Saatler geri alınacak mı merak ediliyor! Öğrenciler karanlıkta okula gitmek istemiyor

Saatler geri alınacak mı merak ediliyor! Öğrenciler karanlıkta okula gitmek istemiyor

Saatler geri alınacak mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Bu yıl saatlerin geri alınmayacağının açıklanmasının ardından öğrenciler bu durumdan olumsuz etkilendi. Sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kalan öğrenciler ve veliler saatlerin 1 saat geri alınmasını bekliyor. Saatlerin geri alınması konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Saatler geri alınacak mı merak ediliyor! Öğrenciler karanlıkta okula gitmek istemiyor

Yaz saatinin kalıcı hale gelmesi sebebiyle hava henüz aydınlanmadan, alacakaranlıkta yollara düşen çalışanların ve öğrencinin tepkisi sosyal medyada büyüyor.

Hürriyet'in haberi şöyle:

Bu yıl kaldırılan kış saati uygulaması en çok öğrencileri etkiledi. Karanlıkta okula giden öğrenciler, ilk dersi lamba yakarak işliyorlar. Öyle ki dersler 07.00'de başlıyor, sabah ezanı ise 07.09'da okunuyor.

Okula yürüyerek gidenler karşılarına çıkan tinercilerden ve sürü halinde dolaşan köpeklerden korkuyor. Servisle gidenler için kaza ihtimali artıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde KKTC'de yaşanan ölümlü kazadan sonra bu konudaki şikâyetler de arttı. Yaz saatinin kalıcı hale gelmesi sebebiyle hava henüz aydınlanmadan, alacakaranlıkta yollara düşen çalışanların ve öğrencinin tepkisi sosyal medyada büyüyor.

#Saatler1SaatGeriAlınsın hashtagi önceki gün Twitter'da Türkiye gündeminin ilk sırasına çıkarken, Change.org üzerinden başlatılan, "Saatleryeniden geri alınsın" başlıklı imza kampanyasına destek verenlerin sayısı da 40 bine yaklaştı.


 
Hükümet kış saati uygulamasını kaldırdı

Önceki yıllarda ekimin sonunda yaz saati uygulaması sona eriyor, saatler bir saat geri alınıyordu. Ancak bu yıl hükümet yaz saati uygulamasını tüm yıla yayarak kış saati uygulamasını kaldırdı. Günlerin de kısalmasıyla saatler de geri alınmadığı için öğrenciler kelimenin tam anlamıyla zifiri karanlıkta evden çıkıyorlar.

Güneş doğmadan ders

Aslında ikili eğitim nedeniyle kış aylarında karanlık öğrenciler için hep sorundu. Çünkü derslerin yetişmesi için sabahçı öğrenciler saat 07.00'de derse başlıyor, öğlenciler de akşam 19.00'da dersten çıkıyor. Dolayısıyla bir kısmı karanlıkta okula gidiyor, bir kısmı da karanlıkta çıkıyordu. Bu konuya 19 Ekim 2016 tarihli 'Karanlıkta Eğitim' başlıklı haberde dikkat çekmiştik. Ancak saatlerin bir saat geri alınmaması nedeniyle öğrenciler artık hem karanlıkta yola çıkıyorlar hem de güneşi ancak ikinci derste görebiliyorlar. Öyle ki dersler 07.00'de başlıyor, sabah ezanı 07.09'da okunuyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu 7'deki derse yetişmek için en geç 06.30'da evden çıkıyor. Yani güneş daha doğmadan.

İkinci derse kadar gün ışığını görmek mümkün değil. O nedenle dersler de lambalar yakılarak işleniyor. Öğrencilerin çoğu ilk ders uyukluyor öğretmenler de gün aydınlanmadığı için ilk derslerden verim alamamaktan şikâyetçi. Veliler ise çocuklarını karanlıkta sokağa çıkmasını istemiyor.

Trafik kazaları artabilir

KKTC'de geçtiğimiz günlerde bir okul servisiyle TIR'ın çarpışması sonucu, 2'si liseli 3 kişi ölmüştü. Kazanın, okul yolları karanlık olduğu için yaşandığını gerekçe gösteren öğrenci, veli ve sendikalar, saat değişikliği kararını protesto etmek için KKTC Meclisi'ne yürüdü. 'Yollar mezar olmasın', 'Karanlıkta okula gidilmez' sloganları atan kitle, uygulamanın kaldırılmasını talep etti.

19 Ekim 2016 tarihli 'Karanlıkta Eğitim' başlıklı haberde öğrencilerin karanlıkta okula gittiklerine dikkat çekmiştik. Ancak saatlerin bir saat geri alınmaması nedeniyle öğrenciler artık dersleri de karanlıkta işliyorlar.

Veliler isyanda: Düzenleme yapılmalı

Zeynep Doğan (Veli): Ezan okunmadan yola çıkıyoruz. Mecburen okula ben getiriyorum. Saatler bir saat alınsa bile yine karanlıkta olacağız ama en azından ilk ders aydınlık oluyordu.

Hüsnü Demirtürk (Veli): Çocuğu okula ben getiriyorum. Çünkü bu saate tek başına göndermek tehlikeli. Korkuyoruz. En azından hava aydınlanmalıydı. Bir düzenleme yapılmalı.

"Tedirgin oluyorum"

Ahmet Ekinci (Öğrenci): 9'uncu sınıftayım. Sabah 6'da kalkıyorum. Mecidiyeköy'de oturuyorum, okulum Etiler'de. İki otobüs değiştiriyorum okula gitmek için. Okula giderken hava tamamen karanlık okula giderken. İstanbul'da ne olacağı belli değil o yüzden tedirgin oluyorum. Bence karanlıkta okula gitmek çok kötü.

Emin Demir (Öğrenci): Saat 6'da uyanıyorum. Çok zor oluyor. Hava karanlık olduğu için korkuyorum. Bazen köpekler bazen tehlikeli insanlar oluyor sokaklarda. İlk derste çoğu arkadaşımız uyuyor. Hava aydınlıkken okula gitsek daha iyi olur.

Serra Aktürk (Öğrenci): Genelde 6.30'da kalkıyorum. Hava tamamen karanlık oluyor. Ailemle geliyorum. Çünkü sokakta kiminle karşılaşacağımız belli değil. Daha geç başlarsa iyi olur. Başımıza henüz kötü bir olay gelmedi ama gelebilir.

Sosyal medya üzerinden kampanya

Saat uygulaması kararının geri çekilmesini isteyenler sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. Twitter'da son günlerde #saatlerbirsaatgerialınsın etiketi TT oluyor.

İmza toplama sitesi change.org üzerinden de "Yavrularımız karanlıkta evden çıkmasın, karanlıkta okula gitmesin, saatler geri alınsın!, Saatler yeniden geri alınsın!" başlıklı imza kampanyaları yürütülüyor. Kampanyaları yaklaşık 40 bin kişi imzaladı.

CHP'li vekil Meclis'te taşıdı

Konuyu CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da Meclis gündemine taşıdı. Kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Yarkadaş, "Karar nedeniyle birçok şehirde milyonlarca öğrencinin yanı sıra erken saatte mesaiye başlayan milyonlarca vatandaş, kış günlerinde henüz güneş doğmadan evlerinden çıkmak zorunda kalıyor. Kışın güne bir saat daha erken başlıyor oluşumuz, tasarruf anlamına gelmiyor. Uygulamanın devamında finans, spor, turizm, ulaştırma ve sağlık alanında birçok problemle karşı karşıya kalacağız. Saat ayarı psikolojimizi de ekonomimizi de çökertti" ifadelerini kullandı.

 

KIŞ SAATİNE GEÇİLMEYECEK

Buna göre, Bakanlar Kurulu Kararı'nda şu ifadelere yer verildi:

"Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan '30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması' ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır."

İlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek.

SAATLER NEDEN İLERİ- GERİ ALINIR? 

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. 

Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. 

Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00'de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu? Dünyada güneşin 21 Haziranda 04 03'de doğduğu bir yer seçelim. 

Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. 

Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15'I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. 

Akşamları ise, her zaman 24:00'de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur. 

Gün ışığından tasarrufun sanayinin kullandığı elektrikle alakası yoktur. Onlar gece de, gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcarlar.

.

saatler geri alınacak mı saatler neden geri alınmıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü