Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesine yazdığı mektup duygulandırdı

Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesine yazdığı mektup duygulandırdı

Ülkücü şehit Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesine yazdığı mektup herkesi duygulandırdı. 12 Eylül darbesinde idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu idam edilmeden önce ailesine bir mektup bırakmıştı. Bugün yayınlanan Ankara Yazı dizisinde Mustafa Pehlivanoğlu gündeme geldi. Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesine yazdığı mektup haberimizin devamında sizlerle.

Mustafa Pehlivanoğlu'nun annesine yazdığı mektup duygulandırdı

mustafa pehlivanoğlu'nun idamından önce anasına ve babasına yazdığı mektup,

sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. hakkinizi helal edin. ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar cenab-ı hakkin ve onun resulünün, yüce peygamberimizin yolundan ayrılmadım. alın yazımız böyle yazılmış. kader ne ise onu çekeceğiz. ben de kardeşim haydar gibi bir an önce allah'ın huzuruna çıkacağım. eğer benim günahım varsa cenab-ı allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler allah'tan bulsunlar. sunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, mustafa'lar ölür, allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakindir. zafer her zaman allah'a inananlarındır.

bunun için hiç üzülmeyin. cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. sizden ricam ağlamayın. anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. hakkim varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

son olarak, abime, yengeme, yiyenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. nişanlıma da selam eder, cenab-ı allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

oğlunuz mustafa

7 ekim 1980

MUSTAFA PEHLİVANOĞLU KİMDİR?

Mustafa Pehlivanoğlu, (d. 3 Mart 1958; Ayaş, Ankara - ö. 7 Ekim 1980; Ulucanlar, Altındağ, Ankara), 12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk ülkücü.

İdamı

Balgat katliamında kahvehane baskınında 5 kişinin ölmesiyle sonuçlanan olayda suçlu olduğu iddia edilmiştir. Lakin baskında kullanılan silahların başka bir örgütün evinde bulunmasına rağmen Pehlivanoğlu'nun "İfademi işkence yoluyla verdim." demesine rağmen sıkıyönetim hakiminin kararı değişmemiştir, 12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırılmıştı. Yatmakta olduğu ve çok sıkı korunan Mamak Askerî Cezaevi'nden kaçtı, ancak 18 Ağustos 1980'de Kütahya'da yakalandı. 7 Ekim 1980'de, sol görüşlü Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra 22 yaşındayken Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde idam hükmü infaz edildi. Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü. Mustafa Pehlivanoğlu mahkemesi boyunca poliste ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti.

İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti.  Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.

2010 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından idamından önce tutuklu bulunduğu sırada annesine yazdığı mektup AK Parti meclis grup toplantısında okunmuştur.

 

 

mustafa pehlivanoğlu mustafa pehlivanoğlu şiir mustafa pehlivanoğlu annesine yazdığı şiir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü