Rus Büyükelçi ölüm anı kameralara yansıdı! Rus Büyükelçi'yi vuranın adı açıklanmadı

Rus Büyükelçi ölüm anı kameralara yansıdı! Rus Büyükelçi'yi vuranın adı açıklanmadı

Rusya Ankara Büyükelçisi bugün katıldığı sergi açılışında silahlı saldırıya uğradı. Büyükelçi konuşmasını yaparken arkasında duran siyah takım elbiseli kişi 4-5 el ateş edip daha sonra Allahhuekber Halep ve Suriye'yi unutmayın diye bağırdı. Rusya Büyükelçisini öldüren saldırganın polisler tarafından vurularak etkisiz hale getirildiği bildirildi. Saldırıdan hemen sonra hastaneye kaldırılan Rusya Büyükelçisi Güven hastanesinde hayatını kaybetti.

Rus Büyükelçi ölüm anı kameralara yansıdı! Rus Büyükelçi'yi vuranın adı açıklanmadı

Rusya Büyükelçisi Çankaya Çağdaş Sanatlar merkezinde katıldığı sergi açılışında silahlı suikaste uğradı. Rusya Büyükelçisine 4-5 el ateş eden saldırgan Allahhuekber Halep ve Suriye'yi unutmayın diye bağırdı. Rusya Büyükelçi'sinin öldürülme görüntüleri Hollanda kanalı tarafından görüntülendi ve yayınlandı. Saldırının ardından hemen hastaneye kaldırılan Rusya Büyükelçi'sinin hayatını kaybettiği bildirildi. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da bir sergi açılışı sırasında silahlı saldırıya uğradı.

 

Reuters, Rus haber ajansı RIA Novosti’ye dayanarak, Karlov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rus büyükelçi saldırı sırasında Çankaya belediyesine ait Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeydi.

AA’nın haberine göre saldırgan, Karlov’u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı. Salondaki davetliler panik içinde kaçışırken ağır yaralanan büyükelçi Güven Hastanesi’ne kaldırıldı.

​Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen resim sergisine katılan Rus Büyükelçi burada suikaste uğradı. Büyükelçi sergi açılışında konuşurken arkasında duran siyah takım elbiseli kişi Büyükelçi'nin ensesine 3 el ateş etti. Büyükelçi hemen Güven hastanesine kaldırıldı fakat yaşama tutunamadı. Büyükelçi'nin az önce hayatını kaybettiği açıklandı. 


Anadolu Ajansı, saldırganın öldürüldüğünü, operasyonun tamamlandığını duyurdu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, saldırıya ilişkin başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

İlk bilgiler şu yöndeydi:

Büyükelçi merkezdeki bir fotoğraf sergisinin açılışında konuşma yaparken saldırıya uğradı.

CNN Türk’ten Deniz Zeyrek’in anlattığına göre saldırgan önce havaya ateş açtı, ardından da Karlov’u sırtından vurdu. Karlov’la beraber üç kişi daha yaralandı.

Saldırganın büyükelçiye ateş etmesinin ardından salonu boşalttığı da kaydedildi.

Saldırganın sergi salonuna polis kimliği göstererek girdiği belirtildi.

Silah seslerinin ardından bina polisler tarafından kuşatıldı. Polisle saldırgan arasında çatışma başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu merkezin bulunduğu noktaya bölgeye gitti.


1954 doğumlu Karlov, Temmuz 2013’te Ankara’ya büyükelçi olarak atanmıştı.

Saldırının tanığı Hürriyet muhabiri Haşim Kılıç şunları aktardı: “Çok anlık bir olay oldu. Büyükelçi konuşma yapmak için kürsüye geldiği sırada saldırgan önce Halep üzerine bir şeyler söyledi, insanların dışarı çıkmasını istedi, havaya birkaç kez ateş etti. Sonra doğrudan büyükelçiyi hedef alarak dört beş el arkasından ateş etti. Benim bildiğim büyükelçi korumayla gezmiyordu. Ankara’da koruma ile gezen bir büyükelçi değil. Yanında koruması yoktu. Çağdaş Sanat Galerisi’nin içinde polis de yoktu. Saldırgan dini içerikli bazı sloganlar da atıp büyükelçiye ateş etti. İçerideki herkes dışarı kaçtıktan sonra yarım saat kadar ateş sesleri gelmeye devam etti.” 

Bir başka görgü tanığı da şunları söyledi: “Tek bir saldırgan vardı. Takım elbise giyiyordu. Rus elçiye ‘Ben buradan sağ çıkmayacağım siz de çıkmayacaksınız’ diye bağırdı ve doğrudan elçiye ateş etti. Biz dışarı çıkarken büyükelçi yerde hareketsiz yatıyordu.”

ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLDÜ

Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki saldırı sonrası zanlı ile polis arasında çatışma çıktı. Saldırgan özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda vurularak öldürüldü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. Türkiye ile temas halinde olunduğu belirtilen açıklamada, büyükelçinin ağır yaralandığı doğrulandı.

KORUMA POLİSİ GİBİ GİRDİ

Saldırının 20-25 yaşlarındaki bir kişi tarafından gerçekleştirildiği ve zanlının etkinliğin gerçekleştirildiği binaya koruma polisi gibi girdiği öğrenildi.

"SURİYE'NİN HESABINI VERECEKSİNİZ"

Saldırganın ayrıca silahını ateşlemeden önce "Ya Allah Bismillah... Suriye'de sivillere bomba yağdırdınız, hesabını vereceksiniz" diye bağırdığı iddia edildi.

Saldırının yarın Moskova'da Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılacak Suriye konulu kritik toplantı öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

RTÜK'TEN YAYIN KISITLAMASI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu. 

rus büyükelçi vurulma vurulma görüntüleri öldü saldırganın adı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü