Türkiye Suriye'ye kaç asker gönderdi Fırat kalkanı operasyonu bitti mi

Türkiye Suriye'ye kaç asker gönderdi Fırat kalkanı operasyonu bitti mi

Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği Fırat Kalkanı Operasyonu devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu milisleri ile yapılan operasyona Türkiye çok az sayıda bordo bereli gönderdi. Operasyon Türkmen ve Arap birlikleri ile yürütülüyor. Cerablus'un IŞİD'den geri alınması için 1500 ÖSO milisi ile operasyon başlatıldı. Operasyonun birinci gününde Cerablus, IŞİD'den temizlendi. Operasyonda 46 IŞİD militanı öldürülürken Türk ordusu kayıp vermemiştir.

Türkiye Suriye'ye kaç asker gönderdi Fırat kalkanı operasyonu bitti mi

Fırat Kalkanı Operasyonu veya Cerablus Çatışması, Irak ve Şam İslam Devleti ile yürütülen mücadelede Türkiye tarafından eğitilmiş 1500 kadar Özgür Suriye Ordusu milisleri ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı operasyondur.

Hazırlık safhası
20 Ağustos 2016'da sayıca büyük bir grup muhalif ağır ve orta seviye teçhizat yüklü elliye yakın araç ile El-Rai'den yola çıkarak Türkiye sınırına yaklaştılar.

22 Ağustos 2016'da, Irak ve Şam İslam Devleti tarafından Gaziantep Saldırısına misilleme olarak Karkamış'a 2 adet havan ateş yapıldı. Türk Kara Kuvvetleri 60 adet obüs ateşleyerek Cerablus ve Menbiç'i bombardıman ateşine tuttu. Karkamış'da vatandaşlara şehri terketmesi söylendi ve belde kısa sürede boşaltıldı.

Operasyon

24 ağustos 2016, saat 04.00'de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığından, "Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır." açıklaması yapıldı. Bu açıklama sonrası TSK Cerablus'u ağır bombardıman ateşine tutarken, Türk Hava Kuvvetleri 11 adet hedefi bombaladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 294 tane topçu atışı yapıldı ve 81 hedef etkisiz hale getirildi.[5] Birkaç saat sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tanklar Fırat'ı geçerek yüzlerce Özgür Suriye Ordusu mensubu Türkmenlerle ve Araplarla bir araya geldi. Amerika Birleşik Devletleri'de operasyonlara havadan destek vereceğini açıklamıştır. ÖSO Keklice ve Kıvırcık köylerini ele geçirdi. Operasyon sırasında Arap birlikler kırmızı, Türkmen birlikler ise Turkuaz kol bandı takarak taraflarını belli etmektedirler. İlk belirlemelere göre 46 IŞİD'li öldürüldü.

Tepkiler

 Suriye: Suriye Dışişleri'nden yapılan ilk açıklamada, "Türk tanklarının Suriye’ye girmesi egemenliğimizin ihlalidir." denildi.

 Amerika Birleşik Devletleri: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Her iki tarafa da burada asıl düşmanın IŞİD olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

 Rusya: Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin Moskova'da derin bir endişeye neden olduğu" bildirildi. Açıklamada "Türkiye'nin Cerablus'taki operasyonlarında Şam ile işbirliği yapmalı." ifadelerine yer verildi.

 PYD Lideri Salih Müslim : "Türkiye, Suriye batağında çok şey kaybedecektir." açıklamasında bulundu.

 Fransa: Fransa Dışişleri Bakanlğı tarafından yapılan açıklamada, "Fransa, uluslararası koalisyonun ortağı olan Türkiye'nin IŞİD'le mücadeledeki çabalarını yoğunlaştırmasını memnuniyetle karşılamaktadır." denildi.
 Almanya: Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, "Türkiye'nin başlattığı harekatı anlayışla karşıladıklarını" belirterek, "Ankara'nın Uluslararası Koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı mücadeledeki hedefleri ve amaçları ile uyumlu hareket ettiğini" dile getirdi.
 

Menbic taarruzu

Menbic taarruzu, 31 Mayıs 2016'da Suriye Demokratik Güçleri tarafından IŞİD'i Menbic kasabasından çıkarmak amacıyla başlatılan operasyondur.

Arka plan

Menbic kasabası çoğunlukla Sünni Araplardan oluşmaktadır. Ayrıca Kürt ve Çerkes nüfus da vardır.

20 Temmuz 2012'de Suriyeli muhalifler, Menbic'i rejim güçlerinden almıştır. Ocak 2014'te Menbic kasabası IŞİD'in eline geçmiş ve örgütün Kuzey Suriye'deki en önemli noktalarından biri haline gelmiştir.

Aralık 2015'te Tişrin Barajı ele geçirilerek, Menbic taarruzu için önemli bir adım atılmıştır.

PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG'nin[14][15][16] Fırat Nehri'nin batısına geçmesi konusunda Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlık dolayısıyla, Menbic operasyonu bir süre ertelenmiş, ABD'nin Türkiye'yi bölgeyi Arapların yöneteceğini söylerek ikna etmesi sonucu Mayıs sonunda hazırlıklar tamamlanmıştır. 

Mayıs ayının son günlerinde IŞİD hedeflerine saldırılarını arttıran ABD, 30 Mayıs'ta savaş uçakları ile Menbic'i 25 kez havadan vurarak Menbic'deki saldırının önünü açmıştır.

Çatışmalar

31 Mayıs'ta SDG'ne bağlı kuvvetlerin saldırı başlattığı belirtilmiştir. SDG, üç köyü ve Garra dağını kısa sürede ele geçirmiştir. Böylece Menbic'e 15 km yaklaşmıştır.

1 ve 2 Haziran'da Necem kalesi ele geçirilmiş ve ilerlemesine devam eden SDG, Menbic'in 12 km güneyine gelmiştir.

5 Haziran'da SDG'ye bağlı güçlerin Menbic'in 5 km yakınına kadar geldiği belirtilmiştir. Menbic'in kuşatılma tehlikesinin ortaya çıkması üzerine IŞİD'in Azez Cephesi'nden Menbic'e militan kaydırdığı belirtilmiştir. Carablus ile Menbic arasındaki karayolu kesilmiş, böylece Menbic'in tek destek yönü olarak batı yönü kalmıştır.

6 Haziran'da IŞİD militanlarının, aileleri ile birlikte Menbic'i terketmeye başladığı belirtilmiştir.

9 Haziran'da Menbic'i Halep'e bağlayan anayol muhaliflerin eline geçerek Menbic büyük oranda kuşatılmıştır. IŞİD'in Menbic emirinin ailesi ile birlikte el-Bab'a kaçarken öldürüldüğü belirtilmiştir. IŞİD üyelerinin Menbic kasabasındaki merkezlerini tahliye etmeye başladıkları açıklanmıştır.

12 Ağustos 2016'da SDF, Menbic'in IŞİD'ten temizlendiğini duyurmuştur.

 

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ardından bugün flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye sabah saat 04:00'te Cerablus'a herakat düzenledi. Cerablus bölgesinde başlatılan operasyonda IŞİD ve PYD unsurlarının vurulmaya başlandığı bildirildi. 

Özgür Suriye Ordusu'nun verdiği destek ile birlikte Cerablus bölgesinde operasyon devam ediyor. Türkiye ikinci safhada operasyonu Halep ve Afrin'e kadar uzatmayı düşünüyor. Rusya'nın destek verdiği operasyonda Türkiye sınırı IŞİD militanlarından temizleniyor. 

CERABLUS NEREDE? 

Cerablus (Arapça: جرابلس‎ / ALA-LC: Cerābulus), Suriye'nin Halep iline bağlı bir kent. Fırat'ın batı yakasında, Esad Gölü'nün kuzeyinde bulunan kentin rakımı 367 metredir. Türkiye-Suriye sınırında yer alan Cerablus'un nüfusu 25.705'dir. Cerablus bir Arap şehridir.

Antik dönemdeki orijinal adının Djerabis olduğu düşünülen kent Karkamış antik kentinin hemen yanında yer almaktadır.

Fırat'tan dolayı her tarafı sulak tarım arazileri ile çevrilidir. Kavun, karpuz, üzüm, ceviz, kayısı, nar, incir, kokulu domates ve göbekli marul yetişir.

Cerablus'un karşısında Gaziantep'e bağlı Karkamış beldesi yer alır.

FIRAT KALKANI OPERASYONU DEVAM EDİYOR!

Bugün sabah saat 04:00'te başlayan Fırat Kalkanı harekatı devam ediyor. IŞİD'in Cerablus'tan temizlenmesi için sabaha karşı yoğun topçu ateşi başladı. Daha sonra 16 tane  F16 hedefleri vurdu. Bordo berelilerin Suriye'ye girmesinin ardından topçu ateşleri ve hava harekatına ara verildiği görüldü. 

Türkiye'nin kırmızı çizgisi Fırat Nehri idi. Cerablus harekatına Fırat kalkanı ismi verildi. Sabaha karşı topçu atışları ile başladı. F16'lar Cerablus'a hava herakatı düzenlendi. Dün gece IŞİD militanlarının direnişini kırmak için önce bordo bereliler girdi. 

Fırat Kalkanı kapsamında 70 hedef vurulduğu ve toplam 16 F16'nın operasyona katıldığı açıklandı. Dün Karkamışa 9 havan mermisi düşmüş ve bölge boşaltılmak zorunda kalmıştı. Suriye topraklarında başka bir oluşuma izin vermemek için Fırat Kalkanı operasyonunun başladığı bildirildi. 

Cerablus'a geçmek için koridorlar açıldı. Türk ordusu ile birlikte hareket edecek olan ÖSO üyeleri de yavaş yavaş Cerablus sınırına yaklaşmaya başladı. Genelkurmay karargahı dün geceden bu yana çok hareketli. Hulusi Akar ve Zekai Aksakallı dün geceden bu yana herakata yön veriyorlar. Kuvvet komutanları karargahlarında kendi harekat merkezlerinde bu harekatı takip etmeye devam ediyorlar. 

ABD'nin bu harekattan haberi var ve Rusya'ya da harekat hakkında bilgi verildi. Sabah 06:30'da yoğunlaşan harekat şiddetlenerek devam ediyor. 
 

ÇAVUŞOĞLU 'AMAÇ BATAKLIĞI KURUTMAK'
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin Cerablus şehrinde başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında açıklama yaptı. Operasyonun amacının sınırı DAEŞ'ten temizlemek olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, " Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Onlar DAEŞ'le mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın." dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

DAEŞ bu silahları nereden buluyor? Kim veriyor? Nereden geliyor bu silahlar? Bu operasyonun amacı DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Tüm elimizdeki imkanlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. ÖSO da buraya girdi. TSK'nın faaliyetleri planlandığı gibi devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili koalisyonla birlikte çalışıyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz.

SALİH MÜSLİM NEDEN RAHATSIZ

Ankara'daki son iki saldırının sorumluları Suriye'deki PYD kamplarından geldi. Bu operasyonun amacı DAEŞ. Salih Müslim ya da PYD neden rahatsız oldu? Onlar DAEŞ'le mücadele ettiğini iddia etmiyor muydu? Kendilerine teşekkür ediyoruz müttefiklerimizi anlattıklarımızı itiraf ediyor: Benim ajandam var burada kanton oluşturmak istiyorum. Amacı DAEŞ'le mücadele olsa bu operasyona destek verir.

YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA GEÇMELİ

Demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da Fırat'ın doğusuna geçmeli. Geçmezse gereğini yaparız. Sen de bir terör örgütüsün. Bizim acımız bataklıktaki sivri sinekler değil bataklığı kurutmaktır. Senin ajandan farklıysa, terörizmi bırakacaksan, Suriye'nin bütünlüğünü savunuyorsan bu operasyondan rahatsız olmamalısın.

 

türkiye suriyeye kaç asker gönderdi fırat kalkanı operasyonu operasyon ne zaman bitecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü