Teşrik tekbiri namazın farzlarından sonra mı getirilir

Teşrik tekbiri namazın farzlarından sonra mı getirilir

Bugün arefe ve arefe günü sabah namazı ile birlikte teşrik tekbirleri başladı.Bugün sabah namazı ile başlayan teşrik tekbirleri kurban bayramının son günü yatsı namazına kadar devam edecek.Kurban kesen veya kesmeyen her üslüman teşrik tekbirini getirmek zorunda işte teşrik tekbirinin nasıl yapılacağına dair detaylar

Teşrik tekbiri namazın farzlarından sonra mı getirilir

Bugün 2016 Kurban Bayramı arifesi ve bı sabah namazı ile teşrik tekbirleri başladı. Peki Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbiri neden ve ne zaman yapılır? Teşrik tekbiri ne zamana kadar devam ediliyor? Müslümanlar bugün sabah namazı ile birlikte teşrik tekbiri getirmeye başladı. Teşrik tekbiri getirmek için illa kurban kesmek gerekmiyor. Kurban kesmeyenler de tekbir getirmekle yükümlü.


TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR?

Kurban Bayramı’nın arifesinde (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 zilhicce) farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd’ cümlesini söylemeye ‘teşrik tekbiri’ deniyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aktardığı bilgiye göre ‘teşrik’ Arap dilinde ‘etleri doğrayıp kurutmak’ anlamına geliyor. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina’da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırmış. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında ‘eyyam-ı teşrik – teşrik günleri’ deniliyor. ‘Tekbir’ ise Allah’ı yüceltmek anlamına geliyor.


İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’e göre bu tekbirlerin 23 vakit okunması kadın-erkek her Müslümana vacip. Uygulama buna göre yapılıyor. Ebû Hanîfe’ye göre ise bu tekbirin arife günü sabah namazından itibaren bayramın birinci günü ikindi namazına kadar sekiz vakit, cemaatle kılınan farz namazlardan sonra söylenmesi vacip.
Bu tekbirleri söylemek, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre sünnet, Mâlikî mezhebine göre ise müstehap.

teşrik tekbiri nasıl getirilir teşrik tekbiri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü