Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu kimdir, kaç yaşında asıldı detayları

Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu kimdir, kaç yaşında asıldı detayları

Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu Türkiye'nin en karanlık sürecinde gencecik yaşta idam edildi. Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nu konu alan filmin TRT ekranlarında yayınlanmasıyla Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatı merak konusu oldu.

Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu kimdir, kaç yaşında asıldı detayları

12 Eylül 1980 askeri darbesinde idam edilen ilk ülkücü isim olarak bilinen Mustafa Pehlivanoğlu darbe döneminde uzunca bir süre hapishanelerde cezaya ve işkenceye tabi tutulmuş suçsuz insanlar arasında yer aldı ve masumane bir şekilde suçsuz olduğu halde idam edildi.

Mustafa Pehlivanoğlu, (d. 3 Mart 1958; Ayaş, Ankara - ö. 7 Ekim 1980; Ulucanlar, Altındağ, Ankara), 12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk ülkücü.

İdamı


Balgat katliamında kahvehane baskınında 5 kişinin ölmesiyle sonuçlanan olayda suçlu olduğu iddia edilmiştir. Lakin baskında kullanılan silahların başka bir örgütün evinde bulunmasına rağmen Pehlivanoğlu'nun "İfademi işkence yoluyla verdim." demesine rağmen sıkıyönetim hakiminin kararı değişmemiştir, 12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırılmıştı. Yatmakta olduğu ve çok sıkı korunan Mamak Askerî Cezaevi'nden kaçtı, ancak 18 Ağustos 1980'de Kütahya'da yakalandı. 7 Ekim 1980'de, sol görüşlü Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra 22 yaşındayken Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde idam hükmü infaz edildi. Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü. Mustafa Pehlivanoğlu mahkemesi boyunca poliste ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti.[1]

İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti.[2] Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.

2010 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından idamından önce tutuklu bulunduğu sırada annesine yazdığı mektup AK Parti meclis grup toplantısında okunmuştur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü