Seçim güvenliği için üst düzey önlemler!

Seçim güvenliği için üst düzey önlemler!

16 Nisan referandumunun güvenliği için İçişleri Bakanlığı harekete geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 21 ilin valisi bir araya geldi ve alınacak önlemleri konuştu.

Seçim güvenliği için üst düzey önlemler!

Seçim takvimine göre de referandum süreci resmen başladı. YSK'nın sitesinden seçmen kayıtları sorgulanabilecek. 

Hükümet 16 Nisan'da yapılacak Anayasa değişiklik referandumunda sandık güvenliğinin sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Seçim güvenliği için öncelik Doğu ve Güneydoğu illerinde. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 21 il valisi ile biraraya gelerek alınacak önlemleri masaya yatırdı. Ankara'da ki ilk seçim güvenliği toplantısına Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler ve Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok ile 21 il jandarma komutanı ve il emniyet müdürleri katıldı. 

Hem sandığın hemde seçmen iradesinin güvenliği için iki türlü hazırlık yapılıyor. İlki sandık güvenliği: oy kullanılacak yerlerde sandık görevlileri ve seçmenlerin dışında kimse olmayacak. Böylece sandık başında seçmene baskı yapılması engellenecek. İkinci öncelik: Bölge halkının iradesinin PKK baskısı altında olmadan sandığa yansıması. Bunun için önlemler sandık başına gelmeden önce başlayacak. Uzak yerleşim yerlerinden oy kullanmak için şehir merkezlerine gelecek olan seçmenlerin ulaşımını devlet üstlenecek. Öte yandan seçim takvimi sürecide resmen başladı. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 18 Şubat'ta askıya çıkartılacak. Pusulalar 11 Mart tarihinde basılarak dağıtılacak. Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemi ise 27 Mart'ta başlayıp 9 Nisan günü son bulacak.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü