TSK'dan ABD askerleri hakkında açıklama!

TSK'dan ABD askerleri hakkında açıklama!

Azez-Rai arasında ki DAEŞ operasyonuna ABD özel kuvvetlerinin katılıp katılmadığına dair açıklama TSK'dan geldi.TSK'dan yapılan açıklamada önemli ifadelere yer verildi.

TSK'dan ABD askerleri hakkında açıklama!

Fırat Kalkanı'ndaki son durumla ilgili açıklama yapan TSK uçakların 4 harekat gerçekleştirdiğini ve 5 DAEŞ'linin öldürüldüğünü duyurdu.


TSK açıklamasında Azez-Rai arasındaki bölgede yapılan harekata katılmak isteyen ABD özel kuvvetlerine bağlı askerlerin ÖSO ile yaşadıkları gerilim sonrası kovuldukları yönündeki iddialara da dolayı bir cevap verildi. TSK, harekata koalisyon kapsamında ABD özel kuvvetleri de destek verdiğini açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı'ndan 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Azaz-Rai arasındaki bölgede icra edilen harekâta koalisyon kapsamında ABD Özel Kuvvetleri destek vermiştir. Ateş destek vasıtaları tarafından, tespit edilen 26 DEAŞ hedefine 72 adet Fırtına mermisi atılmıştır" denildi. Böylece operasyonun başından bugüne kadar toplam 553 hedefe 2 bin 327 atım yapıldığı da eklendi.
'Tatimus'ta 5 muhalif öldü'

Açıklamada ayrıca, "Koalisyon güçleri tarafından Kunaytirah, Tatimus, Cakka ve Baragidah bölgelerinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına toplam 4 hava harekâtı icra edilmiş, 5 DEAŞ'lı etkisiz hâle getirilmiş, 5 bina ve 1 havan mevzii imhâ edilmiştir. Tatimus bölgesinde el yapımı patlayıcının patlaması sonucunda 5 muhalif şehit olmuş, 6 muhalif yaralanmıştır" ifadeleri kullanıldı.


Azaz-Rai bölgeleri arasında muhalif unsurlardan oluşan dört Özel Görev Kuvvet Grubu'nun, keşif, gözetleme ve ikmâl faaliyetlerinin ardından, saat 14.00'te güney yönünde başlattığı ileri harekâtın devam ettiği belirtilen açıklamada, Rai-Cerablus bölgeleri arasında halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti ve ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerinin de sürdüğü duyuruldu.
Pentagon’dan açıklama


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri de, Türkiye'nin talebi doğrultusunda bazı Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin, Suriye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgelerindeki operasyonlarda Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Türk hükümetinin talebi doğrultusunda Suriye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey (El Rai) bölgelerinde Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin Türk ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini belirtti.
Davis, "Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere verdiği destek, IŞİD’le mücadele eden diğer yerel unsurlara da veriliyor" ifadelerini kullandı.
"Türkiye-Suriye sınırı stratejik olarak çok önemli"
Türkiye-Suriye sınırının, hem Suriye’de hem de Irak’ta IŞİD’le mücadele anlamında stratejik olarak çok önemli olduğunu vurgulayan Davis, IŞİD’in terörü Türkiye’ye, bölgeye ve daha sonra da Avrupa ve ABD’ye ihraç etmeye çalıştığını ifade etti.


 Pentagon sözcülerinden Adrian Rankine-Galloway de Türkiye’nin talebi üzerine bazı Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin, Türkiye-Suriye sınırında Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini söyledi.
ABD’nin Kuzey Suriye’nin tamamen IŞİD unsurlarından temizlenmesi yolunda atılacak tüm adımlara destek vermeye devam edeceğini vurgulayan Galloway, nihai hedefin IŞİD’in yenilmesi olduğunu bir kez daha dile getirdi.
IŞİD'in tüm lojistik kaynaklarının kesilmesinin önemine işaret eden Galloway, bu bakımdan Türkiye-Suriye sınırının IŞİD unsurlarından temizlenmesinin stratejik anlamda değerli olduğunu belirtti.
Sputnik internet sitesinde, ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı 29 askerin El Bab harekâtına destek için Çobanbey (El Rai) kabasına gittiğini ancak Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ABD askerleri arasında gerilim çıktığını ve ÖSO'nun protestosu üzerine ABD askerlerinin kasabadan ayrılarak Türkiye’ye dönmek zorunda kaldığını iddia eden bir haber yer almıştı.


PYD mevzilerinde ABD bayrağı
Öte yandan, Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde, çok sayıda PYD'linin bulunduğu bir binada ABD bayrağının asıldığı gözlemlenmişti. PYD mevzilerinin kontrolündeki Tel Abyad ilçesinin Mumbatıh bölgesinde 3 noktaya asılan ABD bayrakları, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden de görülmüştü. 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, bizzat bu olayla ilgili haberleri görmediğini, Pentagon'un daha önce de 'ortaklarını' ABD bayraklarını kendi kendilerine asmamaları konusunda uyardıklarını söylemişti. Cook, "Son olayı bilmiyorum ama böyle bir şey varsa bunu konuşacağız" ifadesini kullanmıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü