Rakka nerede merak ediliyor! Musul ve Rakka operasyonunda son durum

Rakka nerede merak ediliyor! Musul ve Rakka operasyonunda son durum

Rakka'nın nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Fırat kalkanı operasyonu devam ederken Türk ordusu ve Özgür Suriye Ordusu Musul'dan sonra Rakka'ya operasyona başladı. Musul ve Rakka'ya operasyonların başlamasının ardından ABD Genel Kurmay Başkanı Ankara'ya gelerek Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Rakka nerede merak ediliyor! Musul ve Rakka operasyonunda son durum

Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken Rakka'nın nerede olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Türk Ordusunun Musul ve Rakka'ya operasyona başlamasının ardından başta ABD olmak üzere Avrupa bu durumdan bir hayli rahatsız oldu. ABD Genelkurmay Başkanı bugün Ankara'ya gelerek Hulusi Akar ile bir görüşme gerçekleştirdi. 


RAKKA NEREDE

Rakka ya da Ar-Rakkah (Arapça: الرقة) Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri üzerinde yer alan bir şehirdir. Rakka İli ve Rakka İlçesi'nin başkenti ve en büyük kentidir. Batısında bulunan Halep'ten 160 km uzaklıktadır.

2004 resmi nüfus sayımına göre, kentin nüfusu 220.488 kişidir. Şehir, Veysel Karani Camii'sini içermektedir. Halife Harun Reşid'in hükümdarlığı sırasında 796-809 yıllar arası Abbasi halifeliğinin başkenti oldu.

Tarihçe 
639 yılında Müslümanlar tarafından Hıristiyanlardan alınan şehrin ismi Kallinikos'tan Rakka olarak değiştirildi. Abbasi halifesi Harun Reşid, Rakka'yı başkent olarak kullanmıştır. Şehir o zaman önemli bir kültür ve ilim merkezi olmuştur. Osmanlı döneminde sancak olan Rakka'ya, Musul gibi şimdi Irak sınırlarında olan şehirler de bağlıydı ve Osmanlı Devleti'nın atadığı ve şimdiki Şanlıurfa'da bulunan bir Osmanlı valisi tarafından yönetilirdi.

Osmanlılar’ın Türkmenleri sürgün ettikleri Rakka bölgesi neresidir? Rakka Eyaleti, Beydili ve Avşar boyunun sürgün yeridir. Ruha Eyaleti olarak da bilinen Rakka bölgesi 1516 yılında Osmanlı ülkesine katılır. Diyarbakır ile Halep eyaletleri arasınada kalan bölge merkezi Urfa olmak üzere 6 Sancaktan oluşan Rakka Beylerbeyliği de 37 Zeamat ve 616 tımar vardı. Osmanlı yönetimi bu bölge için özel iskan politikası uygulayarak Beydili ve Bozulus Türkmenlerini Fırat Irmağı boyunca yerleştirme girişimleri başarsız oldu. Göçebe Türkmenlerin düzenleri bozuldu. Türkmenlere Arap Aşiretleri eşkıyası saldırıları da istikrarı bozunca 18. yüzyıl karışıklıklar giderek arttı. 19. yüzyılda meydana gelen ayaklanmalar ile Mısır Hidivi Kavalalı İbrahim Paşa'nın bölgeyi alması sonucu; Türkmen Aşiretler yörede az bir nüfus bırakarak ayrıldılar, 1840’da bölge tekrar Osmanlılara geçince Rakka Eyaleti kaldırılarak Urfa, Halep Vilayeti’ne bağlı bir sancak oldu.

Ahmet Refik, Anadolu’dan Türk Aşiretleri’nin 966/1559 ile 1200/1786 döneminde Rakka çöllerine ve diğer yerler sürgünleriyle ilgili yayınladığı Osmanlı belgeleri vardır.

RAKKA'YA OPERASYON BAŞLADI

Terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’deki kalesi konumunda olan Rakka’ya operasyonun başladığı açıklandı. Reuters haber ajansı terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Rakka’yı DEAŞ’tan geri alma operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

SDG adına yapılan açıklamada, operasyonun, SDG'nin çatısı altında bulunan Kürt, Arap, Türkmen savaşçılar ile YPG ve YPJ'nin (Kadın Koruma Birlikleri) uluslararası koalisyon güçlerinin aktif katılımı ile başladığı belirtildi.

Rakka Operasyonu için Rakka'nın kuzeyinde bulunan Eyn İsa kasabasına bağlı bir bölgede basın toplantısı düzenleyen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adına açıklamayı Cihan Ehemed yaptı.

 Irak ve Suriye'deki Kürt televizyon ve haber sitelerinde yer alan habere göre, Ehemed, SDG Genel Komutanlığı olarak, dünyanın başına bela olan terörün temsilciğini yapan DEAŞ çetelerine karşı, sözde hilafetin merkezi olarak adlandırdıkları Rakka'ya karşı özgürleştirme hamlesi başlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Özgürleştirme hamlesi 5 Kasım gecesi başlamıştır. Rakka'nın özgürleştirilmesi hamlesi esnasında güçlerimizin koordineli bir şekilde ilerlemesi için 'Fırat'ın Gazabı Eylem Odası' oluşturulmuştur. Bu vesileyle demokratik güçlere, bölge halklarına, Suriye halklarına ve özellikle Rakka halkına operasyonumuz başarıyı garantileyene kadar mücadele edeceğini ve terörün başkentinde çeteleri çembere alarak ardından düzenleyeceğimiz operasyonlarla özgürleştireceğimizi belirtiyoruz. Kobani, Gire Spi, Heseki, Hol, Şedade ve Minbic'de nasıl başardıysak Rakka'da da başaracağız."

ABD GENELKURMAY BAŞKANI ANKARA'YA GELDİ

Görüşme sonrası Genelkurmay’dan bir açıklama yapıldı. Görüşmedeki ana gündem Irak ve Suriye meselesi oldu. Yapılan açıklama şu şekilde:
Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph DUNFORD ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR arasında gerçekleşen görüşmelerde; bölgesel güvenlik konuları ile Irak ve Suriye'de meydana gelen son gelişmeler ele alınmıştır. Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasının ve terörizmle mücadelenin müştereken yürütülmesinin öneminin altı bir kez daha çizilmiştir.
İcrası başarı ile devam eden Fırat Kalkanı Harekâtına, Koalisyon güçlerince hava desteği verilmesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, yerinden edilmiş halkın Cerablus ve diğer yerleşim yerlerine geri dönüşünün bölgede istikrarın sağlanmasına katkısı dile getirilmiştir.
Münbiç'ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması ile Rakka'daki son durum, Musul Harekâtı, PYD/YPG terör örgütünün Suriye ve Irak'taki faaliyetleri ve bölgedeki mezhepsel çatışma riski konularında karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 

rakka rakka nerede rakka operasyonu rakkaya neden operasyon yapılıyor musul operasyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü