3 yıl hapsi isteniyor!

3 yıl hapsi isteniyor!

Twitter adresinden yaptığı paylaşım sonrasında tutuklanan Barbaros Şansal hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Modacı Barbaros Şansal'ın "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi.

3 yıl hapsi isteniyor!

Modacı Barbaros Şansal'ın "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 3 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılarak tutuklanan modacı Barbaros Şansal hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca, Şansal'ın sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle başlatılan soruşturma tamamlandı. 

Soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, Şansal "şüpheli", Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Samet Kuruca ve Emir Akpınar da "ihbarcı" sıfatıyla yer aldı.

Sosyal medyadaki paylaşımları ile internet ortamında yayınlanan ve "Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa tahrik'' suçunun unsurlarını taşıyan video üzerine Barbaros Şansal hakkında resen soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, Şansal'ın soruşturma kapsamında tutuklandığı hatırlatıldı.

Şansal'ın ifadesine de yer verilen iddianamede, şüphelinin ''Mal sahibi Musevi, davacı Sünni, işletmeci Alevi... Noel Baba ha hs.'' şeklindeki paylaşımının 3 farklı inanca sahip insanların mağdur edildiğine ilişkin olduğunu, kesinlikle ayrımcı, nefret ve kin dili kullanmadığını savunduğu aktarıldı. İddianamede, Şansal'ın, "İşletmecisi ve tüm çalışanları Alevi olduğu için, Noel Baba kılığındaki Sünni Müslümanlar İstanbul'da silahla insanları taradı! Özeti budur" şeklindeki paylaşımı ise kendisinin yazmadığını ifade ettiği belirtildi. 

İddianamede, şüpheli Şansal'ın ''b...b.. Türkiye'' başlığında yayınlanan videoyu ise yeni yıl mesajı olarak paylaştığını, videoda söz konusu kelimeyi ayrımcılığa karşı bir hiciv olarak paylaştığını, hackerlar tarafından kendisine telefonda hakaretlerin başladığını, bu nedenle tüm hesaplarını ve iletişimini tamamıyla kapattığını anlatarak, hakkındaki suçlamaları kabul etmediği kaydedildi. 

VİDEO İLE İLGİLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Videonun çözümünün yer aldığı iddianamede, şüphelinin yayınladığı videoda Türk milletini aşağıladığı belirtilerek, bu suçun soruşturma usulünün farklı olduğu, bu nedenle ''Türk milletini alenen aşağılama'' suçu açısından dosyanın ayrılarak, yeni bir soruşturma numarasına kaydedildiği belirtildi.

Şüphelinin söz konusu paylaşımlarıyla toplumda infial uyandırdığı ve yoğun şekilde insanların tahrik edildiği aktarılan iddianamede, şüphelinin tahrik edici söz konusu eylemleri nedeniyle KKTC'den İstanbul'a gelirken uçakta ve uçaktan indikten sonra birçok vatandaş tarafından ciddi anlamda protestolara maruz kaldığı anlatıldı. İddianamede, şüphelinin farklı dini inançlara ve mezheplere mensup kişiler arasında çatışma varmış gibi algı oluşturmaya çalıştığı, Türkiye'de yaşayan Alevi vatandaşları Sünni vatandaşlara karşı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği belirtildi.

İddianamede, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki mesajlarıyla müsnet suçu işlediği anlaşılan şüphelinin "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Başsavcılıkça onaylanan iddianame, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

NE OLMUŞTU?
 

Reina'da ki hain saldırının ardından hakaret dolu tweetler paylaşan Barbaros Şansal bir süredir yaşadığı Kıbrıs'ta sınırdışı edildi. Türkiye'ye dün gece saatlerinde dönen Barbaros Şansal havaalanında saldırıya uğradı. Şansal'ın sosyal medya da yaptığı paylaşımlara sinirlenen bir grup aprona girerek Barbaros Şansal'ı polislerin elinden alıp darp etti. 

Barbaros Şansal, Reina'daki terör saldırısından dakikalar önce yayınladığı yeni yıl mesajında Türk halkına hakaretler yağdırdı.

Şansal, yeni yıl mesajında bu kez de 2016 yılında yaşanan ve milyonların içini acıtan terör olaylarıyla dalga geçti.

HAKARETLER YAĞDIRDI

Bir süredir KKTC'de yaşayan ve önceki yıl ülkeye girişte uyuşturucudan gözaltına alınan Barbaros Şansal, sosyal medyadaki hesabından "B*kunda boğul Türkiye" diye seslenerek "Tabii, tabii davası olmaz! 2017 hepinize g...., mutlu yıllar. Derin nefes alın yan yatın, kendinizi serbest bırakın" ifadelerini kullandı.
 

Yıl başı gecesi yayınladığı videosunun ardından KKTC'den sınırdışı edilen, Türkiye'ye döndüğünde havalimanında bir grubun linç girişimine maruz kalan modacı Barbaros Şansal'ın ifadesi ortaya çıktı. CNN Türk'ün haberine göre, Vatan Emniyet Müdürlüğü'nde Şansal'a bazı sosyal medya mesajları ile ilgili sorular soruldu.

Reina baskını sonrası "işletmecisi ve tüm çalışanları alevi olduğu için noel baba kılığındaki sünni müslümanlar istanbul'da silahla insanları taradı, özeti budur" şeklinde mesaj attığı mesaj ile ilgili soruya Barbaros Şansal, "Bu twit bana ait değildir. Caps olarak paylaşıldığını gördüm ve hemen hesaplarımı kontrol ettim ve timeline'ım da böyle bir twit görmedim" yanıtını verdi. Şansal'ın avukatı Efkan Bolaç ise söz konusu ekran görüntüsünde, tweetin Türkiye'den ve henüz saldırı yapılmadan atılmış olarak görüldüğünü dile getirdi.

Çeşitli hakaretlerin yer aldığı video ile ilgili sorulara ise Şansal videonun çarpıtıldığı yanıtını verdi. Avukat Efkan Bolaç, Şansal'ın uğradığı saldırı sonrası genel sağlık durumunun iyi olduğu ancak beline, kasıklarına ve böbreklerine darbe aldığı, ellerinde ve vücudunda çizikler olduğu bilgisi verdi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ 

Şansal emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün akşam saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. 

"HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK.."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından ifadesi alınacak olan Şansal'ın, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. 

SALDIRGANLARIN İFADESİ ALINDI

Bu arada olaya karıştığı belirlenen saldırganların Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne ifadeleri alındı. DHA'nın haberine göre, Şansal’a saldıranlar milli duygularına hakim olamadıkları için bu eylemi yaptıklarını söyledikleri öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre olay sonrası ulaşılan bazı personelin ifadelerinde şöyle denildi:

"Uçağı açığa park ettirdik. Daha sonra prosedüre göre ilk önce veya en son indirilmesi gerekiyordu. Kişi ortalarda ekonomide oturuyordu. Yolcuları indirdikten sonra en son aldık. Bu arada polis arkadaşlar diğer yolcuları otobüse almıştı. Uçakta gelirken fiziksel temasta bulunulmuş. Çıkan arbade nedeniyle uçak KKTC’den de rötarlı kalktı. KKTC’den bir polis nezaretinde geldi. Uçaktan aldık. İndirilirken apronda çalışanlar direkt şahsa doğru saldırıya geçti. Polis arkadaşlar da koruma kalkanı yaptı. Şahısta herhangi bir darp yok. Hızlıca merdivenden indirip arabaya yönlendirilirken ayağı kaydı ve yere düştü. Merdivende kaldırıp arabaya getirdik."

Bu arada 12 TGS yer görevlisinin de ifadesinin alındığı öğrenildi.

TGS görevlilerinden birisinin de,"Milli duygularımıza hakim olamadık. Bağırdık. Polis kalkanından dolayı da herhangi bir şey yapmadık" şeklinde ifade verdikleri belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü