Suada neresidir, kime ait şok iddialar!

Suada neresidir, kime ait şok iddialar!

Abülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu 'nun refaranduma Evet demesinden sonra yıllar önce Suada ile ilgili olarak yapmış olduğu video hızla ortaya çıktı. Bu haberden sonra Gülse Birsel konuyu kaleme aldı.

Suada neresidir, kime ait şok iddialar!

Suada yani bilinen Galatasaray adasını Nilhan Osmanoğlu'nun istemesi gündeme bomba gibi düştü. Peki Suada Nilhan Osmanoğlu'na verilebilir mi merak ediliyor.

Osmanlı Hanedanı'nın "sultan" unvanını taşıyan hayattaki kadın üyelerinin en gençlerinden olan Sultan 2. Abdulhamid Han’ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konferansta söyledikleriyle gündeme damga vurmuştu. Oyunu ‘Evet’ olarak kullanmasının birçok nedeni olduğunu ifade eden Osmanoğlu, parlamenter sistemin, dava adamı olarak öne çıkanlara engel olduğunu söyledi. 

Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 15 kadın üyesinden (sultan) biri olan Nilhan Osmanoğlu Sultan, 1987 İstanbul doğumlu. Babası Orhan Osmanoğlu Şam, dedesi Harun Osmanoğlu Cünye-Lübnan'da doğdu. Harun Efendi'nin babası Şehzade Mehmed Abdülkerim Efendi ile Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu olan dedesi Mehmed Selim Efendi, hanedan üyelerinin 1924'de yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut'a gittiler.

17-02/03/010220172040361781674_2.jpg

Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam'da evlendikten sonra 1930 ve 1932 doğumlu iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak 1935'te hayatını kaybetti. Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'de vefatından sonra, Harun Osmanoğlu'nun annesinden başka kimsesi kalmadı. Uzun sürgün yılları süresince yurt dışında olan aile, 1974'de hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam'dan İstanbul'a geldi. Lefke Avrupa Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu olan Nilhan Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu'nun en büyük çocuğu.

Enderun eğitimi veren, Nilhan Sultan Enderun Eğitim ve Araştırma Derneği’nin kurucusu ve babaannesi Kösem Sultan hakkında bilgilerini okuyucularıyla paylaştığı "Kadın Padişah Mahpeyker Kösem Sultan” adlı romanın yazarıdır.

İngilizce ve Arapça bilen Nilhan Sultan Osmanoğlu’nun Hanzade isminde bir kızı ve Mehmed Vahdeddin isminde bir oğlu vardır.

NİLHAN OSMANOĞLU NELER SÖYLEMİŞTİ?

Önceki gün katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ile isminden söz ettiren Nilhan Osmanoğlu neler söylemişti? İşte o açıklamalar; “Benim oyun tabiki ‘EVET’ten yana oldu. Bunun birçok sebebi var. Parlamenter sistemin benim değerlerime, benim dava adamı gördüğüm kişilere hep zarar verdiğini düşünüyorum. Örneklendirecek olursak, Adnan Menderes ve dava arkadaşları parlamenter sistem yüzünden asılmadılar mı? Bu şekilde şehit edildiler.

17-02/03/1370343_940x531-1486111355.jpg

'CANIMIZA YETTİ PARLAMENTER SİSTEM'

Darbeler bu dönemde yapıldı. Kenan Evren, “Bir sağdan bir soldan astık” dediğinde o gençler bu parlamenter sistem yüzünden gittiler. Sonrasında rahmetli Turgut Özal, Çankaya Köşkü’ne bu parlamenter sistem yüzünden hapsedilmedi mi? Zehirlendiğinde yardıma koşacak ambulans dahi gidemedi. Birçok örnek verebiliriz bununla ilgili. Parlamenter sistemde yaşadığımız zorluklarla ilgili birçok örnek verebiliriz. Cumhurbaşkanımız okuduğu şiir yüzünden siyasi yasaklı hale gelmedi mi? İmam-Hatipler kapatıldı, başörtülü kızlarımızı yerlerde sürüklediler. Bu parlamenter sistem yüzünden. Bu mu demokratik ülke? Kılıçdaroğlu diyor ya, “Neyinize yetmedi parlamenter sistem” diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık. O yüzden biz başkanlık sistemine evet diyoruz.”

DEDELERİNİN MİRASINI İSTEMİŞTİ

Nilhan Osmanoğlu’nun Nisan 2014’te katıldığı bir televizyon programında, padişah dedelerinin şahsi malları olduğu iddiasıyla Galatasaray Adası (Suada) ve benzeri birçok yerde hak talebinde bulunmuştu.

Osmanoğlu, konuya ilişkin süren veraset davasından sonuç alamamaları halinde İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini de söylemişti. Nilhan Osmanoğlu, sembolik de olsa Osmanlı hanedanlığının kurumsal olarak sürmesini istediğini de dile getirmişti.

Geçen hafta bir televizyon programında söylediği sözlerle gündeme gelen Nilhan sultan hangi padişahın torunudur?  Osmanlı Hanedanı'nın "sultan" unvanını taşıyan hayattaki kadın üyelerinin en gençlerinden olan Sultan 2. Abdulhamid Han’ın 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu ile ilgili ayrıntılar sitemizde yerini alacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü