Rakka nerede merak ediliyor! Rakka'ya operasyon yapılacak mı

Rakka nerede merak ediliyor! Rakka'ya operasyon yapılacak mı

Rakka'nın nerede olduğu merak edilmeye başlandı. 22 Ağustos günü başlayan Fırat Kalkanı operasyonu hız kesmeden devam ederken Rakka'ya yönelik bir operasyon sinyali verildi. Rakka ya da Ar-Rakkah (Arapça: الرقة) Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri üzerinde yer alan bir şehirdir. Rakka İli ve Rakka İlçesi'nin başkenti ve en büyük kentidir. Batısında bulunan Halep'ten 160 km uzaklıktadır. Rakka hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle.

Rakka nerede merak ediliyor! Rakka'ya operasyon yapılacak mı

Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken Rakka'nın nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Fırat Kalkanı operasyonunun devam edeceği açıklandı. Önümüzdeki günlerde Türk ordusunun Rakka ve Musul'a operasyon yapabileceği gündeme geldi. 

Rakka nerede? Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken Rakka'nın nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. 

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Rakka ve Musul operasyonuyla ilgili kulislerde konuşulanları yazdı.

Selvi'nin yazısına göre ABD ekim ayında Rakka ve Musul operasyonunu birlikte başlatmak istiyor. Selvi bu isteğin nedenini şu cümlelerle özetliyor:

"Kulağıma ABD’deki seçim yarışına ilişkin değerlendirmeler geldi. ABD seçimlerinde Hillary ve Trump’ın durumu başabaş. Obama, DAEŞ’e karşı Rakka ve Musul operasyonunu birlikte başlatarak, Hillary’ye seçim kazandırmak istiyor. Rakka ve Musul operasyonu için konuşulan tarih ise ekim ayının ortası. Yani seçimden hemen önce..."

Erdoğan'ın teklifi

Abdulkadir Selvi'nin yazısında dikkat çeken bir başka nokta da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD dönüşü uçakta söyledikleri:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yolunda uçakta Rakka operasyonu için ABD’ye askeri bir teklif sunduğumuzu açıkladı. Teklifin özü şu: Türkiye ile ABD hava gücü olacak, ÖSO karadan girecek. Amerikalılar Musul ve Rakka için 25 bin kara gücü hesabını çıkarmış. O yüzden YPG’yi kara gücü olarak kullanmayı düşünüyorlar. Türkiye ise ÖSO’nun sayısının 65 bine ulaştığını belirterek, YPG olmadan ÖSO ile bunun sağlanabileceğini savunuyor."

YPG çekiliyor

Selvi'nin yazısı şu önemli bilgilerle son buluyor:

"El Bab ve Menbiç için iki önemli not paylaşmak istiyorum. Türkiye, El Bab’ı aceleye getirmek istemiyor. Çünkü DAEŞ, El Bab’a yığınak yapıyor. DAEŞ için El Bab’daki ‘Dabık’ mitolojik bir anlam taşıyor. Dergilerinin adı dahi, ‘Dabık’ Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine giderken Memlukluları yenilgiye uğrattığı Mercidabık Savaşı’nın geçtiği yer. O yüzden direniş göstermeleri bekleniyor.

Menbiç’te ise Türkiye’nin YPG konusundaki baskıları sonuç vermeye başlamış. YPG’liler çekilmeye başlamış, şu anda 150-200 civarında YPG’linin kaldığı söyleniyor. Türkiye, Menbiç’i savaşmadan çözmeyi tercih ediyorRAKKA NEREDE

Rakka ya da Ar-Rakkah (Arapça: الرقة) Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri üzerinde yer alan bir şehirdir. Rakka İli ve Rakka İlçesi'nin başkenti ve en büyük kentidir. Batısında bulunan Halep'ten 160 km uzaklıktadır.

2004 resmi nüfus sayımına göre, kentin nüfusu 220.488 kişidir. Şehir, Veysel Karani Camii'sini içermektedir. Halife Harun Reşid'in hükümdarlığı sırasında 796-809 yıllar arası Abbasi halifeliğinin başkenti oldu.

Tarihçe 
639 yılında Müslümanlar tarafından Hıristiyanlardan alınan şehrin ismi Kallinikos'tan Rakka olarak değiştirildi. Abbasi halifesi Harun Reşid, Rakka'yı başkent olarak kullanmıştır. Şehir o zaman önemli bir kültür ve ilim merkezi olmuştur. Osmanlı döneminde sancak olan Rakka'ya, Musul gibi şimdi Irak sınırlarında olan şehirler de bağlıydı ve Osmanlı Devleti'nın atadığı ve şimdiki Şanlıurfa'da bulunan bir Osmanlı valisi tarafından yönetilirdi.

Osmanlılar’ın Türkmenleri sürgün ettikleri Rakka bölgesi neresidir? Rakka Eyaleti, Beydili ve Avşar boyunun sürgün yeridir. Ruha Eyaleti olarak da bilinen Rakka bölgesi 1516 yılında Osmanlı ülkesine katılır. Diyarbakır ile Halep eyaletleri arasınada kalan bölge merkezi Urfa olmak üzere 6 Sancaktan oluşan Rakka Beylerbeyliği de 37 Zeamat ve 616 tımar vardı. Osmanlı yönetimi bu bölge için özel iskan politikası uygulayarak Beydili ve Bozulus Türkmenlerini Fırat Irmağı boyunca yerleştirme girişimleri başarsız oldu. Göçebe Türkmenlerin düzenleri bozuldu. Türkmenlere Arap Aşiretleri eşkıyası saldırıları da istikrarı bozunca 18. yüzyıl karışıklıklar giderek arttı. 19. yüzyılda meydana gelen ayaklanmalar ile Mısır Hidivi Kavalalı İbrahim Paşa'nın bölgeyi alması sonucu; Türkmen Aşiretler yörede az bir nüfus bırakarak ayrıldılar, 1840’da bölge tekrar Osmanlılara geçince Rakka Eyaleti kaldırılarak Urfa, Halep Vilayeti’ne bağlı bir sancak oldu.

Ahmet Refik, Anadolu’dan Türk Aşiretleri’nin 966/1559 ile 1200/1786 döneminde Rakka çöllerine ve diğer yerler sürgünleriyle ilgili yayınladığı Osmanlı belgeleri vardır.


IŞİD karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian, Bağdat'tan video konferans yoluyla bağlandığı basın toplantısında, Pentagon'daki gazetecilerin IŞİD'le mücadele konusundaki sorularını yanıtladı. ABD'nin, IŞİD'in Suriye'deki kalesi konumundaki Rakka'nın geri alınması için yapılan hazırlıklarda Türkiye ve diğer koalisyon üyesi ülkelerle birlikte çalıştığına vurgu yapan Albay Dorrian, "Türk ordusunun tampon bölge oluşturması, Suriye'de IŞİD'e karşı verilen mücadelede oldukça faydalı bir adımdır" dedi.

Türkiye'nin Suriye ile sınırlarını IŞİD unsurlarından temizlemesinin hem ülkeyi hem de Avrupa'yı daha güvenli kıldığına işaret eden Dorrian, IŞİD'in Suriye ve Irak'taki savaşma kapasitesinin de bu yolla azaltıldığını belirtti.

Albay Dorrian 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'na atıfla, "Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde bir güvenlik kordonu oluşturması, sonraki adımda Rakka'nın geri alınmasının koşullarını hazırlıyor" ifadesini kullandı.

Rakka'ya karşı yapılması planlanan saldırının, Ankara ile Washington arasındaki PYD kaynaklı anlaşmazlık sebebiyle bekletilip bekletilmediği yönündeki soruya kapsamlı bir yanıt vermeyen Albay Dorrian, IŞİD'e karşı savaşan tüm unsurlar arasında bir koordinasyonun olması için çaba gösterdiklerini söylemekle yetindi. Dorrian, Türkiye ile ABD arasındaki PYD kaynaklı anlaşmazlığın hangi ölçüde Rakka operasyonunu etkilediğini değerlendirmekten kaçındı.

Dorrian, Rakka operasyonuyla ilgili, "Bu konuda Türk ordusu ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile birlikte ne tür bir hazırlık yapmamız gerektiğini planlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Savunma Bakanı Işık'ın açıklamaları

Savunma Bakanı Fikri Işık, Çarşamba günü Londra'da gazetecilere yaptığı değelendirmede, ABD Savunma Bakanı Ash Carter'a, "Rakka'ya yapılacak saldırıda koalisyonun kara birliklerinin yer alması gerektiğini bildirdiğini ve Türkiye'nin desteğini not ettiğini" söylemişti.
Bakan Işık ayrıca Carter'a, "Türkiye için PYD/PKK unsurlarının Rakka operasyonunu bahane olarak kullanarak kentin çevresindeki bazı yerleri ele geçirmeye çalışmalarının kabul edilemez olduğunu" anlatmıştı. Bunun yerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Rakka operasyonunda rol alması gerektiğini ifade ettiğini belirtmişti.

Dorrian bu açıklamalarla ilgili soru üzerine, konunun en üst seviyede tartışıldığını ve koalisyonun "müttefik Türkiye ile büyük bir ortaklık arayışı" içinde olduğunu söyledi.

Obama'dan Rakka teklifi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Çin'de düzenlenen G-20 Zirvesi'ndeki temaslarının detaylarını Ankara yolunda uçakta gazetecilere anlatmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile görüşmeleriyle ilgili IŞİD'in elindeki Rakka'ya işaret ederek, "ABD Başkanı Barack Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Bizim açımızdan bir sıkıntı olmayacağını belirttik. ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, ne gerekiyorsa bu yapılır’ dedik" ifadelerini kullanmıştı.

rakka rakka nerede rakkaya operasyon yapılacak mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü