Şemdinli'de bilanço ağırlaşıyor 9'u asker 17 şehit!

Şemdinli'de bilanço ağırlaşıyor 9'u asker 17 şehit!

Bugün yok olma noktasına gelen PKK terör örgütünden hain bir saldırı gerçekleşti.Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Durak karakolu önünde kimlik kontrolü yapan Jandarma ekiplerine bombalı araç ile düzenlenen saldırıda 9 askerimiz şehit olurken 8 vatandaşımızda saldırıda hayatını kaybetti.

Şemdinli'de bilanço ağırlaşıyor 9'u asker 17 şehit!

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Durak Karakolunun bulunduğu bölgeye bölücü terör örgütü üyelerince saat 09.45'te saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 9'u asker asker 17 kişi şehit oldu, 27 kişi yaralandı. Yaralılar, bölgedeki hastanelere sevk edildi.

Terör saldırısı jandarmanın yolda bulunan kontrol noktasına yapıldı. Söz konusu noktanın arkasında ise piyade birliklerinin kontrolündeki Durak Karakolu yer alıyor. Saldırı sonucu yolda yaklaşık 10-15 metre çapında ve 6-7 metre derinliğinde bir çukur oluştu, karakolun nizamiyesinde de ağır hasar meydana geldi.

Saldırı sırasında yolda minibüs bekleyen vatandaşların da olduğu öğrenildi.

Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.

TSK'NIN AÇIKLAMASINDA DİKKAT ÇEKEN İFADELER
 Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada bölücü örgütün köşe sıkıştığına ve mensuplarının dağlarda birbiriyle irtibatsız ve perişan duruma geldiğine dikkat çekilerek kırsalda yok olmaya giderken moral için bu tür saldırılara başvurduğu belirtildi.

İşte TSK açıklamasının önemli bölümleri:

"Örgüt kırsalda yok olmaya doğru gitmektedir. Bu çaresizlikleri telsiz görüşmelerine de yansımaktadır. Operasyonlar sonucunda BTÖ terörist, silah ve mühimmat kaybına uğramıştır.

Teröristler mühimmatımız kalmadı, yiyecek lokmamız kalmadı diyerek birbirine telsizden açıkça konuşmaktadır. Açız diyerek örgüte isyan aşamasına gelen teröristlerin varlığı bu bölgede çöküntünün en bariz örnekleridir. PKK tecrübeli kadrosunun çoğunu kaybetmiştir.

MORAL İÇİN SALDIRDILAR

Aşırı bir moral bozukluğu içine girmiştir. Şemdinli'de karakola yapılan bu saldırı, terör örgütünün bozulan moralini yükseltmeye yönelik kahbece girişilmiş bir saldırıdır.

Örgüt, el yapımı patlayıcılar ve intihar türü eylemlerle varlığını sürdürme çabasına girdi. Ankara'da canlı bomba saldırısı hazırlığındayken kendilerini patlatan teröristlerin de amacının bu yönde olduğu belirtildi."

2 AYDA 387 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

"4 Ağustos 2016 tarihinden bu yana Hakkari de devam eden operasyonlarda 387 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Bu kapsamda Hakkari'ye bağlı Ağaçdibi ve Oğul bölgelerinde 12, Şemdinli İlçesi Gerdan Tepe, Samanlı, Cami tepe, Mirgason Tepe, Soğuksu, Erdemli Kuzeyi, Altınsu bölgelerinde 54, Yüksekova İlçesi Buzul Dağı, Havvilati Dağı, Urşe Yaylası, Dağlıca, İkiyakalar, İzme Dağı, Alandüz bölgelerinde 54 terörist olmak üsere 120 terörist etkisiz hale getirildi.

SADECE EYLÜL'DE 267 TERÖRİST

Ayrıca 30 Ağustos tarihinde başlatılan ve 4 Ekim 2016 tarihinden itibaren 2. bölümü devam eden Çukurca bölgesinde ise Hantepe, Sivritepe, Kaletepe, Dağbaşı bölgelerinde devam eden ve yoğun çatışmaların yaşandığı operasyonlarda 267 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

30 Ağustos tarihinde başlayan ve bugüne kadar devam eden operasyonlarda 34 terörist etkisiz hale getirtilmiştir. Devam eden operasyonda; bölücü terör örgütü mensubu sekiz terörist ölü olarak, daha önceden teröristlerin mağaraya gömdüğü dört bölücü terör örgütü mensubu gömülü olarak ele geçirilmiştir.

ELE GEÇİRİLENLER...

Beraberlerinde iki roketatar, iki Biksi makineli tüfeği, 2.000 adet fişeği, bir Dragunov keskin nişancı tüfeği, üç Kalaşnikof piyade tüfeği, 1.210 adet fişeği, 350 adet Doçka uçaksavar mühimmatı ve 29 adet el bombası ele geçirilmiştir."

 

ŞEMDİNLİ'YE YAYIN YASAĞI
 Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Hakkari'deki Durak karakoluna yönelik terör saldırısıyla ilgili, Başbakanlığın yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi. Yasağın, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, yaralılar ve hayatını kaybedenlere ait görüntü ve görselleri kapsadığı kaydedildi
.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü