TSK personel alımı ne zaman 2016 30 bin 159 subay-astsubay ve er alımı olacak başvuru şartları

TSK personel alımı ne zaman 2016 30 bin 159 subay-astsubay ve er alımı olacak başvuru şartları

TSK personel alımının ne zaman olacağı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Ordu da FETÖ temizliği devam ederken Sivil Savunma Bakanlığı TSK için 30 bin 159 personel alımı yapılacağını açıkladı. Önümüzdeki günlerde Kara ve Deniz kuvvetlerine 30 bin askeri personel alımı yapılacak. TSK personel alımı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

TSK personel alımı ne zaman 2016 30 bin 159 subay-astsubay ve er alımı olacak başvuru şartları

15 Temmuz darbe girişiminden sonra haliyle en büyük tasfiyelerden biri ordu da olmuştu. Milli Savunma Bakanlığı personel açığını gidermek için çalışmaları hızlandırdı ve sayılarda belli oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne FETÖ soruşturmaları kapsamında ki ihraçların ardından subay ve astsubay dahil 30 binden fazla yeni personel alınacağı açıklandı. 

​Milli Savunma Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak için 30 bin 159 personel almaya hazırlanıyor. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Ak Parti Merkezinde ki il başkanları toplantısında hem savunma sanayi projeleri hemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni yapısı ile ilgili sunum yaptı. 


Bakan Işık Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak için 1322 subay, 3 bin 547 astsubay, 7 bin 159 uzman erbaş ile 11 bin 957 sözleşmeli erin alınacağını söyledi. Ayrıca kara ve deniz harp okullarının birinci ve ikinci sınıflarına üniversitelerin uygun bölümlerinden Astsubay meslek yüksek okullarının 1. sınıflarına ise yüksek okulların uygun bölümlerinden öğrenci alınacağını söyledi. 


Harp okulların 3491, meslek yüksek okullarına 1811 öğrenci alınması ön görülüyor. 411 astsubayın subaylığa, 511 erbaşında astsubaylığa geçmesi ile birlikte bu yıl içerisinde 30 bin 159 personel temin edilmiş olacak. 

Milli Savunma Bakanlığınca, TSK'nin personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik başlatılan çalışmalar hızla devam ediyor.

Bu kapsamda kara ve deniz harp okullarının 1, 2 ve 3'üncü sınıflarına üniversitelerin uygun bölümlerinden, astsubay meslek yüksek okullarının 1'inci sınıflarına yüksekokulların uygun bölümlerinden öğrenci alınması öngörülüyor.
 

TSK'nin personel ihtiyacını karşılamak için bin 322 subay, 3 bin 547 astsubay, 7 bin 159 uzman erbaş ve 11 bin 907 sözleşmeli erbaş/er alınması hedefleniyor. Ayrıca harp okullarına 3 bin 491 ve meslek yüksekokullarına bin 811 öğrenci alımı yapılması planlanıyor. 411 astsubayın subaylığa, 511 uzman erbaşın astsubaylığa geçişi olmak üzere, bu yıl içinde 30 bin 159 personelin temini değerlendiriliyor.

Bordo bereye yoğun ilgi


Bu arada, Özel Kuvvetler Komutanlığının personel ihtiyacının karşılanması için Milli Savunma Bakanlığınca başlatılan muvazzaf subay ve astsubay alım süreci de devam ediyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığına ilk defa Bakanlık tarafından personel alımı yapılırken, Komutanlığa dışarıdan subay ve astsubay temini de ilk olma özelliği taşıyor.

Bu kapsamda Komutanlığa 200 muvazzaf subay ve 500 muvazzaf astsubay alınması planlanıyor. Muvazzaf subaylığa başvuru için en az lisans mezunu olunması ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 alınması gerekiyor. Astsubaylığa başvurular için ise en az ön lisans mezunu olma ve ilgili KPSS puan türünden en az 50 alma şartı aranıyor.

Bu kapsamda 1 Kasım'da başlayan başvurulara yoğun ilgi gösteriliyor. Bordo bereli olmak için bugün kadar 6 bin 129 kişi subay adayı ve 11 bin 368 astsubay adayı olarak başvurdu. Başvuru süresi 30 Kasım'da sona erecek.

ELAZIĞYENİUFUK.COM ÖZEL

 

tsk asker alımı tsk personel alımı 30 bin personel alımı başvuru ne zaman başvuru şartları neler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü