MEB 17 Aralık ehliyet sınavı sonuçları açıklandı mı direksiyon sınavı bekleniyor

MEB 17 Aralık ehliyet sınavı sonuçları açıklandı mı direksiyon sınavı bekleniyor

17 Aralık'ta gerçekleştirilen ehliyet sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyor.Araç kullanmak için ihtiyaç duyulan sürücü belgelerini almak isteyen adaylar MEB tarafından gerçekleştirilen sınavda ter dökmüşlerdi.

MEB 17 Aralık ehliyet sınavı sonuçları açıklandı mı direksiyon sınavı bekleniyor

Ehliyet sınav sonuçları açıklamasını merakla bekleyen sürücü adayları, MEB tarafından yapılacak duyuruyu merakla bekliyor. 17 Aralık ehliyet sınavı sonuçları için beklentilerini devam ettiren sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınav sonuçlarını ilgiyle bekliyor. bu sınavdan alacakları puan ile direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak olan adaylar, 17 Aralık ehliyet sınavı sonuçları merakını sürdürüyor. İşte konuyla alakalı geçmiş dönemlerde yapılmış açıklamalara dayandırılmış bazı bilgiler

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınav sonuçları, geçmiş dönemler baz alınırsa 10 ila 12 gün arasında açıklanmaktadır. Bu durumda 17 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen ehliyet sınavının sonuçlarının, 29 Aralık Perşembe günü açıklanması öngörülebilir.

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI BİN 763 TL

11 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 3,83 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak trafik cezaları da yeniden hesaplandı.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 2017 yılında en düşük ceza, "taşıma sınırı üstünde yolcu alan" sürücülere verilen 75 lira olarak kesilecek. En yüksek ceza 14 bin 908 lira ile "geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler"e uygulanacak.

Yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar 10 bin 383 lira ile cezalandırılacak.

"Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara" 427 lira para cezası kesilecek.Sahte plakaya 5 bin 191 lira ceza

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası olmadan karayoluna çıkaranlar 2017'de 876 lira ceza ödeyecek.

Ruhsatsız araç kullanan ve tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 95 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 427 lira ceza verilecek.

Aracına sahte plaka takan kişilere verilen 5 bin liralık para cezası, 5 bin 191 liraya yükselecek.

Ehliyetsiz araç kullanan bin 763 lira ceza ödeyecek
Araçlarının muayene süresini geçirenlere 95 lira ceza verilecek.

Sürücü belgesiz araç kullanmanın cezası bin 763 lira olacak, kırmızı ışık kuralına uymayanlara 206 lira ceza kesilecek.

Hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanan sürücülere ilkinde 876 lira, ikincisinde bin 98 lira, üçüncüsünde ve daha fazlasında bin 763 lira para cezası uygulanacak.

Engelli yerine park eden 109 lira ile cezalandırılacak
Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını yüzde 30'dan fazla aşanlar 427 lira, radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara bin 763 liradan 2 bin 658 liraya kadar para cezası verilecek.

Engelli park yerlerine aracını park edenlere 109 lira ceza uygulanacak. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 427 lira para cezası uygulanacak.

SİVAS'TA 50 BİN DOLAR BOZDURANA BEDAVA EHLİYET KURSU 

Sivas'ta Sürücü Kursları Trafik Bilinci Oluşturma ve Geliştirme Derneği (Trafik-Der) tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "döviz bozdurma" çağrısı üzerine başlatılan kampanya kapsamında, 50 bin dolar ya da avro bozduran kişi, ehliyet kursuna bedava gidebilecek.
Trafik-Der Başkanı Mustafa Er, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, ülkenin ciddi bir dönemden geçtiğini söyledi.

Ülkenin birçok sorunla baş ederken bir de olumsuz ekonomik şartlarla uğraştığına dikkati çeken Er, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı döviz bozdurma kampanyasına biz de katılmak istedik. Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun mantığı ile Trafik-Der olarak, 50 bin dolar veya avro bozdurana kurs ücreti ödemeksizin ehliyeti hediye olarak vermek istiyoruz. İlden veya ilçelerden döviz bozdurma belgesini derneğimize getiren kişiler, kurs ücreti ödemeden tam eğitimlerini ve ehliyetlerini alacaklardır." dedi.
Er, kampanyanın bir ay boyunca devam edeceğini belirtti.

17 Aralık Ehliyet Sınavının Direksiyon Sınav Tarihleri Ne Zaman?


Direksiyon sınavları "Ana sınav" ve "Ara sınav" olarak uygulanmaktadır. Ana sınava 17 Aralık 2016 teorik sınavına girip başarılı olan adaylar girmektedir. Ana sınavlar katılımın en fazla olduğu sınavlardır. Ara sınav ise ana sınavdan kalan adayların girdiği sınavdır. Ana sınavlar Teorik sınav yapıldıktan 4-5 hafta sonra yapılıyor. Çünkü 12 günlük bir sonuç açıklama, bu sonuçların sürücü kursları tarafından alınması, planlamaların yapılması ve en nihayetinde direksiyon eğitimleri var. Bu noktada 14-15 Ocak 2017 ve 21-22 Ocak 2017 ana sınav tarihidir. Bu sınavlardan kalan adaylar için ise ara sınav tarihleri genelde 3 hafta sonrasına denk geliyor. 04-05 Şubat 2017 ve 11-12 Şubat 2017 tahmini ara sınav tarihleridir. Fakat bu tarihler kesin değildir. Bu noktada İlçelerin kendi plan ve programları devreye girer. Direksiyon sınavı tarihleri İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından mevcut imkanlarla belirleniyor. İşte bu noktada sürücü kursu size kesin tarihinizi söyleyecektir.


 Direksiyon sınavıyla ilgili önerilerimiz nelerdir?
Ülkemizde 2013 sonrasında ehliyet sınavının bütününde köklü değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler ciddi bir denetimi de beraberinde getirildi. Sınavlara bakış açısı değişti. Her şey çok önemseniyor. Böyle bir ortamda da sizin bütün süreçleri önemsemeniz gerekiyor.

Sürücü kursunun size vermekle yükümlü olduğu direksiyon eğitimlerine mutlaka katılın.B sınıfı için 14 ders saati eğitimin bile aslında ne kadar az olduğunu eğitimler bitince anlayacaksınız. İlk başta öğrenen için çok komplike bir yapı. Çünkü işin içinde, heyecan, baskı, trafik kuralları gibi önemli değişkenler var.

Önerilerimiz:

- Araba kullanmayı ne kadar iyi öğrenirseniz o kadar kendinize güvenirsiniz, kendinize ne kadar güvenirseniz heyecanınızı o kadar yenersiniz, heyecanınızı yenerseniz başarılı olma şansınız o kadar artar...

30 Bin sürücü adayıyla yaptığımız, 10 maddelik anket çalışması sonuçları göre adayların yüzde 42(13.640)'si sınavda ki en önemli faktörün heyecan olduğunu belirtmiştir. Heyecanı yenmenin en kolay yolu ise kendine güvenmekten geçer.


- İzleyin... En güzel yöntemlerden biri izlemektir. Neyi izleyeceksiniz? Abiniz, babanız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuz araç sürdüğü zaman dikkatli bir şekilde izleyin. Örneğin yokuşta nasıl kalktığına bakınız, kırmızı ışığa yaklaştığı zaman nasıl ağır yavaşladığına dikkat edin, döneceği zaman nasıl sinyal verdiğine, belli bir devire ulaştıktan sonra nasıl vites değiştirildiğini izleyin, tabelardaki işaretlere ve uyarılara bakın, arada sorun, eğer şoför hatalıysa hatasını söyleyin vs vs..

Öğrenmek sadece uygulamakla olmaz. Eğer eğitim sürecinize bunları da katarsanız bilerek ve hatta bilmeyerek çok şey öğrendiğinizi anlayacaksınız...

- Teorik sınava hazırlanırken öğrendiklerinizi tekrar edin... Teorik sınavların amacı size kuralları öğretmektir. Öğrendiğiniz kuralları akan trafikte uygulayın. Örneği şehir için trafiğinde hız limitinizi bilin, sollamanın nasıl yapıldığını teoriden uygulamaya geçirin, trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini özümseyin. Çünkü teoride öğrendiğiniz her şey sınavda bir başarı kriteri olarak ele alınacak...

 - Sınavda puanlama yok.... Bu sınavda puanlama 100 üzerinden verilmemektedir. Adaylar hataları sonucunda Geçti veya Kaldı şeklinde değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerine bakmak size fayda sağlayabilir. Puanlamada üç renk var. Mavi renkli maddeler 5 hatada, sarı renkli maddeler 2 hatada ve kırmızı renkli maddeler tek hatada kalma nedenidir.

 

- Yokuşta kalkış, geri geri gelme ve park... Sınavda en belirleyici aşamalar bunlar. Bu aşamaları daha derinlemesine öğrenmenizi öneriyoruz. 

Yokuşta kalkarken 2.defa stop etmeden,

Geri geri gelirken kurallara uygun, paralele çizgilerin dışına çıkmadan,

Park ederken bir hamlede park yerine girebilmeli ve park alanı içinde en fazla iki hamlede parkınızı gerçekleştirebilmelisiniz. Direksiyon uygulama aşamalarıyla önemli ayrıntılar için tıklayınız.

- Eğitim aldığınız sırada genelde, araçta siz ve usta öğreticiniz oluyor. Fakat sınavda siz, usta öğreticiniz ve iki komisyon üyesi yer alıyor. Sınavlarda "yokuşta kalkarken" zorlanılıyor. Sebebi araçtaki yük miktarının artmasıdır. O nedenle sınavda yokuşta kalkarken dikkatli olunuz.

- Bineceğiniz arabayı iyi tanıyın. Bineceğiniz arabayı tanımanız sürüş esnasında size esneklik katacaktır. Hem de direksiyon sınavında komisyon tarafından, aracı tanıyıp tanımadığınızın anlaşılması amacıyla sizlere sorular sorulacaktır. Akü nerede, silecekler nasıl açılır, kaput nasıl açılır, yağ nereden konulur, ilk yardım çantasında neler var, arka bagaj nasıl açılır vs. vs. Bu tarz sorulan sorulardan 5 tanesini bilmezseniz başarısız olursunuz. Usta öğreticiniz size bu eğitimi verecektir.  Aynı zamanda bu sorular heyecanınızı yenmeniz için bir fırsat olabilir. Komisyonla iletişim kurmanıza yardım eder. Araç tanımayla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

- Direksiyon sınavı giriş ücreti 70 TL'dir(MEB'e ödenir). Fakat direksiyon sınavından kalınca işlerin değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumda "zorunlu telafi eğitimi" olarak adlandırılan, 2 saatlik eğitimi almak zorundasınız. 2 saatlik eğitimi sürücü kursu veriyor. Bu eğitim hatalarınızın kapatılması amacıyla yapılan bir eğitimdir. Tam bu noktada ücretler artıyor. Ortalama 200-250 TL arası bir ücret söz konusu. Direksiyon sınav ücretleri için tıklayınız.

- Direksiyon sınavından geçersem... Eğer sınavdan geçerseniz 2 hafta içinde sürücü dosyanız hazırlanıyor. Harç ücretlerini ödeyip, Emniyetten randevu alarak sürücü dosyanızla başvuru yapıyorsunuz. Başvuru yaptığınız anda "Geçici ehliyet" veriliyor. Yani direksiyonu geçtikten sonra 2 hafta içinde ehliyetinizi alabilirsiniz... 15 gün içinde de ehliyetiniz adresinize geliyor

2016 HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?
BELGE    HARÇ ÜCRETİ
A1, A2 ve A SINIF HARÇ ÜCRETİ    133,70 TL 
B SINIFI HARÇ ÜCRETİ    402,90 TL
 

SÜRÜCÜ BELGESİ KARTI    HARÇ ÜCRETİ
BÜTÜN GRUPLAR İÇİN    128,5 TL
Not: 2017 yılında üsteki harç ücretlerine %3,83 oranında zam beklenmektedir. Henüz zamlı fiyatlar belli olmadı.

kaynak:http://ehliyetsinavihazirlik.com/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü