Pablo Escobar nasıl öldü? Narcos 2. sezon başladı Escobar kimdir merak ediliyor

Pablo Escobar nasıl öldü? Narcos 2. sezon başladı Escobar kimdir merak ediliyor

Pablo Escobar'ın hayatını konu alan Narcos dizisinin ikinci sezonu başladı. En çok izlenen diziler arasına giren Narcos dizisinde uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar'ın hayatı anlatılıyor. Diziyi izleyenler Pablo Escobar'ın ne zaman ve nasıl öldürüldüğünü merak etmeye başladı. Dünyadaki uyuşturucu trafiğini elinde tutan Pablo Escobar 1993 yılında yapılan operasyonda vurularak öldürülmüştür. Escobar, yerinin tespit edilmeye çalışıldığını bilmesine rağmen oğluyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası tespit edildi ve operasyon başladı.

Pablo Escobar nasıl öldü? Narcos 2. sezon başladı Escobar kimdir merak ediliyor

Pablo Escobar bugünlerde pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Dünyanın en güçlü uyuşturucu baronu olan Pablo Escobar'ın hayatı herkesi şaşırtan cinsten. 44 yıllık hayatında pek çok kişinin ölümüne neden olan hatta kendini devlet ilan eden Pablo Escobar 1 Aralık 1949 yılında doğmuştur. Bir köy öğretmeninin çocuğu olarak dünyaya gelen Escobar mezar taşlarını çalıp turistlere satarak suç dünyasına adım atmıştır. Pablo Escobar'ın hayatını anlatan Narcos isimli dizi milyonlarca kişi tarafından çok beğenildi. Escobar'ın hayatını konu alan Narcos dizisinin 2. sezonunun bütün bölümleri internete düştü.


Kolombiya'nın tarihini değiştiren bir dönem fakir halk tarafından aziz ilan edilen Pablo Escobar'ın hayatı pek çok filme konu olmuştur. 1 Aralık 1949 yılında Kolombiya'da dünyaya gelen Pablo Escobar bir köy öğretmeninin çocuğudur. Suç dünyasına mezar taşı çalıp satarak giren Pablo Escobar binlerce kişinin katili olarak bilinir. Dünyanın en güçlü uyuşturucu baronu olan Escobar Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7. adamı ilan edilmiştir.  Uyuşturucu ticaretinden günde 60 milyon dolar kazanan Escobar kendini devlet ilan edip Kolombiya hükümetine savaş açmıştır. 
 

1 Aralık 1949'da Kolombiya'da dünyaya geldi

Pablo Escobar, bir köy öğretmeninin çocuğu olarak dünyaya geldi. Maddi durumları iyi değildi. 44 senelik ömründe sıfırdan dünyanın en zenginleri listesine çıkacak, binlerce düşman bir o kadar da seveni olacak bir isim olmayı başardı.

2. Mezar taşlarını turistlere satarak suç hayatına adım atışı

Medellin'de araba hırsızlığına başlayan Escobar suç dünyasına adım atmış oldu. Aynı zamanda mezarlıklardaki mezar taşlarını çalıp, farklı köylerde turistlere sattığı da iddia edilmektedir. 

Escobar hakkındaki rivayetlerin gerçekten de haddi hesabı yoktur.

3. Medellin karteli: Escobar uyuşturucu dünyasına giriyor

1970'lerin başında Medellin bölgesindeki uyuşturucu trafiğinde pay sahibi olmaya başlayan Escobar, gelecekte 'dünyayı kontrol edeceği' alanda isim yapmaya başladı. 

1975'te Medellin'deki en büyük uyuşturucu kartelini kendi emriyle öldürterek, bölgenin en büyüğü oldu.

4. Kokain LTD

80'lerde ABD uyuşturucu trafiğinin % 80'ini o kontrol ediyordu. Dünyada en büyük uyuşturucu talebi ABD'ye aitti. 

Escobar ABD dışında aynı zamanda Meksika, Porto Riko gibi ülkelere de uyuşturucu satışı yapmaya başlamıştı. Gitgide satış ağı genişliyordu, dünyaya açılıyordu!

 

Öyle ki ileride, uyuşturucu nakliye organizasyonu için bir okyanus adasına havaalanı yapacaktı. Öyle ki uyuşturucu konusunda yalnızca Amerika kıtasının değil, tüm dünyanın tekeli olmaya doğru ilerliyordu. Asya'ya kadar uzanan bir bağlantı hattına sahipti.

5. 1989'da Forbes 500 listesinde bir Kolombiyalı

80'ler Escobar'ın en güçlü dönemiydi, 1989'da Escobar, Forbes dergisinin en zenginler listesinde 7. sırada kendine yer bulmuştur.

6. Devletten daha güçlü bir adam

Escobar, yaşadığı dönemde adeta bir 'paralel yapı' olmayı başarmıştır. Yakalandığı zaman kendi isteğine göre özel bir hapishane yaptırabilecek güce, 'beni bırakırsanız devletin dış borcunu kapatabilirim' diyebilecek bir zenginliğe sahipti. 

Pablo Escobar ile devlet arasında ilginç bir ilişki vardı. İllegal işlerini sürdürürken ona engel olan birçok Kolombiyalı savcı, polis ve devlet adamı, bizzat emri ile öldürülmüştür. Bir dönem meclis üyeliğine seçilmiştir.

7. Halkın gözünde bir kahraman imajı

Escobar, her ne kadar dünyanın en zenginleri arasında olsa da, halkla, köylüyle iyi bir bağ kurmayı başarmıştır. Okullar, hastaneler yaptıran Kolombiya'ya bazı noktalarda destek olmuştur. 

Günümüzde hala Pablo Escobar stickerları, duvar yazıları, tişörtlerine rastlayabilirsiniz. 

Adamları aracılığı ile onlara milyonlarca dolar para vermiş, gözlerinde devletten daha güçlü ve samimi bir konum yakalamıştır. Ancak hayatının son dönemlerine doğru bu desteği kaybedecektir.

8. Escobar'ın hayvanat bahçesi

Escobar, evinin bahçesine kişisel bir hayvanat bahçesi de yaptırmıştır. Bu hayvanat bahçesi, ev polis tarafından basıldığında şaşkınlıkla karşılanmıştır. 

 

Nitekim bölgede olmayan 'su aygırları'nı ne yapacaklarına karar veremeyen güvenlik görevlileri onları serbest bırakmıştır. Bugün hala o su aygırları bölgedeki sulak bölgelerde yaşamını sürdürüyor. Devlet, su aygırlarının sayısını kontrol altında tutmaya çalışıyor. 

9. İlk uyuşturucu sevkiyatı hatırası

Pablo Escobar, ilk uyuşturucu sevkiyatını gerçekleştirdiği uçağı evinin önüne bir hatıra olarak koymuştur.

Kızını ısıtmak için 2 milyon dolar nakit parayı yakmıştır

Oğlunun anlattıklarına göre, polisten saklandığı bir dönemde dağ evinde kızının üşümesi üzerine, Escobar 2 milyon (bazı kaynaklarda 3 milyon dolar) nakit parayı yakmıştır.

 

13. Dış borcu kapama teklifi

Kolombiya hükümetine, eğer kendisine af çıkartılırsa ülkenin dış borcunu kapatmayı teklif etmiştir.

 

ABD'nin her yerde onu aradığı dönemde Beyaz Saray önünde hatıra pozu

Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin uyuşturucu trafiğini kontrol eden, tekel olmuş Escobar interpol tarafından her yerde aranırken Beyaz Saray önünde hatıra fotoğrafı çektirmiştir.

 

Hayatında tek bir sigara bile içmemiştir

CIA'ye göre etkin olduğu dönemde dünya uyuşturucu trafiğinin % 90'ını kontrol eden Escobar, hayatında bir sigara bile içmemiştir.

Escobar ve işlediği suçlar

Pablo Escobar'ın suç hayatı, uyuşturucu tekeli olana dek farklı alanlarda (araba hırsızlığı, kaçakçılık) gibi sürmüşse de, uyuşturucu işine girdikten sonra ağırlıklı olarak işlerini engellemeye çalışan devlet görevlilerine karşı sürmüştür.

 

1000'in üzerinde cinayetin emri Escobar'dan

 

Pablo Escobar'ın polisler, savcılar ve devlet adamları ağırlıklı 1000'in üzerinde kişinin ölüm emrini verdiği bilinmektedir.

 

Devlete karşı savaş

 

Arandığı dönemde ABD ve Kolombiya'ya adeta savaş açan Pablo Escobar, öldürülen her polis için bin dolar ve ABD'li için 30 bin dolar ödeyeceğini söyledikten sonra Kolombiya'da 147 polis öldürülmüştür.

 

110 kişinin öldüğü uçak faciası

Başka hapishaneye nakil edileceğini öğrendiğinde, hapiste olduğu dönemde kendisine her konuda yardım eden bir politikacının seyahat edeceği uçağa bomba koydurmuştur. Cesar Gaviria uçakta bile değildir. Boeing 727 uçakta yer alan bomba patlamış ve 110 kişi ölmüştür.

17. Halk desteğini kaybetmeye başlıyor

Uçak faciası başta olmak üzere, devlete karşı harekete geçtiği dönemde halkın ciddi zarar gördüğü olaylar sonucunda Escobar'a karşı halk desteği zayıflamıştır. 

 

O dönemde, ABD ve Kolombiya hükümeti tarafından organize edilen 'Escobar'ın öldürdüğü kişilerin yakınları' isimli bir intikam örgütü de kurulmuştur.

18. Oğluyla uzun telefon görüşmesi sonucu yakalandı

 

Pablo Escobar ailesine çok düşkün biriydi. Escobar, Medellin'de saklanırken ABD ve Kolombiya hükümetinin desteği ile hareket eden birimler tüm yakınlarını, ailesini adeta avlıyordu. Çocuklarının yakalanmasından endişe eden Escobar, yerinin tespit edilmeye çalışıldığını bilmesine rağmen oğluyla yaptığı telefon görüşmesi sonrası tespit edildi ve operasyon başladı.

ABD ve Kolombiya ortak operasyonu sonucu bir dönem sona erdi

Kolombiya hükümeti Pablo Escobar'ı yakalayamayınca ABD'den destek istemiştir. ABD'den gelen özel güvenlik birimleri ile Kolombiyalı güçler Escobar'ın yerinin tespit edilmesinin ardından operasyon düzenlemiştir.

 

Escobar çatıda kaçarken kurşunlanarak öldürülmüştür. Bu poz, Kolombiya'da uzun bir süre hafızalardan silinmemiştir. Polis Müzesi'nde hala o gün öldürüldüğünde üzerinde bulunan kıyafetler sergilenmektedir.

Pablo Emilio Escobar Gaviria (d. 1 Aralık 1949, Rionegro, Antioquia, Kolombiya – ö. 2 Aralık 1993, Medellin), Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989'da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi. Netflix tarafından ilk sezonu 28 Ağustos 2015'te 10 bölüm olarak yayınlanan Narcos isimli dizi Pablo Escobar'ın uyuşturucu kaçakçısı olduğu dönemi anlatmaktadır.

 

Escobar Medellin caddelerinde genç bir araba hırsızı olarak suçlarına başladı. Mezarlıklardan mezar taşları çaldığı ve Antioquia'nın diğer köylerinde sattığı iddia edilse de bu kanıtlanamamıştır. Bu tür işlerden sonra kokain gibi uyuşturucu işlerine başladı, 1970'lerde muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu kurdu.

 

1975 Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronu Fabio Restrepo'yu bizzat kendi emirleriyle öldürerek Medellin'deki tüm kirli trafiği kendisine getirdi. Amerika'nın uyuşturucu trafiğinin %80'i onun payıydı.

 

1980'lerde dev bir uyuşturucu kartelinin sahibiydi. Kolombiya yoluyla ABD, Porto Riko, Meksika gibi ülkelerin uyuşturucu organizasyonunu bu kartel sayesinde yaptı. Hatta Asya'ya kadar uzandığı söyleniyor.

 

1983'de Kolombiya Meclisinde üye olarak seçildi.Bu gücüne güç kattı. Artık tüm suçlarını rahatça işliyordu. Elinde bundan böylece Politik gücünü de aldı.

 

Pablo Escobar'ın adamları yaklaşık 200 yargıcın ve 1000'i aşkın polisin ölümünden sorumluydu.27 Kasım 1989'da Avianca flight 203'da bulunan bir muhbirin Escobar aleyhinde sahip olduğu kanıtlar yüzünden Pablo Escobar'ın adamları uçağa bomba yerleştirip havada patlattılar.110 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

 

1993'de girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Bunun gibi suçlardan dolayı dünyada en çok aranan suçlular arasında yer aldı. Pablo Escobar'ın kendi askeri ordusu bile vardı.

 

1980'ler onun en güçlü dönemiydi. Forbes Dergisi tarafından 1989'da dünyanın en zengin insanlardan biri olarak seçilmiştir. Kolombiyalı magazin dergisine oğlunun yaptığı açıklamaya göre saklandığı dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon dolar nakiti yakmıştır.

 

Pablo Escobar'ın genç yaşlardaki en büyük hayali Kolombiya Başkanı olmaktı. Ayrıca Pablo Escobar, üniversite okuyamadığı için yaşadığı pişmanlığı öfkeye dönüştürdüğünü " Okuyamadım ama onları zehirleyebilecek güce sahibim. Bu her şeyi açıklıyor. " sözleri ile kanıtlamıştır.

Her polis kellesi için 3000 $ ödül koymuştur. O zamanlar 400'den fazla polis siviller tarafından sokaklarda öldürüldü. Pablo Escobar, saklandığı şehirde yerlilerine yerini söylememeleri karşılığında her kişiye çuvallarca para vermiştir.[kaynak belirtilmeli] Pablo Escobar, her yıl elindeki parayı paketlemek için 2500 $ değerinde paket lastiği alırdı.

pablo escobar pablo escobar nasıl öldü pablo escobar kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü