KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılacak detaylar

KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılacak detaylar

Kredi ve yurtlar kurumu başvurularının kısa süre içinde başlamsı bekleniyor.Üniversite'yi kazananların ilk önceliği okullarına kayıt yaptırmak olurken daha sonra barınma sorunları ile devam ediliyor.KYK yurtlarına kayıt olmak isteyen öğrenciler kurumun resmi sitesinden başvuruda bulunabilecekler.İşte KYK başvuru detayları

KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılacak detaylar

Üniversite öğrencileri KYK’nın sağlamış olduğu burs ve öğrenim kredisinden faydalanmak için büyük bir bekleyişe girdi. Henüz Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan konu hakkında bir açıklama yapılmamış olsa da KYK burs ve kredi başvurusunun önümüzdeki birkaç gün içerisinde açılması bekleniyor. Öğrencilerin lisans ve ön lisans öğretimindeki yaşantısını doğrudan etkileyecek olan bu olanak sayesinde binlerce genç rahat okuma fırsatı bulacak.

Burs ve öğrenim kredisine başvuru yapmak isteyen adaylar kyk.gsb.gov.tr adresinden başvuru takvimini takip edebilir. KYK’dan başvuru süreci ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. KYK’nın sunmuş olduğu burs veya öğrenim kredisinden birisine öncelik tanınmış durumdadır. Bir öğrenci hem kredi hem de burs imkanından faydalanamaz. Başvuru işlemleri doğrudan internet aracılığıyla yapılacak ve bu işlem için bir belge gerekmemektedir. Burs veya öğrenim kredisi onaylanırsa ilgili belgeler ya e-devlet üzerinden kontrol edilecek ya da fiziksel olarak kuruma teslim edilebilecek.

KYK BAŞVURULARI İÇİN TIKLA


KYK bursu veya öğrenim kredisi Ocak 2017 itibariyle 400 TL olması beklenmektedir.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
• Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
• ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
• Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler,?burstan yararlanabilmektedir.

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

• Ön lisans öğrencileri,
• Lisans öğrencileri,
• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),
• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
• Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,?öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü