Sine-i millet nedir merak ediliyor! HDP Sine-i millete dönecek mi

Sine-i millet nedir merak ediliyor! HDP Sine-i millete dönecek mi

Sine-i millet kavramı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Dün gece yarısı HDP'ye yönelik yapılan terör operasyonunun yankıları devam ediyor. HDP'ye yapılan terör operasyonunda eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 9 HDP milletvekili gözaltına alındı. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklanmasının ardından HDP'li isimlerin sine-i millet yapması bekleniyor.

Sine-i millet nedir merak ediliyor! HDP Sine-i millete dönecek mi

HDP'ye yapılan terör operasyonunun ardından tutuklanan HDP'li isimler için senaryolar gündeme gelmeye başladı. Önce dokunulmazlıkları kaldırılan HDP'li isimler hakkında daha sonra soruşturma başlatılmıştı. Mahkemeye giderek ifade vermeyi reddeden HDP'li isimler dün gece düzenlenen terör operasyonunda gözaltına alındılar. 

Sine-i millet yada sinei millet, millet, "milletin gönlü" anlamına gelir. Sine gönül, yürek anlamına gelir. Sine-i Millet = Millet'in gönlü demektir. Günümüzde Sine-i millete dönme cümlesi seçimlerde seçilmiş milletvekillerince kullanılır. Bu durumda daha doğrusu milletvekillerinin "Sine-i millete dönme" cümlesini kullanmalarındaki anlam ise milletvekilliğinden istifa edip sıradan vatandaş olarak halkın arasına dönmeleri anlamına gelmektedir.

Muhalefet milletvekillerinin erken secim istediği ve iktidarın da erken secime gitmemekte direndiği durumlarda.muhalefet millet vekillerinin topluca istifa ederek meclis aritmetiğini secime gitmek zorunda bırakacak sayıda eksilmesi durumu.yani meclisteki millet vekili sayısının belirli bi sayının altına düştüğü durumlarda mecburen secim kararı alınıyor olması nedeniyle millet vekillerinin topluca istifası durumu na sinei millete dönmek diye adlandırıyorlar.

 

HDP'ye yönelik yapılan terör operasyonunda eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gece yarısı gözaltına alındı. Daha önce haklarında soruşturma başlatılan HDP'li isimler ifade vermeye gitmeyeceklerini açıklamışlardı. Mahkemeye ifade vermeye gitmeye HDP eş başkanları ve 9 HDP milletvekili dün gece yarısı yapılan terör operasyonunda gözaltına alındı. Bugün sabah ifadeleri alınan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı. 


HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Sırrı Süreyya Önder'in de aralarında bulunduğu 12 HDP'li milletvekili gözaltına alındı. Demirtaş ve Yüksekdağ, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme ikili hakkında tutuklama kararı verdi. Grup Başkanvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de tutuklanan isimler arasında. HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, İmam Taşçıer ve Ziya Pir adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

HDP'ye terör operasyonu

Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıkları'nca yürütülen terör soruşturmaları kapsamında HDP'li milletvekillerine yönelik operasyon yapıldı.
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde, daha önce çağrılmasına rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle Ankara'daki evinde gözaltına alındı. Yüksekdağ buradan Diyarbakır'a gönderildi.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ TUTUKLANDI

Partinin bir diğer Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındı. HDP'nin iki Eş Genel Başkanı, Yüksekdağ ve Demirtaş tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi.
Demirtaş ve Yüksekdağ 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.
İki Eş Genel Başkan, 6-8 Ekim olaylarında halka, "Sokağa çıkın" çağrısı yapmakla suçlanıyor.

DEMİRTAŞ'IN İFADESİ

HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamayla gözaltına alınan Milletvekilleri'nin ortak bir ifade verileceği açıklandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ifadesinde, "Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları siyasetçilerdir, yargı mensupları değildir" dediği öğrenildi. Figen Yüksekdağ ve diğer Milletvekilleri'nin de bu çerçevede bir ifade verdiği gelen bilgiler arasında. 

 

4 MİLLETVEKİLİ TUTUKLANDI

Bingöl'de adliyeye sevk edilen HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Nursel Aydoğan tutuklandı. Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de Şırnak'taki nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, tutuklama istemiyle sevk edildiği Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'la birlikte tutuklu sayısı altıya yükseldi.

3 MİLLETVEKİLİ SERBEST BIRAKILDI

HDP Milletvekili Ziya Pir savcılık sorgusu sonrası yurtdışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İlerleyen saatlerde HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer de serbest bırakıldı. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Sürreya Önder de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

KİMLER GÖZALTINDA?

Gözaltına alınan HDP'li diğer milletvekillerinin isimleri şöyle: 
- Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder (Diyarbakır'da adli kontrol şartıyla serbest)
- Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik (Tutuklandı) ve Ferhat Encü (Adliyeye sevk edildi)
- Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir (adli kontrol şartıyla serbest)
 Nursel Aydoğan (Bingöl'de tutuklandı)
- Mardin milletvekili Gülser Yıldırım (Tutuklandı)
- Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan ve Selma Irmak
- Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer (adli kontrol şartıyla serbest)

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, siyaset öncesi serbest avukatlık ve İHD (İnsan Hakları Derneği) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yaptı. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasında.

Abisi Nurettin Demirtaş'ın 2007'de Genel Başkanlık yaptığı DTP'de Grup Başkanvekilliği yaptıktan sonra DTP'nin kapatılması sürecinde yeni kurulan BDP (Barış ve Demokrasi Partisi)'ye geçerek partinin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Genel Başkan seçildi.


 
BDP'nin Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılması sürecinde 2014 yılında yapılan 2. Olağanüstü kongrede Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığına seçildi.

2007 Türkiye genel seçimleri'nde Diyarbakır, 2011 Türkiye genel seçimleri'nde Hakkâri ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

sinei millet nedir hdp terör operasyonu selahattin demirtaş hdp sinei millet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü