Süper Ay nedir- nerelerden görülecek! NASA canlı yayınında Süper ay heyecanı

Süper Ay nedir- nerelerden görülecek! NASA canlı yayınında Süper ay heyecanı

Eğer hava bulutlu değilse bugün gökyüzüne bakanlar dolunayı daha büyük görüyorlar. Çünkü dünyanın uydusu ay yaklaşık 70 yıl sonra dünyaya en yakın konumda bugün. Bu doğa olayı dünyanın pek çok yerinden çıplak gözle izlenebiliyor.

Süper Ay nedir- nerelerden görülecek! NASA canlı yayınında Süper ay heyecanı

Türkiye'de bu gece yaşanacak Süper ayın 21. yüzyılda yaşanacak en büyük dolunay olacağı belirtiliyor. Ay elips şeklinde bir yörüngede hareket ettiğinden dolayı dünyaya yılda bir kez en yakın noktaya ulaşıyor. 

Bu geceyi özel yapansa yakınlığın dolunaya denk geliyor olması. Süper ay sırasında ay normal dolunaydan yüzde 30 daha parlak ve yüzde 12 daha büyük görünüyor. 

Amerikan Uzay ve Havacılık dairesi NASA'da bu doğa olayını internet sitesinden canlı yayınlıyor. Ayın dünyaya yaklaşacağı bir sonraki tarih ise 2034 yılının Kasım ayına denk geliyor. 

 

Süper Ay Dünya'nın uydusu Ay'ın gezegenimize en yakın konuma geldiği anda meydana gelecek. Gökyüzünde sıra dışı bir görüntüye sahne olacak Süper Ay'ı gözlemlemek için çıplak göz yeterli olacak. NASA, pazartesi gece yarısından sonra 21'inci yüzyılın en büyük Süper Ay'ına tanıklık edileceğini açıkladı.

Bugün ayın Dünya'ya en yakın konuma gelmesi beklenen doğa olayı ile ilgili NASA sadece 2016'nın değil, aynı zamanda 21. yüzyılın da en yakın dolunayı olacağı belirtildi. Ay’ın, 25 Kasım 2034'e kadar dünyaya bu yakınlığa gelmeyeceği ve dolunayın 68 yıl sonra ilk kez yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha ışıklı görüleceği bildirildi. Bilim insanlarına göre de, 70 yıldır insanlığın gördüğü en yakın Ay görüntüsü olacağı kaydedildi.
 
NE ZAMAN GÖZLEMELİ?

14 'ı 15 Kasım'a bağlayan gece Türkiye saatiyle 4.30 sularında (GMT 1.30) Güneş ve Ay tam hizalı olacak; ondan sadece iki saat önce 2.30'da (GMT 11.30) da Ay Dünya'ya en yakın noktada olacak, 356.500 km kadar. Bu iki saatlik kısa süre nedeniyle yirmibirinci yüzyılda Ay'ın en yakın olduğu tarih 14 Kasım olmuş oluyor, yani en azından şu ana kadar.

Öte yandan atmosferdeki kırınım etkisinden dolayı Ay'ın en büyük göründüğü an doğarkenki hali olacak. Yani gün batımında. Gözlem için en uygun an da bu an olacak.

SÜPER AY NEDİR?

Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya'ya olan mesafesi değişen Ay, yörüngesinin Dünya'ya en yakın olduğu noktasından dev ve parlak bir küre gibi beliriyor.

Ay, Yerberi'de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte'de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.


 

süper ay nedir süper ay ne zaman izlenecek süper ay nerelerden görülecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü