Sigaraya ne kadar zam geldi merak ediliyor! Zamlı sigara fiyatları Winston-Camel-Parlaiment-LM

Sigaraya ne kadar zam geldi merak ediliyor! Zamlı sigara fiyatları Winston-Camel-Parlaiment-LM

Sigaraya ne kadar zam geldiği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Yeni yıl zamlarla birlikte geliyor. Sigara ve alkole gelen zam oranı dudak uçuklattı. Resmi gazetede yayımlanan karara göre, alkollü içkilerin ÖTV'si yüzde 10, tütün ürünlerinin ÖTV'si de yüzde 27,5 oranında artırıldı. Sigaraya 1 lira oranında zam yapıldı. Şuanda en pahalı sigara 13 lira 50 kuruştan satılıyor. Sigara ve alkol zammı detayları haberimizin devamında sizlerle.

Sigaraya ne kadar zam geldi merak ediliyor! Zamlı sigara fiyatları Winston-Camel-Parlaiment-LM

Sigara ve alkollü içkilere bu hafta zam yapıldı. Sigara ve alkole gelen zam oranı ise herkesi hayretler içinde bıraktı. Sigaraya en az 50 kuruş ile 1 lira arasında zam yapıldı. 9 TL olan sigara zammın ardından 10 lira olurken şuan en pahalı sigara 13 lira 50 kuruş oldu. 

Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne gelen zam sonrası yeni sigara fiyatları belli oldu. Gelen zamlar ile birlikte sigara fiyatları belli oldu. Buna göre sigara fiyatlarında en az 50 kuruşluk zam olurken, bazı sigara fiyatları 1 lira daha arttı. Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne gelen zam sonrası yeni sigara fiyatları belli oldu. 
 
ALKOLLÜ İÇKİLERİN ÖTV'Sİ YÜZDE 10, SİGARANIN ÖTV'Sİ YÜZDE 27.5 ARTTI

Resmi gazetede yayımlanan karara göre, alkollü içkilerin ÖTV'si yüzde 10, tütün ürünlerinin ÖTV'si de yüzde 27,5 oranında artırıldı.
 
1'ER LİRA ZAM

Sigara üreticileri paket başına 1'er lira zam yaptı. Yeni zamlı satışlar 5 Aralık'tan (bugün) itibaren yürürlüğe girdi. 

Buna göre; 9 TL'lik sigara 10 TL'ye, 10 TL'lik sigaralar da 11 TL'ye yükseldi. 9.5 lira olan bazı sigaralara ise 50 kuruşluk bir zam yapılarak 10 liraya çıkarıldı.2017’DE ZAM YAĞMURU!

Önümüzdeki yıl vatandaşı pek çok kalemde yeni zamlar bekliyor. Vergilerden trafik cezalarına, harçlardan değerli kağıtlara kadar pek çok yüzde 3.83 otomatik zam gelecek. 1 Ocak 2017'den itibaren en düşük trafik cezası 96.66 liraya, alkollü araç kullanmanın en düşük cezası 878 liraya, 1.600cc sıfır aracın motorlu taşıtlar vergisi bin 36 liraya, pasaport harcı 553 liraya yükselecek.
BENZİN VE MOTORİNE DE ZAM GELİYOR!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası benzin ve motorinde yarından itibaren 15 kuruş zam beklentisi olduğunu açıkladı. İstanbul'da şu an 95 oktan kurşunsuz benzin 4.92-4.94 TL, motorin ise 4.30 TL'den satılıyor.

 

Maliye Bakanı Ağbal ÖTV zammı hakkında açıklamalar yaptı

Yaptığımız hesaplamalara göre artış, sigara fiyatlarına yüzde 5-6 oranında bir yükseliş getiriyor. Buradaki 7 kuruşluk maktu vergi artışına bağlı olarak paket başına ortaya çıkabilecek fiyat artışı 50 kuruş olacak" 

- "Bazı alkollü içeceklerde de asgari maktu vergilerde ÖTV’yi yüzde 10 oranında artırdık, ortalama perakende satış fiyatlarında yüzde 3 civarında bir artış olacağını hesaplıyoruz" 

- "Ocakta yeniden değerlemeye bağlı artışlar olmayacak, hem tütünde hem alkolde artışlar yapılmış oldu. Bu düzenlemelerden sonra 2017 yılı ile ilgili bir düzenleme düşünmüyoruz, şu anda böyle bir planımız yok" 

- "Tütündeki artışın 2017 bütçesine toplamda 2,7 milyar lira, alkollü içeceklerdeki düzenlemenin ise yaklaşık 540 milyon lira gelir etkisi olacağını tahmin ediyoruz"- Tütündeki vergi artışının yıl sonu enflasyona etkisi 0,26 puan

Ağbal, yaptıkları bu düzenlemenin bir miktar enflasyona etkisi olacağını belirterek, "Yaptığımız teknik çalışmalar sonucunda yıl sonu enflasyonuna 0,26 puanlık bir ekleme doğuracak." ifadesini kullandı.

Enflasyon dinamiklerinin birçok faktöre bağlı olduğunu dile getiren Ağbal, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 7,5 olarak açıklandığını, yapılan düzenlemeye rağmen, yine de enflasyon gerçekleşmeleri konusunda aynı tahminin gerçekleşeceğini ümit ettiğini, orada bir sıkıntı olacağını düşünmediğini söyledi.

Ağbal, tütündeki vergi artışının bütçeye toplamda 2,7 milyar liralık bir gelir etkisinin olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

Bir süredir piyasada özellikle sarmalık tütün denilen ürünlerin kayıt dışı satışlarda artış olduğunu belirten Ağbal, Maliye ve İçişleri Bakanlığı olarak kayıt dışı sarmalık tütün satışına karşı da kapsamlı bir mücadeleyi sektörle birlikte yürüteceklerini bildirdi.

Sigara sektörünün kayıtlı olmasını çok önemsediklerini vurgulayan Ağbal, "Burada vergi artışları ister istemez kayıt dışılığı ve kaçakçılığı etkileyebiliyor. Burada hem Emniyet kuvvetlerimiz hem Maliye hem Tütün Kurulu hep beraber bunların üzerlerine gittik ve gitmeye devam edeceğiz. Bunları süratle azaltma noktasında çok ciddi bir çalışma içerisine de gireceğiz." şeklinde konuştu.

Ağbal, bunların kontrolsüz, vatandaşın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek standart dışı üretim ve satışlar olduğuna işaret ederek, vatandaşlara bu tür ürünlerden uzak durmaları çağrısında bulundu.

- "Ocakta tütün ve alkolde vergi artışı olmayacak"

Bazı alkollü içeceklerde de maktu vergilerde ÖTV'yi yüzde 10 arttırdıklarını anlatan Ağbal, "Ortalama perakende satış fiyatlarında yüzde 3 civarında bir artış olacağını hesaplıyoruz. Daha fazla bir artış biz beklemiyoruz." dedi.

sigara zammı sigara zam 2016 sigaraya ne kadar zam geldi zamlı sigara fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü