Rebiülevvel nedir, neden önemli? 12. gecesi yapılacak ibadetler

Rebiülevvel nedir, neden önemli? 12. gecesi yapılacak ibadetler

Rebiülevvel nedir? Rebiülevvel ayına girmiş bulunmaktayız. Peygamber efendimizin doğum günün bulunduğu bu mübarek günde yapılacak ibadetler binlerce kişi tarafından merak ediliyor. Oruç tutmak, namaz kılmak, dua etmek yapılacak tesbihatlar çok önemli.

Rebiülevvel nedir, neden önemli? 12. gecesi yapılacak ibadetler

Rebiülevvel ayının içinde bulunmaktayız. Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin bu ay içerisinde doğduğu bilinmektedir. Müslüman alemi için oldukça önemli olan Rebiülevvel ayının ne zaman başlayacağını ve Mevlid kandilinin hangi tarih denk geldiğini haberimizden öğrenebilirsiniz ayrıca bu güne ait dua yine haberimizde yerini aldı.

Rebiülevvel, Hicri Takvim'de yılın üçüncü ayına verilen addır. Arapça anlamı olarak "Rebî" kelimesi, Arapça'da "bahar" anlamına gelmektedir. Yani Rebiülevvel ayının sözlük anlamı "evvelki bahar"dır. Peki Rebiülevvel ayı ne zaman, Rebiülevvel ayında hangi dualar edilir, hangi ibadetler yapılır?

2016 REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Rebiülevvel ayı Müslümanlar için önemli olayların olduğu bir aydır. Hazreti Muhammed'in doğumu Rebiülevvel ayı içinde gerçekleşmiştir. Hicri Takvim'de Rebiülevvel ayı yılın 3. ayı olarak kabul edilmiştir. Bizim kullandığımız Miladi Takvim'e göre ise Rebiülevvel ayı 1 Aralık 2016 Perşembe günü başlayacak.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ DUALAR EDİLİR?

En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel
ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

Rebiülevvel ayının ilk gecesinde yapılması gerekenler

İki rekat sünnet: İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

Rebiülevvel Ayı'nın 12. gecesi yapılması gerekenler

İki rekat namaz kılınır: Bu namazın hususiyteti şöyledir. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir.

Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur.

REBİÜLEVVEL AYINDA GERÇEKLEŞEN HADİSELER

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed, 12 Rebiülevvel 571 yılında doğmuştur.
Hicret, 12 Rebiülevvel 622'de sona ermiştir.
Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed, 12 Rebiülevvel 632'de hayata gözlerini yummuştur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Gul     0000-00-00 Bugun oruc tutsam olurmu
Gul     0000-00-00 Bugun oruc tutsam olurmu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü