Urfa, Rakka ve Suruç gibi yerleri ele geçirerek buralara yerleştiler. Daha sonra devlet yönetiminde iyice güçlenen Sadeddin Köpek, kendisi için tehdit gördüğü önemli devlet adamlarını ve kişileri çeşitli sebeplerden öldürtmeye başladı. Atabey Şemseddîn Atunapa, Tâceddîn Pervâne, saltanat naibi Kemâleddîn Kâmyar gibi önemli devlet adamlarını öldürttü ve Hüsâmeddîn Kaymerî, Celâleddîn Karatay gibi devlet adamlarını da görevlerinden uzaklaştırttı. Saltanat naibliği ve Pervanecilik görevlerine getirildi. Gücünü kanıtlamak amacıyla Melikü’l-Ümerâ unvanıyla çıktığı seferde, Eyyubiler'in denetiminde olan Samsat kalesi ile diğer bazı kaleleri ele geçirdi ve bütün bu başarılarından sonra Anadolu Selçuklu tahtına geçmeyi düşünen Sadettin Köpek, tahtta hak iddia edebilmek için I. Gıyaseddin Keyhüsrev' in gayrimeşru çocuğu olduğu yönünde hikâye ortaya attı. Saadeddin Köpek'in gücünün aşırı derecede artmasından endişelenen II. Gıyaseddin Keyhüsrev, 1238 yılının sonbaharında Sadeddin Köpek' le birlikte Kubadabad Sarayı'na geldi. Sultan Keyhüsrev burada verdiği bir ziyafet sonrasında Sivas subaşısı Hüsamettin Karaca' nın yardımıyla Sadeddin Köpek'i 1239 yılında öldürttü. Cesedi demir bir kafes içerisine konulup kale duvarına asılarak halka gösterildi[3].

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü