TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken bugün TSK'dan flaş bir açıklama geldi. Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, keşif ve gözetleme araçları ile tespit edilen 69 DAEŞ hedefine, 210 atış yapıldığı, Türk uçaklarınca vurulan iki binadaki terör örgütü unsurlarının etkisiz hale getirildiği bildirildi.

TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı  Harekatı'nın 33. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, Azaz-Rai sektöründe muhalif unsurlardan oluşan beş özel  görev kuvvet grubunun, kaybettiği bölgeleri geri almak ve güney istikametinde  ilerlemek amacıyla başlattığı operasyonun saat 18.00 itibarıyla devam ettiği  ifade edildi.

Muhaliflerin, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile ileri  harekata devam ettiği, Rai'nin batısındaki Sandarah, Kadriş ve Bahvurtah ile  Rai'nin doğusundaki Şandi meskun mahallerinde tekrar kontrolu sağladığı  belirtilen açıklamada, "Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 69 DEAŞ  terör örgütü hedefine ateş destek vasıtaları tarafından 210 adet atış  yapılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, Tall Atiyah ve Şandi'de  bulunan 2 hedefe 3 bomba atılmış, komuta yeri ve silah mevzii olarak kullanılan 2  binada bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hale getirilmiştir." bilgisine yer verildi.

Açıklamada, Koalisyon Güçleri'nce, Bahvurtah ve Kadriş bölgelerinde  gerçekleştirilen hava harekatında ise 7 DAEŞ unsurunun etkisiz hale getirildiği,  bir havan, savunma mevzii ve binanın imha edildiği kaydedildi.

Terör örgütünden temizlenen bölgelerde, harekatın başlangıcından  itibaren, çoğu tuzaklanmış 26 mayın ve 971 el yapımı patlayıcının, muhaliflere  destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından kontrollü  olarak etkisiz hale getirildiği aktarılan açıklamada, Suriye sınır hattında bir  "Bayraktar" ve "Puma" İHA ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyetlerine devam  edildiği belirtildi.

AFAD ve Kızılay unsurlarınca, Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede  bulunan sivillere günde üç öğün sıcak yemek ve sağlık hizmeti verildiği  kaydedilen açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, bölgede yaşayan sivil halkın  zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet  gösterdiği vurgulandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü