Yarın Bankalar ve PTT şubeleri açık mı merak ediliyor 11-12 Eylül

Yarın Bankalar ve PTT şubeleri açık mı merak ediliyor 11-12 Eylül

Arefe günü banka ve PTT şubelerinin açık olup olmadığı merak edilmeye başlandı. Kurban bayramı tatili bugün itibari ile başladı. Fakat bankada işi olanlar banka ve PTT şubelerinin arefe günü kaça kadar çalışacağını araştırıyorlar. Arefe gününün Pazar'a denk gelmesi nedeni ile banka ve PTT şubelerinin kapalı olacağı açıklandı. Banka yada PTT şubelerinde işlemleri olanlar 9-10 Eylül tarihlerinde halledebilirler. Bayram tatili 19 Eylül Pazartesi günü sona erecek.

Yarın Bankalar ve PTT şubeleri açık mı merak ediliyor 11-12 Eylül

Banka ve PTT şubelerinin açık olup olmadığı merak ediliyor. Kurban bayramı 12 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Kurban bayramının başlamasına bir kaç gün kala bankada işi olanlar ellerini çabuk tutmak zorunda. Arefe günü Pazar gününe denk geldiği için hiç bir resmi kurum yada kuruluş hizmet veremecek. Bayram tatili 19 Eylül Pazartesi günü sona erecek. 
 

9 EYLÜL CUMA GÜNÜ TÜM RESMİ KURUMLAR AÇIK MI?

2016 Kurban bayramının 9 günlük tatil ilan edilmesinin arından 9 Eylül cuma gününün yarım gün olacağı iddia edilmiştir. Bu iddialar asılsız çıktı. 9 Eylül cuma günü tüm bankalar, PTT, vergi daireleri, noter açık olacak ve vatandaşlar bayram öncesi tüm işlemlerini kolaylıkla halledebilecekler. İşlemlerini yapamayan vatandaşlar 19 Eylül pazartesi gününe kadar beklemek zorunda kalacaklar

AREFE GÜNÜ TÜM RESMİ KURUMLAR AÇIK MI?

11 Eylül pazar günü resmi tatil olması sebebiyle bankalar, PTT, vergi daireleri, noterler kapalı olacak.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2016 yılında Kurban bayramı (Arefe) günü 11 Eylül pazar günü Kurban bayramı 1.günü 12 Eylül pazartesi, Kurban bayramı 2.günü 13 Eylül salı, Kurban bayramı 3.günü 14 Eylül çarşamba, Kurban bayramı 4.günü 14 Eylül perşembe olacak.

 

ÖZEL SEKTÖRE 9 GÜN TATİL Mİ?

Özel sektör çalışanları bayramında 4 gün tatil yapacak. 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak ve 15 Eylül Perşembe günü tatil olacak. Bazı kurumsal firmaların ise arefe günü tatil kararı vermesi bekleniyor. 2016 yılında özel sektör çalışanlar 9 günlük Kurban bayramı tatilinden yararlanamayacak

 

KURBAN BAYRAMI VİKİPEDİ

 

Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى; 'Īd al-'Adhā, Farsça: عید قربان; Eid-e Gorbān), Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.
 

Kurban'ın ıstılahı anlamı

Istılahta, yani bir İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler:

"Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc 22/36;37)

Diğer dillerde Kurban Bayramı

Kurban Bayramı farklı dillerde ve farklı kültürlerde, kültürel etkilerle de, farklı isimlerle anılmaktadır. Arapça İyd-el Adha şeklinde okunan tüm dünyada yaygın olan bir isimdir. Türkçede Kurban Bayramı olarak anılırken, Hindistan ve Pakistan'da bayrama genelikle Bakra Eid denir ki bunun anlamı "Keçi Bayramı"dır; bu ülkelerde sıklıkla kurban edilen hayvan keçidir. Bakra Eid Güney Afrika'da da kullanılan bir isimdir. Bangladeş'te kullanılan yaygın isimlerse Id-ul-Azha ve Korbani Id'dir. Türkçe ismine benzer bir şekilde Bosna-Hersek, Bulgaristan da Koç bayram, Arnavutluk'ta Kurban Bajram şeklinde anılır. Nijerya'da Babbar Sallah, Somali'de ve Kenya ile Etiyopya'nın Somalice konuşan bölgelerinde ise Ciidwayneey .

bankalar açık mı ptt şubeleri açık mı arefe günü bankalar açık mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Furkana     0000-00-00 Aliexpresden Gelenler
yiğitalp     2016-09-10 bugun noterler acıkmı
yiğitalp     2016-09-10 bugun noterler acıkmı
harun     0000-00-00 Yarin acikmi bi dzugun soyleyin ya ptt
Baris     0000-00-00 Cumartesi yani yarin ptt subeleri acikmi
Baris     0000-00-00 Cumartesi yani yarin ptt subeleri acikmi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü