Ömer Halisdemir'in ailesine neden dava açıldı herkes merakta

Ömer Halisdemir'in ailesine neden dava açıldı herkes merakta

15 Temmuz hain darbe girişimini engelleyen ve tarihin akışını değiştiren şehit Ömer Halisdemir'in ailesine tazminat davası açıldığı gündeme geldi. 15 Temmuz gecesi hain Semih Terzi'yi başından vuran Ömer Halisdemir'e Terzi'nin ailesi tazminat davası açtı.

Ömer Halisdemir'in ailesine neden dava açıldı herkes merakta

15 Temmuz darbe girişimini canıyla engelleyen Şehit Ömer Halisdemir’in ailesine darbeci Semih Terzi'nin ailesi tarafından tazminat davası açıldığı iddia edildi. Şehidin acılı babası Hasan Hüseyin Halisdemir, "Bu davayı Tüm Türkiye duysun" dedi. Konuyla ilgili Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu hurriyet.com.tr'ye konuştu.

Şehit Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in Babası Hasan Hüseyin Halisdemir, Darbeci General Semih Terzi'nin ailesinin kendilerine 90 bin TL’lik tazminat davası açtığını söyledi.

Baba Halisdemir, "90 bin lira Ömer Halisdemir’in öldürdüğü kişinin ailesi dava açmış. Ben evde televizyonda izledim. Türk milleti bunu duysun. Ben barolar birliği başkanımla telefonla görüştüm biz de dava açıyoruz. Alınan tazminatı da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hibe ediyoruz’’ dedi.

TEBLİGAT GELMEMİŞ

Hurriyet.com.tr'ye konuşan Metin Feyzioğlu yaşanan durumu şöyle anlattı: "Hasan Amca iki gün önce beni aradı. Böyle bir şey duyduğunu söyledi. Ben de "Tebligat geldi mi?" diye sordum. Gelmediğini söyledi. Ben de "Hasan Amca sen hiç merak etme böyle bir şey olursa biz seve seve savunuruz. Barolar Birliği bünyesinde oluşturulan 'Memedim' projesi kapsamında davayı üstleniriz" dedim.

Bunun üzerine Hasan Amca, "O zaman biz de karşı dava açalım" dedi.

Biz Hasan Amca'nın yanındayız.

Pek tahmin etmiyorum. Bugün Ömer Halisdemir'in kardeşi aradı, tebligat gelmemiş. Kanunen dava açma hakkı var mı? Var ama böyle bir davayı kazanılabilir bulmam. Mantıksız gelir"

Feyzioğlu, Hasan amcaya bilgiyi veren kişinin yanlış aktarmış olabileceğini de söyledi. 

 

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde milyonların hayatını canı pahasına kurtaran Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir tarihin akışını değiştirdi. Darbeci generali alnından vuran Ömer Halisdemir hainlerin 30 kurşunu ile şehadete ulaştı. O karanlık gecede yaptığı kahramanlık ile hainlere geçit vermeyen Ömer Halisdemir için Dursun Ali Erzincanlı muhteşem bir şiir yazdı. 

"30 Kuş" şiiri

Dursun Ali Erzincanlı'nın şehit Ömer Halisdemir için yazdığı "30 Kuş" şiirinin bir bölümü şöyle.

"Meğer gecesi vatanım için kabus olacak bir güne uyanmışım/Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler gördüm o gece/Ruhları yoktu

Korkar mı senin oğlun? Korkmaz, korkmadım/Zekai Paşa'mı aradım/'O makam senin namusundur Ömer/Ben gelene kadar namusunu koru/Gerekirse o vatan hainini vur/ Vazifenin sonunda şehadet de var Ömer/Hakkını bana helal et'/

Paşam şehadet der demez yine kulağıma kanat sesleri geldi baba/Rüya değil bu kez, uyanıktım/Muhteşem bir koku yayıldı odaya/Bir şey oldu o an, sanki ellerim, omuzlarım çeliktendi/ Sanki tüm dünyayla savaşabilirdim

Vatan hainine döndüm/Arkasında karanlık yüzlü adamları vardı/'Giremezsiniz' dedim/ Bir arslanın karşısında duran çakallar gibiydiler/Ve saldırdılar, silahımı çekip baş haini alnından vurdum

Yine kuşları gördüm baba, bana doğru uçuyordu/30 kuş, kanat sesleri vücuduma dokunan/Ve kanatlarında kan, sela sesi gökleri yırtan/Muhteşem bir koku, gül mü leylak mı içime yayılan."

Kahramanımız Ömer Halis Demir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir oğlunu anlattı

“Çocukluğunda çok başarılı bir çocuktu. Hayvanları, doğayı çok severdi. Bütün okulları başarıyla okuyordu. Okuldan eve geldiğinde ve boş zamanlarında bana yardımcı olurdu. Hayvanları otlatırdı. Çok güçlü bir yapısı vardı. Benim en çok güç aldığım destek aldığım çocuğumdu. Nasıl ki çocukken işte güçte en büyük yardımcımsa meslek sahibi olduğunda da en büyük destekçim oldu. Kardeşlerini çok severdi. Onlar için çok şey yaptı. Bütün kardeşlerine sahip çıktı. Beni ayakta tutan o çocuktu” dedi.

ŞEHİDİN GERÇEKLEŞMEYEN HAYALİ

Kahraman şehidin hayalini gerçekleştiremediğini de anlatan baba Halisdemir, “Oğlum iki yıl sonra emekli olacaktı. Tek hayali ise emekli olduğunda köye dönmekti. Köyde kendisine bir bahçe yapmıştık. Buraya bir ev yapıp burada yaşamayı hayal ediyordu. Köyünü, arkadaşlarını çok seviyordu. Ne yazık ki bu hayalini gerçekleştiremedi. Her defasında emekli olunca köye döneceğim, burada yaşayacağım diyordu” ifadelerini kullandı.

“YAŞANACAKLARI HİSSETTİ”

15 Temmuz gecesi yaşanacakları oğlunun hissettiğini söyleyen baba Halisdemir, “Her fırsatta bizi arıyordu. Mutlaka her gün görüşüyorduk. En son gün görüştüğümüzde sanki yaşananları hissetmiş gibi bana içinde kötü bir his olduğunu söylemişti. Ben de içini ferah tut oğul diye teselli etmiştim. Olayları duyup şehit olduğunu öğrenince ilk aklıma gelen bu sözleri oldu. Şimdi oğlumun yerine beni kabul etseler bu yaşta görevi kabul ederim. Her yerde de görev yaparım” dedi.

Hasan Hüseyin Demir önceki gün şehit oğlu Ömer Halis’in rüyasına geldiğini oğluna nereye gidiyorsun diye seslendiğinde Şehidimizin “baba nöbetim var nöbete gidiyorum” dediğini belirten baba dinleyen herkesi gözyaşlarına boğdu.

“ÇOBANLIK YAPARAK OKUDU”

Ömer Halisdemir’le çocukluk arkadaşı olan Çukurkuyu Belde Belediye Başkanı İleri Koçak ise “Kahraman okul arkadaşımın çok zor çocukluk ve öğrencilik yılları geçti. Çobanlık yaparak okumaya çalıştı. Her sabah 5’te kalkarak okula gitmek zorunda kalırdık. Okuldan gelince de kahraman şehidimiz çocukluk arkadaşım Ömer Halisdemir çobanlık yapardı. Hafta sonu tatillerinde, yaz dönemlerinde bütün vakti çalışmakla geçerdi. Tek isteği de bir an önce okuyup bir devlet memuru olmaktı. Çünkü şartlar onu gösteriyordu. Onun yükü büyüktü. Meslek sahibi olup sadece kendisini kurtarmak değil, ailesine kardeşlerine de destek olmak istiyordu ve öyle de oldu. Dün kardeşleri için ailesi için kendini feda eden kahraman şehidimiz bugün ülkesi için kendini feda etti. Onun adına park yapılıp orman kurulacak ve kültür merkezlerine ismini vereceğiz. Bunlar elbette yetmez biliyoruz onun için başka ne gerekiyorsa yapıp hatırasını yaşatacağız” dedi.

ömer halisdemirin babası hasan hüseyin halisdemir

DARBECİ GENERALİ ALNINDAN VURDU

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın darbe girişimi sırasında, koruma astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir’i aradığı “Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et” dediği belirtiliyor. Astsubay Halisdemir ise ‘Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin’ demiş.

İddiaya göre darbeci general Semih Terzi, 10 kişilik koruma ekibiyle helikopter pistinden karargaha yürüyordu. Karargah binasının girişinde Özel Kuvvetler Komutanlığı Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu. Terzi ve korumalarına,“Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa’nın emri” dedi.

Korumalar Halisdemir’i etkisiz hale getirmek istedi. Halisdemir ise tabancasını çekti ve darbeci Terzi’yi alnından vurdu. Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek 30 kurşunla şehit edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü