Son referandum anketinde şaşırtan sonuçlara ulaşıldı

Son referandum anketinde şaşırtan sonuçlara ulaşıldı

A&G araştırma şirketi tüm yurtta yaptığı yaptığı referandum anketinde önemli sonuçlara ulaştı.7 bölge 42 ilde yapılan anket değerlendirmesinde kararsızların oldukça geniş bir yer kapladığı ve MHP tabanının kafasının karışık olduğu görüldü.

Son referandum anketinde şaşırtan sonuçlara ulaşıldı

Sonuçlara göre erkeklerin yüzde 12.4’ü, kadınların ise yüzde 15.5’i kararsız. 18-30 yaş arası nüfus ise 46 yaş ve üstüne göre daha az kararsız çıktı.
 
Son günlerde referandumda kararsızların, referandum sonucu bakımından önemi ve etkisi konuşuluyor, tartışılıyor. Bugün Milliyet gazetesinde kararsızların kimler olduğunu analiz ettik. Yarınki köşemde, referandum sonucunu etkileyecek bu kararsızları analiz etmeye devam edeceğim...
 
Araştırmanın künyesi
 
Araştırma, 28-30 Ocak günleri Türkiye sınırları içerisinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle köy ve belde de 18 yaş ve üstü 1509’u kadın toplam 3 bin 22 denekle hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır. 

Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı-tabakalı-tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır. Örneklem seçilirken TÜİK ve Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanılmıştır. Örneklemde ilçe, kır-kent ağırlığına uyulmuştur.
 
Araştırma raporunda yer alan Büyükşehir verileri, statü olarak büyükşehirleri değil nüfusu büyük olan şehirleri yani metropolleri ifade etmektedir. 
 
Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın hata payı güven sınırları içinde %1.8’dir.
 
Araştırmada gidilen iller
 
Araştırmada gidilen iller Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak’tır.
 
Üniversite mezunlarının kararı belli

Eğitim yükseldikçe kararsızlar azalıyor.
 
En az ev kadınları en çok memurlar

Ev kadınlarının yüzde 17.4’ü kararsız.
 
MHP tabanı kararsız

 

“1 Kasım’da Ak Parti’te oy verdim” diyenlerin yüzde 90.4’ü, “CHP’ye oy verdim” diyenlerin yüzde 93.9’u 16 Nisan’daki referandum oylamasında ne yönde oy kullanacağına karar vermiş.
 
MHP tabanındaki kararsız oranı diğer partilere göre daha yüksek.
 
Güneydoğu bölgesi kararını verememiş

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan seçmenlerin yüzde 23.9’u kararsız.
 
Kentler daha hazır

Kentlerde kararsızlar genel ortalamanın üzerinde.
 
Erkekler kadınlardan daha kararlı

Kadınların yüzde 15.5’i, erkeklerin yüzde 12.4’ü kararsız.
 
Yaş arttıkça kararsızlar artıyor

 

Yaş yükseldikçe kararsızların oranı bir miktar artıyor. (Milliyet)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü