Kurban niyeti nasıl yapılır sorusu akıllarda! Kurban kesilirken nasıl niyet edilir

Kurban niyeti nasıl yapılır sorusu akıllarda! Kurban kesilirken nasıl niyet edilir

Bugün kurban kesecek olanlar nasıl niyet edildiğini araştırmaya başladılar. Kurban bayramının 1. gününde milyonlarca kişi kurban ibadetini yerine getirecek. Kurbanı kesen kişi “Yâ Rabbî, şu vücudum sana karşı o kadar isyan etti ki, affedilmem için bu vücudumu sana kurban etmem icabediyor. Fakat sen Kitab’ınla insanın kurban edilmesini haram kıldığından, vücuduma bedel olarak bu hayvanı senin rızan için kesiyorum. Kabul buyur Ya Rabbi” dedikten sonra üç defa “Allahü ekber, Allahü ekber, lailahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber velillahil hamd” diye tekbir alır ve “Bismillahi Allahü ekber“ der ve kurbanı keser.

Kurban niyeti nasıl yapılır sorusu akıllarda! Kurban kesilirken nasıl niyet edilir

Bugün kurban ibadetini yerine getirecek olanlar kurban keserken nasıl niyet edildiğini araştırıyor. Kurban kesecek olan kişi kurbanı kesmeden önce niyet etmelidir. Kurban kesilirken Allah rızası için niyet etmek oldukça önemlidir. Kurban et yemek fikri ile kesilmemelidir.  Ortaklı kesilen kurbanlarda ortaklardan biri dahi Allah rızası için değilde et için kurban kesme zihniyetinde ise hiç bir ortağın kurbanı kabul olmaz. Hayvan içerisinde hisseler belli olmadığı için ortaklardan bir kişi dahi et yemek için kurban kesmeye niyetlendiyse kurban ibadetinin kabul olamayacağı buyrulmuştur. 
 

Kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadettir ve vacibdir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir. Kurban, Allah yolunda gösterilen bir fedakârlık, O'nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir. 

Zenginlerin, kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirir. Varlıklı insanlarla birlikte yoksullar da sevinir. Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artırır. 

Sevgili peygamberimiz: «Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın.» buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir. 

Kimler Kurban Keser 

Aşağıdaki şartları taşıyan kimselerin kurban kesmesi vaciptir: 

1) Müslüman olmak, 

2) Akıllı olmak, 

3) Erginlik çağına gelmiş olmak, 

4) Hür olmak, 

5) Mukim olmak (Yani misafir olmamak), 

6) Nisab miktarı mal veya paraya sahip olmak. (Kurban nisabında mal ve paranın üzerinden bir senenin geçmesi şart değildir.) 

Kurban kesiminin vakti, kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günüdür. Üçüncü günün akşamından sonra kurban kesilmez. 

Hangi Hayvanlar Kurban Edilir 

Hayvanlardan sadece koyun, keçi, sığır,manda ve deve kurban edilir. Bunlardan koyun ile keçi bir yaşını, sığır ve manda iki yaşını, deve beş yaşını bitirmiş olmalıdır. Ancak, koyun altı ayını tamamladığı halde bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir. Keçi için böyle bir durum yoktur, bir yaşını doldurması şarttır. 

Koyun ve keçi bir kişi için kurban olur. Sığır, manda ve deve birden yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir. Bu hayvanların boynuzsuz olması, boynuzunun biraz kırık bulunması, dişlerinden birazının dökülmesi ve topal olması kurban olmalarına engel değildir. (Ayağının üzerine basamayacak kadar topal olursa kurban edilmez.)

kurban niyeti kurban keserken nasıl niyet edilir kurban niyeti duası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü