Rakka'ya ne zaman operasyon düzenlenecek?

Rakka'ya ne zaman operasyon düzenlenecek?

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık El Bab operasyonu ile ilgili Brüksel'de konuştu. Işık El Bab operasyonunun yakın zamanda biteceğini söyledi. ABD ile Türkiye arasında yeni bir görüşme yapılacağını ve Rakka'ya operasyon düzenlenebileceğini söyleyen Işık, ABD Genelkurmay Başkanı'nın yarın önemli bir görüşme için Türkiye'ye geleceğini söyledi.

Rakka'ya ne zaman operasyon düzenlenecek?

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık El Bab operasyonu ile ilgili Brüksel'de konuştu. 'Tümüyle kuşatıldı içeride temizlik yapılıyor' ifadesini kullandı. Işık'ın gündeminde Rakka operasyonu da vardı. "Rakka operasyonunun yanlış aktörlerle yapılmaması Türkiye'nin önceliğidir " ifadesini kullandı "Amerikan yönetiminin tavrı eskisinden farklı "diye ekledi. 

Işık'ın açıklamaları şöyle:"Bu operasyonun özellikle yanlış aktörlerle yapılmaması Türkiye'nin önceliği. Doğrusu ABD'nin bugüne kadar ki tavrından farklı olarak biraz daha bu konuyu hızlı bir şekilde değerlendirelim noktasında gördük. Biliyorsunuz yarın ABD Genelkurmay Başkanı Türkiye'de olacak ve Genelkurmay Başkanımızla görüşecek. Bu görüşme önemli bir görüşme. Askeri açıdan Rakka operasyonunun birlikte yapılabilip yapılamayacağı noktasında önemli değerlendirmeleri içerecek. Dolayısıyla bu teknik çalışmalarda yapıldıktan sonra bir karara varılacak. Ama benim gördüğün bu noktada ABD henüz kesin kararını vermiş değil. Yani biz bu işi kesinlikle PYD unsurları ile yapacağız noktasında değiller. 

Önümüzdeki görüşmeler ABD'nin nihai kararını vermesinde etkili olacak diye düşünüyoruz. Şuanda biliyorsunuz El Bab tümüyle kuşatılmış durumda ve içeride de ciddi bir temizlik harekatı yapılıyor. El Bab'tan sonra ümit ederiz Münbiç'te El Bab operasyonu bitene kadar o bölgedeki PYD-PKK unsurlarının tamamı çekilmiş olur. ABD ile bu noktada çalışıyoruz fakat arzu ettiğimiz sonucu henüz alamadık. PKK ile ilgili de önemli bir görüşme oldu. PKK'ya karşı Türkiye'ye çok daha fazla destek vereceklerini ifade ettiler" dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü