Metin Yüksel kimdir, neden öldü?

Metin Yüksel kimdir, neden öldü?

Fatih Akıncılar Hareketinin önderi olan Metin Yüksel'in ölümünün 38.yılında dualar ile anılıyor. Bir döneme imza atan Metin Yüksel 21 yaşında cami avlusunda öldürüldü. Peki bilmeyenler için Metin Yüksel kimdir?

Metin Yüksel kimdir, neden öldü?

Metin Yüksel ölümünün 38.yıldönümünde anılıyor. Cumhurbaşkanı Recep TAyyip Erdoğan'ın en yakın arkadaşım dediği Metin Yüksel 'i tanımayanlar için detayları haberimizin içinde. 

Çağımızın yetiştirdiği ender isimlerden olan Molla Sadrettin Yüksel’in oğlu Fatih Akıncılar Hareketinin önderi Metin Yüksel, şehadetinin 38. sene-i devriyesinde minnet ve hayırla anılıyor. Yaptığı İslami çalışmalarla bir döneme imza atan, tüm Türkiyeli Müslümanların ortak değeri olan Yüksel, 23 Şubat 1979 günü 21 yaşında Cuma namazı sonrası Fatih camii avlusunda ırkçılar tarafından şehit edilmişti. Merhumun naaşı Fatih camiinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmişti.

MÜSLÜMANLARIN ZULÜM GÖRMESİNİ DERT EDİNDİ

Evrensel İslam davası için çalışan, hayatı boyunca hep ümmetin derdiyle dertlenen Metin Yüksel, tüm Müslümanlar için organizasyonlar düzenleyerek, halkın dikkatini çekmeye çalıştı. Müslümanlar nerede zulüm görmüşse bunu dert edinen Yüksel, bu uğurda büyük mücadeleler vermişti. İslam’ı hayatın bütün alanlarında içselleştiren, yaşayan Yüksel, Rabbi’ne genç yaşta ulaşan nadide şehitlerden biri olmuştur.

METİN YÜKSEL KİMDİR?

Türkiye’nin yakın tarihte yetiştirdiği önemli âlimlerden Molla Sadrettin Yüksel’in oğlu olan Metin Yüksel, 1958’de Bitlis’e bağlı Kologna Köyü’nde dünyaya geldi. 9 yaşındayken İstanbul Fatih’e yerleşti. Eğitimine Akşemseddin İlkokulu’nda başlayan Yüksel, daha sonra Gelenbevi Ortaokulu’na devam etti. Ortaokula devam ederken ikinci sınıftan sonra babasının bütün ısrarlarına rağmen okulu bırakan Yüksel, İslâm ilmi tahsiline başlar ve başta babası olmak üzere birçok yakınından ders alır.

İslâmi hareket içindeki şuuru, uyanıklığı ve aktivitesiyle dikkat çeken Yüksel, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), Akıncılar Hareketi, Gölge dergisi ve Milli Gençlik Vakfı’nda (MGV) aktif olarak rol aldı.

“Şehadet bir çağrıdır; tüm nesillere, çağlara” diyen Yüksel, 23 Şubat Cuma günü Fatih camii’nden Cuma namazı çıkışı gerçekleştirilen haince bir saldırı sonucu şehit edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü