Türkiye Irak'a mı giriyor ?

Türkiye Irak'a mı giriyor ?

Türkiye bugün flaş bir gelişme yaşadı tanklar ırak sınırına Silopi'ye Ankara ve Çankırı'dan sevk edildi. Ankara'dan mekanize birlikler tugayı (3000-5000) asker sevk için hazır bekletiliyor.

Türkiye Irak'a mı giriyor ?

Irak'ta başta Türkmenleri korumak ve 2. kandil oluşmasını önlemek için hazırlıklarına başladı bugün tanklar Irak sınırına sevk edilirken Genel Kurmay Başkanı ve MİT müsteşarı eş zamanlı olarak Rusya'ya gidip Rus Genel Kurmay Başakanı ile görüşme gerçekleştirdi.Suriye'deki kapalı hava sahası baştaki konular arasındayadı ayrıca Fırat Kalkanı Operasyonu'nunda detayları görüşüldüğü edinilen bilgiler arasında.

Irak'a daha önce düzenlenen operasyonlar:

Çekiç Harekâtı, 1997 yılının mayıs ayında başlayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'ya yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyondur. TSK'nın Kuzey Irak'a yaptığı 200.000 asker ve korucunun katıldığı en kapsamlı operasyonlardan biridir.[6]

Türk Hükümeti Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkını kullanarak 1992-1997 yılları arasında Kuzey Irak'taki PKK örgütünün silahlı militanlarının barındığı ve eğitildiği kamplara hava destekli kara kuvvetleri birlikleri ile operasyonlar yaptı. 1997 yılının Mayıs ayında başlayıp 2,5 ay süren Çekiç Harekatı Kuzey Irak'a düzenlenen harekatlar içinde katılan personel sayısıyla en kalabalık ve kapsamlı olanıydı.

Operasyon, Malatya 2. Ordu Komutanlığı sorumluluğunda yapılmıştı. Harekatta siklet merkezi dağlık bölgede operasyon yapan Jandarma Asayiş Komutanı Korgeneral Altay Tokat tarafından sevk idare edilmiştir. 7. Kolordu Komutanlığı ise Habur'dan mekanize birliklerle kuşatıcı bir manevra şeklinde icra edilmiştir. Harekata katılan Barzani kuvvetlerine ait Peşmerge unsurları Jandarma Asayiş Komutalığının kontrolünde görev yapmıştır. Ayrıca Saddam Hüseyin'in Sersingteki sarayı karargah olarak kullanılmıştır. Orgeneral Çevik Bir: "Yurt içinde sağlanan huzur yurt dışında da sağlanmıştır" diyerek operasyonun biteceğini açıklamıştır.

Güneş Harekâtı veya diğer adıyla Güneş Operasyonu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 2007'nin ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçen tezkereden aldığı yetkiye dayanarak, 21 Şubat 2008'de Türkiye saati ile 19.00'da başlattığı Irak'ın kuzeyine hava yoluyla da desteklenen sınır ötesi kara harekâtı.[13] Harekât 29 Şubat 2008 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerinin Türkiye sınırları içine dönmesiyle son bulmuş, harekâtın sonlandığı Genelkurmay Başkanlığı tarafından da doğrulanmıştır.[1][14][15]

8 Ekim 2007'de Şırnak'ın Gabar Dağı mevkiinde gerçekleşen PKK/KONGRA-GEL saldırısında hayatını kaybeden Şanlıurfalı Piyade Onbaşı Kasım Aksoy'un 3 yaşındaki kızı Güneş'in adının verildiği harekât[16][17][18][19], o güne dek yapılan hava operasyonlarının devamı niteliğindedir. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "... sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattân olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir." denilmiş olup; harekâtın amacının, "PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün mensuplarını etkisiz kılmak ve Kuzey Irak'taki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hâle getirmek" olduğu belirtilmiştir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü