Türkiye'de şu an saat kaç 30 Ekim TSİ saati

Türkiye'de şu an saat kaç 30 Ekim TSİ saati

Kış ayının gelmesi ile birlikte tüm Dünya kış saati uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.Bu gece saat 03:00'dan itibaren saatler bir saat geri alınacak fakat ülkemizde bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyeceği için saatler geri alınmayacak.Peki Türkiye'de şu anda saat kaç merak edenler için işte haberimiz..

Türkiye'de şu an saat kaç 30 Ekim TSİ saati

Saat şu anda kaç sorusunun cevabı merak ediliyor. Kış saati uygulamasının kalkmasıyla birlikte saatler artık bir saat geriye alınmayacak. Vatandaşlara ise herhangi bir olumsuzluğa karşılık olarak şu anda saatin kaç olacağını merak ediyor. Cihazlarını güncellemeyen vatandaşlar, saatler konusunda sıkıntı yaşayabilir. Sizler de Türkiye'de şu anda saat kaç diye merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

ŞUAN SAAT KAÇ İŞTE CEVABI

Yeni saat uygulaması faturanızı kabartmasın
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal, bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyecek olması nedeniyle elektrikte üç zamanlı tarife abonesi olan tüketicilerin faturalarının "kabarmaması" için dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
Akbal, "Tüketiciler, yarından itibaren ucuz elektrik dilimini saat 22.00'den değil 23.00'ten itibaren alabilecek. Çünkü Türkiye kış saati uygulamasına geçmiyor. Bu yüzden tüketicilerin ağır elektrik tüketen cihazlarını buna göre çalıştırmaları gerekiyor." dedi.
Aynı zamanda elektrik yüksek mühendisi de olan Akbal, elektrik tüketiminde üç zamanlı tarife abonesi olan vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu.
Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Akbal, bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyecek olması nedeniyle bu tarifeyi kullanan kişi ve kuruluşların yüksek fatura sürprizi ile karşılaşmamaları için dikkatli olmaları gerektiğini, aksi takdirde yüksek fatura ile karşılaşabileceklerini söyledi.
- "Yüzde 45'e varan tasarruf mümkün"

Daha fazla bilgi:

09
 

Akbal, üç zamanlı tarifede elektrik tüketim birim ücretlerinin 07.00-18.00 saatleri arasında 21,9634 kuruş, 18.00-22.00 saatleri arasında 38,8971 kuruş ve 22.00-07.00 saatleri arasında ise 9,7299 kuruş olduğu bilgisini verdi.
Bu tarifeye geçen ve aylık ortalama 100 lira fatura ödeyen abonenin yüzde 45'e varan oranlarda tasarruf yapabileceğinin altını çizen Akbal, "Yüksek elektrik tüketen cihazların faturaya 60 lira yansıdığını düşünürsek ucuz fiyat zaman aralığında kullanması halinde yüzde 45'e varan tasarruf sağlanabilir ve bu tutar 15 liraya düşebilir. Böylelikle aylık 55 lira fatura ödenir." ifadelerini kullandı.


Akbal, üreticilerin akıllı sayaçları yaz ve kış saat uygulamalarına göre programladığını ve o şekilde piyasaya sunduğunu kaydederek, "Fakat Türkiye bu yıl kış saati uygulamasına geçmiyor. Bu yüzden tüketiciler, yarından itibaren ucuz elektrik dilimini saat 22.00'den değil 23.00'ten itibaren alabilecek. Ağır elektrik tüketen cihazları buna göre çalıştırmaları gerekiyor." diye konuştu.


- "Kullanımınız 4 kat fazla fiyattan faturalandırılmasın"
Akbal, yarın gece saat 03.00'ten itibaren sayaçların otomatikman kendisini geri alacağını yineleyerek, akşam normalde saat 22.00 iken sayacın saatinin 21.00 olacağı bilgisini verdi.
TBM Enerji Komisyonu Başkanı Akbal, "Bu yüzden tüketiciler sayacın saatinin 22.00 olmasını beklemeli. Yani normal saatin 23.00 olmasını. Aksi takdirde 17.00-22.00 saat dilimindeki fiyattan tüketim yapmış olacak ve o saatteki kullanımı 4 kat fazla fiyattan faturalandırılacak. Yani tüketim birim fiyatı olarak. Elektrik birim fiyatı olarak 9,7299 kuruş yerine 38,8971 kuruş ödeyecek." uyarısında bulundu.
Akbal, akıllı sayaçta tek zamanlı tarife kullanan tüketiciler içinse herhangi bir etki ve değişiklik olmayacağını sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü